Pazarın zam şampiyonu mandalina

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden mandalina bu hafta pazarın zam şampiyonu oldu. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 1,25 TL’den satılan mandalina bu hafta pazarlarda 2,5 TL’den satılmaya başlandı.

Pazarın zam şampiyonu mandalina Güncel

Haber: Sami ÖZER/ ÖZEL

Artan sebze ve meyve fiyatları nedeniyle kesenin ağzını daha temkinli açan vatandaşlar, pazarda pahalı olan ürünleri ise kiloyla almak yerine gramla alıyor. Bu hafta dolaştığımız pazarlarda fiyatı en fazla artan ürün ise mandalina. Hasat mevsiminin sona ermesi nedeniyle mandalina, pazarda fiyatı neredeyse iki katına çıkan tek ürün durumunda.

“VATANDAŞLAR FİYATLARI GÖRÜNCE ŞAŞIRIYOR”

Kış aylarında mandalinanın en çok satılan ürünlerin başında geldiğini ifade eden pazarcı Ahmet Yalçın, “Kış aylarında olmamıza rağmen fiyatlar geçtiğimiz hafta gayet normaldi. Yaklaşık olarak iki hafta önce mandalinanın kilosunu 1,25 liradan satarken, şuan 2,5 liradan satıyoruz. Bir hafta arayla tam iki katına çıktı. Vatandaşlar fiyatları gördüğünde şaşırıyor. Çünkü gözlerine inanmak istemiyorlar. Gerçi biz de bu kadar aniden pahalı olacağını düşünmüyorduk. Ama pahalılık sezonun son ürünlerin toplanmasından kaynaklanıyor. Bu mevsimde hasadı yapılan mandalinalar son olduğundan fiyatlar iki katına çıktı. Fazlalıklarda depolara kaldırıldı. Onun yerine şu an portakal revaçta. Portakal 1,25 liradan satılırken, mandalina iki katına satılıyor. Vatandaşlar sadece fiyatları sorup gidiyorlar. Nadiren satış yapabiliyoruz.  Vatandaşların alım gücü yok. Gelen sadece fiyatları soruyor. Bu kadar da olmaz deyip gidiyorlar. 4-5 kişilik bir aile 3-4 kilo mandalina alıp bir hafta yemek istediğinde, bunu yapamaz. Onun için bu asgari ücretle insanlar gelip alışveriş yapamıyor. Bir pazar alışverişi neredeyse 60 liraya mal oluyor. Asgari ücretli de her hafta bu parayı ödeyemiyor.” açıklamalarında bulundu.

“HER ŞEY ATEŞ PAHASI”

Vatandaş Fikret ise,  “Bir ara mandalina çok ucuza satılıyordu. Ama şu an biraz pahalı diyebilirim. Mevsime göre değerlendirdiğimizde iyi diyebilirim. Çünkü kış aylarını yaşıyoruz. Mandalina portakala göre daha pahalı. Geçenlerde pazara uğradığımda bir liraya satılıyordu. Şu an 2,5 lira. Her şey ateş pahası. Bazı vatandaşlarımızın alım gücü yok. Allah herkese yardım etsin.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet