Veliler ilgisiz kalınca konferans öğrencilere kaldı

Elazığ Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile düzenlenen ve velileri bilgilendirme amacı taşıyan konferansa veliler ilgisiz kaldı. Bunun üzerine konferansın düzenlendiği Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinin Tiyatro Salonu’nu doldurmak için öğrenciler içeri alındı.

Veliler ilgisiz kalınca konferans öğrencilere kaldı Eğitim

Haber: Sami ÖZER

Elazığ Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa gerçekleştirdiği Velileri Bilgilendirme Konferansı’nda konuşan Aziz Gül Ortaokulu Müdürü Mehmet Sait Aydemir, önemli açıklamalarda bulundu. Aydemir, “ Bugün bu programa aslında anneler ve babalarımıza yönelik yaptık. Bin 308 öğrencimiz içerisinde şu an yaklaşık olarak 50 tane velimiz var. Belki mesai saati olduğu için gelemediler. Ama bu genel olarak ülkemizin genel sorunu. Maalesef çocuk eğitiminde anne ve baba olarak üzerimize düşen görevleri böyle zaman zaman yerine getiremiyoruz. Bu bizim sancımızdır. Bundan eminiz olunuz ki yetiştirdiğimiz çocuklar, okuldaki öğretmenden çok eğitimini anne ve babadan alırlar. Anne ve baba olarak bizim eksikliklerimiz çok fazla. Ben burada kendimi de katıyorum. Çocuklarımıza karşı yeterince anlayışlı mıyız? Onları yeterince dinleyebiliyor muyuz? Onları yeterince yönlendirebiliyor musunuz? Maalesef bu konuda önemli sıkıntılarımız var. Biz de bu sıkıntıları aşabilmek amacıyla ilimizde bir eğitimci arkadaşımızı çağırdık. Dedik ki bizden birisi bizi anlatsın. Aramızda eğitimci yazarımız Hacı Ormanoğlu var. O bize bugün bu konuda bilgi verecek.  Bizim kendimizi sorgulamamız lazım. Biz bu çocuklar için ne yapıyoruz. Ne kadar örnek olabiliyoruz. Evimiz ve arabamızın güzel olması bir anlam ifade etmiyor. Her şeyden önce yetiştireceğimiz insanların güzel olması ve karakterli olması lazım. Ama onları yetiştirirken, en büyük rol anne ve baba olarak bize düşüyor. Burada verilen bilgeleri siz anne ve babalarınıza akşam eve gittiğinizi anlatmanızı istiyorum.” şeklinde konuştu.

“AİLELER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR”

 Milli Eğitim Şube Müdürü ve Elazığ Her Yerde Okuyor Proje Koordinatörü Metin Özgen ise öğrencilere okumanın faydalarını anlatarak, şunları söyledi. “Okumak Kuran-ı Kerim’de ilk sırada yer alıyor. Avrupa ve dünya ülkelerine baktığımız zaman, okuma oranlarını kıyasladığımızda çok büyük sıkıntılar olduğunu gördük. Avrupa ülkelerinde en fazla okuma oranı İngiltere ve Fransa’da ve bu oran yüzde 21’ler civarındadır. Japonya’da okuma oranı yüzde 14, ABD’de yüzde 12, İspanya’da yüzde 9 ve ülkemiz binde 1 olarak görünüyor. Bu verileri gözardı etmemiz gerekiyor. Aileler bu konuda üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapmalılar.” ifadelerini kullandı. 

“UMUDUMUZ ÇOCUKLARIMIZDIR”

Eğitimci Yazar Hacı Ormanoğlu ise, “ Ailedeki eğiteme değinerek, “umudumuz çocuklarımızdır. Bilinçli veliler başarılı ve mutlu bireylerinin yetiştiricileridir. Gelecek sevgili gençlerimizin elindedir. Onun için anne ve babalar çocuklarıyla çok sağlam bir iletişim kurmalıdır. Size inanıyoruz çocuklar. Bu ülkenin geleceği sizlersiniz. Bu ülkeyi daha güzel hale getireceksiniz. Bu programı düzenleyen herkese çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.    

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet