Apaydın; “Bu düşmanlık nedir?”

Fırat Üniversitesi Antrenörü Burak Apaydın, amatörde yaşanan çirkin olaylar sonrasında adeta isyan etti. Başarılı çalıştırıcı; “Adaletspor ile Hicret Gençlikspor karşılaşması sonrasında soyunma odalarının kapıları kırılmış. Bu nasıl bir sportmenliktir? Yazıklar olsun.”derken, amatörde yaşanan centilmenlik dışı olayların kendilerini futboldan soğuttuğunu kaydetti.

Apaydın; “Bu düşmanlık nedir?” Spor

İbrahim KARAKULAK-Özel

1. Amatör Lig B Grubu'nda mücadele eden Fırat Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü ligin 12.haftasında deplasmanda Keban Tekspor'u 5-0 mağlup ederek puanını 33'e yükseltmişti. 34 puanlı Lider Rüstempaşaspor'un hemen ardından 2.oalrak yoluna devam eden ve ilk 2'yi büyük oranda garantileyen Fırat Üniversitesi, ligin 13.haftasında liderle önemli bir mücadeleye çıkacak.

“RÜSTEMPAŞA'YI YENEREK LİDERLİK KOLTUĞUNA OTURMAK İSTİYORUZ”

Grupta birinciyi değiştirebilecek bir mücadele olma olasılığı bulunan zorlu 90 dakika öncesinde Fırat Üniversitesi Antrenörü Burak Apaydın gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Başarılı çalıştırıcı hazırlıkların tamamının Rüstempaşaspor mücadelesine yönelik yapıldığını kaydetti. Apaydın; “ Lig hala devam ediyor. Grubumuzda hem Rüstempaşaspor hem de biz puan farkını açtık ve play-off'u, yani ilk iki sırayı garantiledik. Artık önümüzdeki maç olan Rüstempaşaspor mücadelesinde grubu kimin lider bitireceği belli olacak. Takviyelerimiz, hazırlıklarımız, plan ve programımız tamamıyla bu mücadele üzerine kuruldu. Önümüzdeki hafta Rüstempaşa'yı yenerek liderlik koltuğuna oturmak istiyoruz. Birinci olduktan sonra da grubu lider olarak tamamlamayı hedefliyoruz.”dedi.

“YENMENİN DE, YENİLMENİN DE VAR OLDUĞUNU KAVRAMALIYIZ”

Sporun ve futbolun amacına yönelik önemli konulara da değinen deneyimli çalıştırıcı amatörde yaşanan saha olayları ile ilgili yaptığı açıklamalarda adeta çileden çıktı. Sporda yenmenin de yenilmenin de kavranılması gerektiğini ancak bazı ekiplerin bunu başaramadığını belirten Burak Apaydın, olayların amatöre gölge düşürdüğünü dile getirdi. FÜ Antrenörü Apaydın; “Bizler yaklaşık 20 yıldır futbol adamları olarak bu işin içerisindeyiz. Her zaman şunu söylerim; futbolda, sporda yenmenin de, yenilmenin de var olduğunu kavramalıyız. Ancak maalesef bunu sporcularımıza, taraftarlarımıza bir türlü anlatamıyoruz. Görüyorsunuz amatörde her hafta bir takım olaylar yaşanıyor. Kavgalar oluyor. Maçlar tatil ediliyor. İnanın durum böyle olunca ligden zevk bile alamıyoruz. Yani hakikaten spora, futbola uygun mücadele etmemiz lazım. Maalesef kötü tabloda sporun bütün taban birliklerinin suçu var. Yöneticisinden antrenörüne, sporcusundan hakemlerine kadr hepimizde suç var. Sporun altyapısının olmayışı, sporun içinden gelmeyenlerin olayları kışkırtmaları vahim bir durum. Yenilmenin de yenmenin de bilincinde olamayan insanların çıkartmış olduğu olaylar bunlar. Uzun yıllar amatörün içerisinde yer almış, futbol oynamış, antrenörlük yapmış ya da uzun yıllar amatörde yöneticilik yapmış insanların takımlarında hiçbir problem yaşanmıyor. Buna biz de dahiliz ve bizim gibi bir çok kulüp de dahil. Ama bakıyorsunuz olayların yaşandığı kulüpler genel itibarıyla hep belli takımlar. Bu durumlar, bu olaylar amatöre ve spora gölge düşürüyor. Herkesin artık kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor. Amatör futbolu artık üst noktalara çekmemiz gerekiyor.”ifadelerinde bulundu.

“RÜSTEMPAŞASPOR MÜCADELESİNDEN GALİBİYETLE AYRILDIĞIMIZDA BİR TAKIM OLAYLAR ÇIKACAKSA, KAVGALAR OLACAKSA BİZ BU İŞİ YAPMAYALIM VE BIRAKALIM”

Amatörde yaşanan olayların kendilerini futboldan soğuttuğunu kaydeden Apaydın, tek amaçlarının Elazığ ve Türk futboluna sporcular yetiştirmek olduğunun altını çizdi. Antrenör Apaydın; “Eğer biz Fırat Üniversitesi olarak haftaya oynayacağımız Rüstempaşaspor mücadelesinden galibiyetle ayrıldığımızda bir takım olaylar çıkacaksa, kavgalar olacaksa ya da Rüstempaşaspor bizi yendiğinde bu tür olaylar yaşanacaksa ve ya Karakoçan Kovancılar'ı, Aksaray Palu'yu yendiğinde ya da yenildiğinde olaylar çıkıp kavga gürültü olacaksa biz bu işi yapmayalım ve bırakalım. Ben 1997'de futbol hayatına başlamış, 2008 yılından itibaren antrenörlük yapan ve futbol üzerine master yapmış bir adamım. Biz işimizi bu kadar yıldır severek yaptık ve severek yapmaya devam ediyoruz. Ancak maalesef bu yaşadığımız olaylar bizi, seyirciyi futboldan soğutuyor. Olaylı maçların ardından özel yaşantımızda ailelerimiz bile bu durumu bize anlatıyor. Bizim tek amacımız var 6 yaş gruplarından en büyük yaş gruplarına kadar Elazığspor'a, Elaziz Belediyespor'a oyuncular yetiştirebilmek. Bu yetiştireceğimiz futbolcuları Elazığ ve Türk futboluna kazandırmak. Başka bir branşı da yapıyorsak fark etmez. Her spor branşında Elazığ'a faydalı olabilecek işlerin içerisinde olmamız lazım. Biz ulusal medyada kötü bir profil çiziyoruz. Kavgalarla, gürültülerle centilmenlik dışı olaylarla gündeme geliyoruz. Bunlar hoş şeyler değil. Neden takımlarımız sahaya kol kola çıkmasın? Buna anlam veremiyorum.”ifadelerinde bulundu.

“KÜFÜRLER, OLUMSUZ HAREKETLER YAŞIYORUZ, BU DÜŞMANLIK NEDİR?”

Bu hafta Keban deplasmanında da çeşitli olaylara maruz kaldıklarını dile getiren Burak Apaydın, sporcun sadece spor gibi yapılmasını temenni ederek; “Bu hafta deplasmanda Keban Tekspor ile mücadele ettik. Gidiyoruz Keban'a bakıyorsunuz dışarıdan küfürler, olumsuz hareketler yaşıyoruz. Bu düşmanlık nedir? Bu sadece Keban'da da olmuyor. Her yerde, belki de her mücadelede durum böyle. Biz spor yapıyoruz. Adı üzerinde spor yani. Bizim amacımız sadece spordur. Bu memlekette 2. Lig'de mücadele eden 2 takım var. Bunlardan birisi Elazığspor, bir diğeri ise Fırat Üniversitesi. Biz bu bilgi ve birikime sahibiz. Bu başarıları kurumsal olarak elde ettik. Bu yıl şampiyon oluruz ya da olmayız çok da önemli değil. 3 yıldır biz bu takımın başındayız. Tarihinin en uzun forma giyen futbolcusu benim. Bu süre tam 10 yıl. Ancak bir gün Fırat Üniversitesi'nden kötü, centilmenlik dışı bir olaya şahit olduk diyemezler. Bu tür istenmeyen olaylara karıştığımızda, yaşadığımızda aynı gün ben bu işi bırakırım. Ben ne yöneticimi, ne sporcumu ne de kendimi bu tür olayların içerisine sokmam. Herkesten de sadece bunu bekliyoruz. Bırakın spor sadece spor gibi yapılsın.”

“OLAYLI GEÇEN MAÇIN ARDINDAN SOYUNMA ODALARININ KAPILARI KIRILMIŞ, BU TAKIMLARI KİM BU HALE GETİRİYOR?”

Geçtiğimiz hafta Adaletspor-Hicret Gençlikspor mücadelesinde yaşlanan olaylara da değinen başarılı çalıştırıcı, soyunma odalarının kapılarının kırıldığını kaydetti. Bu takımları kimlerin bu hale getirdiği sorusunu da yönelten Apaydın; “Ben skor, maç, taktik, sonuç konuşmak istemiyorum. Neden biliyor musunuz? Geçtiğimiz hafta Adaletspor ile Hicret Gençlikspor karşılaşması oynandı Fırat Üniversitesi Sentetik Çim Saha'da. Olaylı geçen maçın ardından soyunma odalarının kapıları kırılmış. Camları kırılmış. Bu nasıl bir sportmenliktir? Yazıklar olsun. Bunlar nasıl sporculardır anlam veremiyorum. Bu takımları kim bu hale getiriyor? İnsan devletin malına zarar verir mi? insan gerçekten üzülüyor. Yoksa ben iki senedir şampiyonluğu veriyorum, bu sene de veririm. Sportif başarı, başarısızlık çok da önemli değil. Bu ortamı, bu olayları, bu düşmanlığı gördükten sonra sportif başarı olamasa da olur. Öncelikle bu sorunların biran önce çözülmesi gerekiyor. Biz her zaman doğru temsilin peşindeyiz. Biz Kudbettin Demirdağ hocamıza, Kulüp Başkanımız Mustafa Ünallı'ya yakışır bir şekilde, bir devlet kurumuna yakışır şeklde mücadele etmeye çalışıyoruz. Oluruz seviniriz, olamayız rakibimizi tebrik eder yolumuza devam ederiz. Ancak bakıyorsunuz maçları ölüm kalım meselesi durumuna getiriyorlar. Bırakın bu işleri artık. Bu işleri sporun içinden gelenler yapsın. Önce herkes ben dahil kendisini düzeltecek. Herkes kendine çeki düzen verip kendine gelirse bizim futbolumuz da temizlenir, şampiyonluk maçları da, düşme maçları da tertemiz olur. Bu kafayla gidersek daha çok yarım kalacak maç olur. Yarın bir gencimizin burnu kanasa bunun hesabını kimse veremez.”diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

RÜSTEM PAŞA @bizde düşmanlık yoktur

11 Ocak 2018 15:24

BİZDE DÜŞMANLIK YOKTUR BÖYLE AÇIKLAMA YAPARSAN BİZ SANA DAHA ÇOK DÜŞMAN OLURUZ APAYDINN

Haber Scripti: Medya İnternet