Fiyatlar düşmek bilmiyor!

Karadeniz'de su sıcaklığının mevsim normallerin üzerinde seyretmesi ve yeterince av yapılamaması nedeniyle balık fiyatları bir türlü düşmek bilmiyor. Hem vatandaşlar hem de balıkçılar bu durumdan oldukça etkileniyor.

Fiyatlar düşmek bilmiyor! Güncel

Sami ÖZER/ ÖZEL

Son dönemde hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle özellikle hamsinin Türk karasularını terk etmesi hem balıkçıları hem de vatandaşları üzüyor. Satıcı Mustafa Yılmaz, “Bu havalar bazıları için nimetken, balıkçılar için felaket diyebilirim.” dedi.

“GELEN FİYATLARI SORUP, ALMADAN GİDİYOR”

Balık fiyatlarının bir türlü düşmek bilmediğini ifade eden Mustafa Yılmaz, “Balığın çok pahalı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü balık çıkmıyor. Balıkçının elinde çok az miktarda balık kaldı. Bu havalar bazıları için nimetken, balıkçılar için felaket diyebilirim. Çünkübalık daha çok kötü havalarda ağlara takılıyor. Ayaz, tipi gibi havalarda balıklar daha fazla çıkıyor. Havalar güzel olduğundan fiyatlar pahalı. Vatandaşlar çok fazla rağbet etmiyor. Gelen fiyatları sorup, almadan gidiyor. Şu an en fazla 100 kilo satabiliyoruz. En çok sattığımız dönemlerde bu rakam 200’e kadar çıkabiliyor. Şu an bu rakamın üçte birini ancak satabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR GEÇİMİNİ SÜRDÜRMEK İÇİN BOĞAZINDAN KISIYOR”

Yılmaz ayrıca sözlerine şunları da ekledi: “İlimizde bu dönemlerde çok fazla kimse çalışamıyor. Bu ilimizin en büyük sıkıntılarından biridir. Düz işçiler kış aylarında iş bulamadığından bu aylarda en cüzi paralarla geçimini sağlıyorlar. Çünkü yaz aylarında iş bulmak çok kolayken, kış aylarında iş bulmak ise neredeyse imkânsız bir olaya dönüşüyor. İnşaat sektörü, tarım gibi sektörlerdeki işçiler yaz aylarını bekliyor. İşsizlik kış aylarında neredeyse iki katına çıkıyor diyebilirim. İnsanlar geçimlerini sürdürebilmek için boğazından kısıyorlar. Onun için bir haftada alıp tüketilen balık, ancak bir ayda tüketiliyor. Kış aylarında çoğu kişinin evine balığın girmediğini söyleyebilirim.” dedi. Tezgâhlarda somon balığı 17, alabalık 13, çipura 25, sazan 12, palamut 12, temizlenmiş hamsi 13 liradan satılıyor. Tezgâhlarda en çok satılan balık ise yine hamsi.”

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet