Bu ittifakı, vatandaş sevdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaklarını ve Yenikapı ruhu ile hareket ederek, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Devlet Başkanı olması adına destekleyeceklerini belirtti. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’da, Bahçeli’nin verdiği bu kararın ardından "Destek kararı için şahsım, partim ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 2019 seçiminin yerli ve milli olanlarla, ipi başka mahfillerin elinde bulunanlar arasında geçeceği açıktır" diye konuştu.

Bu ittifakı, vatandaş sevdi Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN/ Faik AKGÜN / ÖZEL

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaklarını ve Yenikapı ruhu ile hareket ederek, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Devlet Başkanı olması adına destekleyeceklerini belirtti. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’da, Bahçeli’nin verdiği bu kararın ardından "Destek kararı için şahsım, partim ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 2019 seçiminin yerli ve milli olanlarla, ipi başka mahfillerin elinde bulunanlar arasında geçeceği açıktır" diye konuştu. Bu gelişmelerin ardından ikili bu konuyu detaylandıracaklar. Bizlerde vatandaş sıcak gelişmeleri nasıl karşılıyor diyerek vatandaşın nabzını tuttuk.  Vatandaşın geneli AK Parti ve MHP arasındaki baş gösteren bu seçim ittifakından umutlu. Hatta bunun hükümete yansımasını isteyenlerde bir hayli fazla…

Seçimler erkene çekilmediği takdirde mart 2019’da gerçekleşecek gerçekleşmesine ama şimdiden seçim ittifakları gündeme gelmeye başladı.  Seçime dair parti olarak fikrini ilk olarak paylaşan isim MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli, "MHP, Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir. Anayasada beraber hareket ettiğimiz parti ile beraber sonuç almak Türkiye'nin hayrına olacağı inancındayız. 7 Ağustos'ta başlatılan ruha MHP sadıktır. Yenikapı meselesini de iyi anlamak lazımdır. MHP'nin Cumhurbaşkanı adayı yoktur, MHP Genel Başkanı aday olmayacaktır. MHP olursa ittifakla, olmazsa kendi partisi olarak milletvekilliği seçimine girer. Cumhurbaşkanı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı alır" dedi. Bu açıklama gelir gelmez bizlerde konuyu ilk etapta MHP İl Başkanı Oğuzhan Demir’e sorduk. Başkan Demir, “Sayın Genel Başkanımızın emrinin, kayıtsız şartsız arkasındayız teşkilat olarak, tabanda 15 Temmuzda Bahçeli’nin nasıl bir lider olduğunu gördü ve bu anlamda gerçek Ülkücüler gerekeni yapar” diyerek tabana da güvendiğini belirtti.  MHP cephesinde Bahçeli’nin sözleri bu etkileri bırakmışken Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan seçime bir hayli zaman olmasına rağmen kendisine bu denli bir destek verilmiş olmasının sevincini, “Destek kararı için şahsım, partim ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 2019 seçiminin yerli ve milli olanlarla, ipi başka mahfillerin elinde bulunanlar arasında geçeceği açıktır" sözleri ile paylaştı. Ve Bahçeli’ye ikili bir görüşme için de randevu verdi. Peki, bu sıcak gelişmeleri vatandaş nasıl değerlendiriyor. Bunu sadece siyasi partiler cephesinden değil birde vatandaşın gözünden yansıtmak istedik. İşte vatandaşın bu konuya ilişkin görüşlerinin detayları şöyle…

“MEMLEKETİMİZ İÇİN İYİ OLUR”

Celal Akgündüz adlı vatandaş,  “MHP’nin Erdoğan’ı destekleyecek olmasına çok sevindim. Erdoğan’la bir arada hareket edecekleri için çok mutluyum. Memleketimiz için bu gelişmelerin iyi olacağını düşünüyorum. Birde Cumhurbaşkanımız Erdoğan cumartesi günü İlimize gelecek, 1400 TL emekli maaşı ile geçinmek zor.  İnşallah emekli maaşları iyileştirilirde emekli maaşları 1800 TL’nin altında olmaz” diyerek düşüncelerini de isteklerini de aktardı.

İTTİFAKIN UZUN SOLUKLU OLMASI İSTENİYOR

Siyasetle pek ilgisi olmadığını belirterek kısa bir yorumda bulunan vatandaş Mehmet Poyraz ise;  “İyi olacağını düşünüyorum.  İnşallah hayırlısı Allah’tan” diyerek görüşlerini aktardı. Şinasi Günaydın ise; “ Bu gelişmeleri son derece olumlu buluyorum. Birlikte hareket edilmesi çok güzel. Komşularımızın içinde olduğu durum ortada bu nedenle Yenikapı ruhunun yaşatılmış olması çok umut verici.  MHP’nin bu desteği de karşılıksız bırakılmamalı ve hükümet kurulurken ona göre iktidar görev dağılımı yapmalı” diyerek seçim ittifakının daha da ete kemiğe bürünmesini istedi.

“MHP’NİN BU DESTEĞİ ÖNEMLİ VE UNUTULMAMALI”

Birlikteliği son derece olumlu bulduğunu belirterek sözlerine başlayan Nizamettin İpek ise, “Bu süreçte birlik ve beraberlik çok önemli.  Komşularımızın hali ortada sürekli kan dökülüyor. Sınırımıza silahlar gönderilip duruyor.  Bu nedenle böyle bir ittifakı son derece olumlu buluyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz çok önemli. Biz birlikte güçlüyüz ve birlikte Türkiye oluruz. Ama MHP’nin desteği unutulmamalı ve hükümet kurulduğunda da ortak çalışma alanı oluşturulmalıdır” ifadelerini kullandı. 

“BİR PARTİNİN BAŞKA BİR PARTİNİN ADAYINI DESTEKLEMESİ NORMAL DEĞİL”

Önümüzdeki seçimlerde oy kullanabileceğini bir genç Fatih Akın ise; “Bence en baştan MHP bölünmemeliydi. Ve MHP’nin adayı da Meral Akşener olmalıydı. Bir partinin başka bir partinin adayını desteklemesini pek normal karşılamıyorum.” şeklinde bir görüşle çoğunluğun görüşünden çok uzak bir şekilde yorumda bulundu.

“BU İKİ PARTİNİN TEK ADAY ÜZERİNDE ANLAŞMASI GÜZEL”

Bu gelişmeleri desteklediğini aktaran Zekeriya Küçükaslan, “İki partinin tek aday üzerinde anlaşması son derece güzel oldu.  Birleşerek birlikte hareket edecek olmalarını çok anlamlı buluyorum. Ülkemizin birlik ve beraberlik içerisinde yönetilmesi son derece anlamlı olur. Ülkemizin gerçekten güzel birlikteliğe ihtiyacı var. Sizler gibi genç olanlar 1974’leri yaşamamışlardır. O dönemler güçlü iktidarlar yoktu. Mesela 1974’lerde koalisyon hükümetleri ülkeyi çok zora soktu.  Mazot bulamadık. Kıtlık vardı ve kalmaz yokluk gördük.  Şimdi bu nedenle güçlü bir idarecinin olması son derece güzel ve bu noktada siyasi ittifak başvurusunu olumlu buluyorum” dedi.

“BAHÇELİ’NİN KENDİSİNİN ADAY OLMAMASI MANTIKLI”

Şu süreçte Erdoğan isminin telaffuz edilmesinin olumlu olduğunu kaydeden Mustafa Pamuk, “Devlet Bahçeli adaylığını ilan etseydi kendisi seçilemezdi. Bu nedenle; kendisinin aday olmaması mantıklı.  Recep Tayyip Erdoğan çok rahat çekilir.  Bunun için şu etapta girilen ittifak olumlu” şeklinde görüşlerini aktardı.

“BAHÇELİ, YENİ KAPI RUHUNA SAHİP OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

AK Partili olduğunu belirten Mehmet Ateş, “Milliyetçi Hareket Partisi zaten bize katıldı. Bundan dolayı böylesi bir adım atmış olmasını olumlu görüyorum.  Bahçeli Yenikapı ruhuna sahip olduğunu gösterdi. Ülkemiz için bu birlikteliğin iyi olacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

“BAHÇELİ’NİN KENDİSİNİN ÇIKMASI DAHA İYİ OLURDU”

Bu gelişmeleri olumlu bulmadığını aktaran bir diğer vatandaşımız Cihat Ateşoğlu, “ MHP’nin kendisinin aday göstermesi daha iyi olurdu.  Bir partinin başka bir partinin çıkaracağı adayı desteklemesini doğru bulmuyorum. Bahçeli, kendisi çıksa daha iyi olurdu. Bahçeli’nin adı yeterli olurdu. Bu MHP tabanında bir bölünmeye neden olabilir” diyerek düşüncelerini söyledi.

“GÜÇLÜ BİR BİRLİKTELİĞİN OLMASI İYİ OLUR”

Müslümanların yaşadığı her coğrafya kan gölüne dönmüşken birlikteliğin olmasını olumlu gördüğünü aktaran Hamza Yanılmaz, “Bence de gereken buydu ve de iyi ki de böylesi oldu. Komşularımızda hep savaş var ve sınırlarımız son derece karışık.  Bu nedenle güçlü bir birlikteliğin olması iyi olur. Sol partilerin Erdoğan’ı desteklemesi pek mümkün gözükmüyor. Ama sağdaki tüm partilerin desteklemesinden yanayım. Çünkü Ülkemizin bu zor süreçlerde güçlü bir lidere ihtiyacı var” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet