Uzun: İlimizde istihdam yüzde 25 arttı

MÜSİAD Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen ve 2017 yılının değerlendirildiği toplantıda konuşan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, İlimizde istihdamın 2017 yılında 2016 yılına göre yüzde 25 arttığını söyledi.

Uzun: İlimizde istihdam yüzde 25 arttı Ekonomi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen 2017 Yılı Değerlendirmesi ve 2018 Yılı Hedefler ve Projeler konulu program Double Tree By Hilton’da gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, 2017 yılının Türkiye ekonomisinde güçlü büyüme oranlarının gerçekleştiği bir dönem olduğunu belirterek, ilk iki çeyrekte yüzde 5,3 ve yüzde 5,4 olarak gerçekleşen büyümenin, üçüncü çeyrekte ivmesini daha da artırarak yüzde 11,1 ile son 6 yılın en iyi oranına ulaştığını hatırlattı. Uzun, ihracatın da 157,1 milyar dolara çıkmasının ve tarihinin en yüksek ikinci seviyesine ulaşmasının sevindirici olduğunu belirtti. Yatırımlardaki artışa da değinen Uzun, sanayi sektörü adına büyük önem arz eden makine ve teçhizat yatırımlarının da % 34 artış kaydetmesinin Türkiye ekonomisi adına sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti.

“2018’DE CANLILIĞIN SÜRMESİNİ BEKLİYORUZ”

Uzun konuşmasının devamında şu değerlendirmelerde bulundu:  “İşsizliğin 2017 yılında 10.8 e düşmesi, 1 milyon 400 bin kişinin istihdam edilmesi, işsizliğin azaldığını göstermektedir. Ayrıca 2017 yılında ilimizde özel sektör vasıtası ile çalışan sayısı 58 bin 16’dan 72 bin 172’ye çıkmıştır. Bu artış %25 e tekabül etmektedir. Tüm bu olumlu göstergelere rağmen enflasyonun ve borçlanmanın yüksek seyretmesi TL’nin değer kaybetmesi 2018 yılı içinde çözülmesi gereken ekonomik sorunlardır. Yatırımlardaki artışın sürmesi, reel sektörün ekonomiye olan güveninin sürdüğüne işaret etmesi bakımından da oldukça önemli bir gelişme olmuştur. Ekonomi yönetimi tarafından alınan ek tedbir ve teşviklerle üçüncü çeyrekte 4 ana faaliyet kolunda da genişleme gözlendi. Kredi Garanti Fonu (KGF) ile ekonomiye enjekte edilen ek kaynakların, vergi indirimlerinin ve ihracattaki canlanmanın büyümeyi harekete geçirdiği görülüyor. 2018 yılında da hizmetler, sanayi, tarım ve inşaat sektörünün canlılığını sürdürmesini bekliyoruz." (Bülten)

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet