Hemşehrilerimiz gazetecilere gereken önemin gösterilmesini istiyor

Hemşehirilerimiz İlimizde gazetecilere gereken önemin verilmediğini vurgulayarak gazetecilere şehrin tamamının gereken özeni göstermesini istediler

Hemşehrilerimiz gazetecilere gereken önemin gösterilmesini istiyor Güncel

Haber: Faik AKGÜN/ÖZEL

Dün bizim yani çalışan gazetecilerin günüydü. Gün dolayısıyla bu kez halkın haber alması için her türlü zorluğa katlanan yeri geldiğinde haber için canından olan bizlere gerekli önemin ve özenin gösterilip gösterilmediğini halkımıza sorduk. Vatandaşlar gazetecilik yapmanın üstüne bu mesleği Elazığ’da yapmanın zorluklarına vurgu yaparak gazetecilere gereken ilgi ve özenin tam anlamıyla gösterilmediğini vurguladı ve şehrin tamamının gereken özeni göstermesini istediler. İşte Elazığ’da yaşayan vatandaşların mesleğimiz ile ilgili olarak yaptıkları değerlendirmenin detayları… 

“GAZETECİLERE GEREKEN ÖNEMİN VERİLMESİ GEREKİYOR”

 Gazeteciliğin bir kamu görevi olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Mahsun Edim, “Gazetecilik dünyanın en zor ve meşakkatli mesleklerinden biridir. Gazetecilik kamu hizmetidir. Bu noktada gazetecilere ilimizin tamamının gereken önemi vermesi gerekiyor. Gazetecilere görevlerini yaparken her türlü kolaylığın sağlanması ve gazetecilerin özgürlük alanlarının genişletilmesi gerekiyor. Gazetecilerin  kamu görevi yapan kişiler olması sebebiyle yaşayacakları bütün sorunların şehrin yöneticileri tarafından çözümlenmesi gerekmektedir. Bu noktada şehrimizi yetkililerin üstüne düşen görevler olduğunu düşünüyorum” dedi.

“GAZETECİLERİNE NE KADAR ÖZEN GÖSTERİRSEK ŞEHRİMİZ O KADAR GELİŞECEKTİR”

 Elazığ’ın gazetecilere hak ettiği değeri tam anlamıyla veremediğini belirten Hüseyin Kürküngöl ise, “Gazeteciler halka hizmet etmektedir. Halkımızda bunun bilincindedir. Elazığ halkının gazetecilere verdiği önem ve gösterdiği özenin şehrimizde siyaset yapan bütün kişilerden ve şehrin yöneticilerinden de bekliyoruz. Ancak bunu tam anlamıyla göremiyoruz. Şehrimizi bu noktada biraz geride görüyorum. Şehrimizin gazetecilerine ne kadar özen gösterirsek ve önem verirsek şehrimizin o kadar gelişeceğini ve ileriye gideceğini düşünüyorum. Bu vesileyle bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

“GAZETECİLER ELAZIĞ’DA HAK ETTİKLERİ İLGİYİ VE ÖZENİ GÖRMÜYORLAR”

 Gazetecilerin Elazığ’da hak ettiği değeri görmediğini belirten Oktay Çiftçi ise yaptığı değerlendirmede, “2016 Yılından sonra basının ve gazetecilerin üstünde çok ciddi bir baskının yaşandığını düşünüyorum. Oysa ki gazetecilerin özgürlük alanlarının çok geniş olması gerekmektedir. Aynı durumu Elazığ’da da görüyorum. Halkın bilgi alması için uğraşan gazeteciler Elazığ’da hak ettikleri ilgiyi ve özeni görmüyorlar.  Gazetecilerin çoğu zaman istediklerini yazamadıklarını bazı programlarda görmezden gelindiğini duyuyorum. Gazetecilerin hak ettikleri değeri  görmeleri noktasında yöneticilere görev düşüyor. Yöneticiler halkla arasında köprü konumunda olan gazetecileri el üstünde tutması gerekiyor.” dedi.

“HERKES GAZETECİ OLAMAZ”

Gazetecilere ülkenin batısında daha fazla önem verildiğini ilimizin bu noktada istenilen düzeyde olmadığını belirten Ali Atlı ise “Elazığ’da gazetecilere gösterilen ilgiyi batı illerimizle kıyasladığımızda İlimizin bu noktada çok geride olduğunu görüyorum. Elazığ’ın tamamının basının ve gazetecilerin önemini anlaması için bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu noktada konferanslar verilerek gazetecilerin bir haberi yaparken karşılaştığı zorlukların neler olduğu anlatılabilir. Gazetecilik çok özel bir meslektir. Biz rahat koltuklarımıza oturarak  gazetemizi okurken yada haber programını izlerken bu haberleri önümüze getiren gazeteciler kimi zaman soğuk havalarda  kimi zaman yağmur altında bu haberleri çıkartmak için bin türlü zorlukla karşılaşmaktadırlar. Gazetecilik az önce ifade ettiğim gibi çok özel bir meslektir ve herkes gazeteci olamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ŞEHİRLERİN GELİŞMİŞLİĞİ GAZETECİLERİNE VERDİĞİ ÖNEMLE ÖLÇÜLMEKTEDİR”

 Şehirlerin gelişmişliğinin gazetecilerine verdiği önemle ölçüldüğünü ifade eden Vural Melek ise,“ Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de gazetecilere gereken özenin gösterildiğini düşünmüyorum. Oysaki gazeteciler halkın olaylar karşısında haber almasını sağlayan her türlü durum ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlayan kişilerdir. Bu görevlerini icra ederken gazeteciler her türlü zorluklarla karşılaşıyorlar.  Gazeteciler kimi zaman baskılara kimi zaman ise şiddete maruz kalmaktadırlar. Ben buradan şehrimiz yöneticilerine, siyasilerine ve halkımıza seslenmek istiyorum ve gazetecilere karşı duyarlı davranmalarını istiyorum. Unutulmamalıdır ki bütün dünyada şehirlerin gelişmişliği gazetecilerine verdiği önemle ölçülmektedir. ”dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet