Gürtürk: Okumak dinimizin ilk emridir

Elazığ Valiliği ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından başlatılan Elazığ Her Yerde Okuyor kampanyasının bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Projenin bilgilendirme toplantısının yanında bir de gazeteciler günü kutlandı.

Gürtürk: Okumak dinimizin ilk emridir Eğitim

Haber: Sami ÖZER

Elazığ Her Yerde Okuyor kampanyasının bilgilendirme toplantısı dün öğretmenevinde basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşma yapan Milli Eğitim İl Müdürü Feyzi Gürtürk, Dünya çalışan gazeteciler gününü kutlayarak, “Okumak dinimizin ilk emridir. Kuran-ı kerimde de ilk sırada yer alan bir emirdir. Hayatımıza baktığımızda gerçekten okumayı ne kadar az önemsediğimizi görebiliyoruz.” dedi.

“EN ÖNEMLİ AMACIMIZ OKUMA BİLİNCİNİ DAVRANIŞA DÖKMEKTİR”

Gazetecilerin de bir öğretmen olduğunu ifade ederek konuşmasını başlayan Mili Eğitim İl Müdürü Feyzi  Gürtürk, “10 ocak Dünya çalışan gazeteciler gününüzü kutluyorum. Gerçekten sizi burada görmek ve ağırlamak bizi çok mutlu etti. Gazeteci de bir öğretmendir. Çünkü o da köşesinde, biz öğretmenlere ve öğreticilere yardımcı oluyor. Tarafsız ve evrensel normlar doğrultusunda haber yapıyorsunuz ve köşe yazıyorsunuz. Tabi bu görevleri de yerine getirirken de biz de biliyoruz ki bu görevleri yerine getirdiğinizde başınıza bin bir türlü kaza ve olay geliyor. Rabbim cümlemizden bu kazaları ve belaları uzak tutsun. Basın ülkemizin temel taşlarından biridir. Gerçekten güzel şekilde yapıldığı zaman işlerin en güzeli denilebilir. Biz de bugün burada Elazığ valiliği ve İl müdürlüğü olarak, birlikte yaptığımız ve gerçekleştirdiğimiz Elâzığ her yerde okuyor projesi kapsamında sizi bilgilendirmek için böyle bir organizasyon düzenledik. Gerçekten en üst seviyede bir destek ve katkı veriyorsunuz. Bundan dolayı da hepinize saygılarımı sunuyorum. Okumak dinimizin ilk emridir. Kuran-ı kerimde de ilk sırada yer alan bir emirdir. Hayatımıza baktığımızda gerçekten çok gerilerde olduğumuzu görebiliyoruz.  Bu kapsamda ilimizde Elazığ Her Yerde Okuyor Proje ve okumayı sevdirme seferberliği olarak başlattık. 24 kasım öğretmenler gününde bu projemizi başlattık. Birinci ilk etap 2020 yılında, ikinci etabı 2023 yılı ve üçüncü etap ise beşikten mezara kadar ilim diye hayat boyu devam etmesini istiyoruz. Bizim en önemli amacımız okuma bilincini davranışa dökmek ve hayatımıza bir yön çizmesi adına da bilinçli okumalar sağlamasını istiyoruz. Eğer okumamız bilince dönüşmüyorsa, hayatımızda hiçbir değişiklik olmuyor demektir. Bunu bilinçli bir şekilde hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.

Daha sonra elazığ Milli Eğitim Şube Müdürü ve Elazığ Her Yerde Okuyor kampanyası Proje koordinatörü  Metin Özgen ise proje hakkında slayt eşliğinde katılımcıları bilgilendirerek, ülkemiz deki ve dünyadaki kitap okuma oranlarının karşılaştırmasını yaptı. Dünya verilerinin ortalamasına göre ülkemizde bir kişi, yılda bir kitap okuyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet