BAL, futbolu bitirme noktasına getirdi!

Rüstempaşaspor Antrenörü Cihan Erdim, Elazığ'da altyapıya gereken önemin verilmediğini ifade etti. Bunun nedeninin de TFF'nin kulüplere destek yerine köstek olmasından kaynaklandığını savunan Erdim, Spor Toto Bölgesel Amatör Lig sisteminin de futbolu bitirme noktasına geldiğini dile getirdi.

BAL, futbolu bitirme noktasına getirdi! Spor

İbrahim KARAKULAK-Özel

1. Amatör Lig'de yoluna yenilgisiz devam eden Rüstempaşaspor bu hafta Yünlüce Gençlikspor'u 12-0 mağlup ederek yoluna emin adımlarla devam etmişti. Paşa'da Antrenör Cihan Erdim gazetemişze önemli açıklamalarda bulundu.

PAŞA'DAN İKİ TAKVİYE DAHA

Hedeflerinin Bölgesel Amatör Lig olduğunu dile getiren Erdim, bu amaçlarına ulaşabilmek adına kadrolarını zenginleştirdiklerini ifade etti. Orta sahaya ve kaleye takviyelerde de bulunduklarını dile getiren Cihan Erdim; “Biz göreve başladığımızda yenilgisiz bir takım vardı. Takımın iskeleti de gayet iyiydi. Hedefimiz Spor Toto Bölgesel Amatör Lig. Bu noktada da şampiyonluğa ulaşmak için çok fazla da risk almamak adına kadromuzu derinleştirerek zenginleştirdik. Kaliteli ekibimizin üzerine daha rekabet ortamını oluşturabilmek adına BAL ve 1. Amatör Lig'den tecrübeli isimleri kadromuza kattık. Yine Bölgesel Amatör Lig'den orta sahaya ve kaleye iki transfer gerçekleştirerek transferi kapatacağız. Bu arkadaşlarımız da ligin kalburüstü futbolcuları.  3. Lig seviyesindeki oyuncular. Çalışmalarımızı haftanın dört günü Gençlik Merkezi Sentetik Çim Saha'da gerçekleştiriyoruz.”dedi.

“İYİ BİR SKORLA RAKİBİMİZİ DEVİRMEK İSTİORUZ”

Önümüzdeki hafta derbi neteliği taşıyan karşılaşmada Fırat Üniversitesi ile kozlarını paylaşacaklarını hatırlatan Antrenör Cihan Erdim, rakiplerini yenerek namağlüp ünvanlarını sürdüreceklerini kaydetti. Erdim; “Bu hafta lige ara verildi. Açıköğretim sınavları ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ilimize gelişinden ötürü. Bu hafta gruptaki rakibimiz ve bizden sonra 2.basamakta yer alan Fırat Üniversitesi ile karşılaşacağız. Derbi statüsünde bir mücadele olacak. Bu maçtan iyi bir skorla ayrılmayı hedefliyoruz. Zaten biz iki takım ligi garantilemiş durumdayız. İlk maçta Rüstempaşaspor FÜ'yü 1-0 mağlup etmişti. Bu maçta da rakibimizi yenerek namağlup yolumuza devam edeceğiz. Başkanımız Hamit Erulaş'ın da bu yönde yenilgisiz olarak yolumuza devam etme isteklerini de gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Rakibimiz de iyi bir takım. Gücünü biliyoruz ama ekibimiz kesinlikle bireysel olarak da baktığımızda bu ligin üzerinde bir takım. Ancak futbol sahada oynanır. İyi bir skorla rakibimizi devirmeyi istiyoruz. Bizlerden desteğini esirgemeyen başkanımız Sayın Hamit Erulaş'a teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

“TFF, BAL SİSTEMİ DİYE SAÇMA SAPAN BİR SİSTEM DAYATTI”

Elazığ'da 1. Amatör Lig'in seviyesinin git gide düştüğünü kaydeden Erdim, bunun nedeninin Bölgesel Amatör Lig sisteminin olduğunu ifade ederek, Türkiye Futbol Federasyonu'nu sert bir dille eleştirdi. TFF'nin altyapılara gereken önemi vermediğini de söyleyen Rüstempaşaspor Antrenörü Cihan Erdim; “1. Amatör Lig'in kalitesi git gide düşüyor. Futbolcu kalitesi, bireysel özelliği git gide düşüyor. Bunun sebebi de kesinlikle ilimiz değil. Bunu da her zaman söylüyorum. BAL sistemi diye saçma sapan bir sistem dayattılar. Bölgesel Amatör Lig sistemi ülkede futbolu bitirme noktasına getirdi. Çünkü BAL'da gücü olan kurum takımları, belediye takımları, paraları döküp bütün oyuncuları transfer ediyorlar. Altyapıdan futbolcu yetişmiyor bu durumda. Durum böyle olunca da 1. Amatör Lig'de de yaşı geçmiş, hiç futbol oynamamış, 30 yaşlarında transferler yapıyorlar. Gençlere yönelik herhangi bir eğitim yok. Şu anda Elazığ'da bir dönem Ender Çınar hocanın yetiştirdiği jenerasyonla gitti ve hala bunla gitmeye devam ediyor. İcabi Ayyıldız da aynı şekilde emek veriyor. Bunlar dışında altyapıya bir eğilimde bulunulmuyor ve önem verilmiyor. Kendimizi de eleştirmemiz lazım. Mesela takımlarımıza genç oyuncular getiriyoruz. Amaç Elazığ'a futbolcu yetiştirmek diye. Bu tamamen kendi kendimizi kandırmaktır. 20-21 yaşındaki bir genci nasıl yetiştirebilirsiniz ki? Avrupa'da, Şampiyonlar Ligi'nde 16 yaşında futbolcular oynuyor. 20 yaşından fazla olan bir futbolcuyu biz hala yetiştirmeye çalışıyoruz. Küçük yaş grubundan alıp futbola kazandırmamız gerekiyor. Altyapılarda da bir şey yok. Tesis noktasında, servisler noktasında da altyapı oyuncuları büyük sıkıntılar çekiyor. Bir oyuncumuz Doğukent'ten merkeze antrenman yapmak için gelemiyor çünkü yol parası yok, nasıl gelebilsin? Altyapıya gereken önem zaten verilmiyor. Bunun en büyük hatalısı da Türkiye Futbol Federasyonu'dur. Türkiye'de futbol başarıya ve sonuca endeksli olduğu için TFF yöneticileri de risk almayarak taşın altına elini koymuyor. Örnek vermek gerekirse; Elazığspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar'ın altyapıdan bir oyuncuyu çıkarttığını varsayalım. Bu oyuncuya sabretti ama başarısız oldu diyelim. Bu durumda ilin basını, ilin dinamikleri ve duayenleri, hepimiz Kalpar'ı yerden yere vururuz. Türkiye'de futbol skora endeksli olduğu için altyapılara da oyunculara da gereken önem verilemiyor.”diye konuştu.

“TFF DESTEK OLACAĞINA KÖSTEK OLUYOR… TÜRKİYE'DE FUTBOL BİTME NOKTASINA GELDİ”

TFF'nin kulüplere destek olma yerine köstek olduğunu belirten Cihan Erdim, Türkiye'de futbolun bitme noktasına geldiğini iddia etti. Antrenör Erdim; “Bu durumda mahalle takımlarını eksik görmemiz mümkün değil. Çünkü herkes kendi imkanlarıyla yola devam etme çabası içerisinde. Bir lisans ücreti 500 TL. bir mahalle takımının ligde amatör olarak, genç olarak gösterdiği faaliyetin bedeli nereden baksanız 20 Bin TL. Bu tutarları bir mahalle takımı nereden bulabilir? Yine de iyi kötü takımlarını idare etmeye çalışıyorlar. Bu sorun Türkiye Futbol Federasyonu'nun bir sorunu. Bu ilimizin bir sorunu değil. Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu gerçekten takımlarımızın lige katılması noktasında büyük emekler harcıyor. Başkan Şahin Şerifoğulları'nı da tebrik ediyorum bu konuda. Şahin başkan da büyük fedakarlıklar sergileyerek takımlara destek oluyor. Ancak ligdeki mücadele eden ekiplerdeki oyuncuların çoğunun yaşı geçmiş durumda. Burada en üst düzeyde sıkıntılar var dediğimiz gibi TFF'nin kulüplere destek vermesini geçin, zor durumda bırakıyor. Yani TFF destek olacağına köstek oluyor. Bir de öyle bir duruma gelmiş ki amatör, 16-17 yaşındaki sporcular spor yaparak futbola katılabileceklerine kulüplerde mücadele etmek için para istiyorlar. Ben 17 yaşındaki gencimize takımımızda oynamasını teklif ediyorum, bize maç başı 350 TL istediğini söylüyor. Bu da aylık neredeyse bin 500 TL'ye denk geliyor. Bu konuda büyük sıkıntılar var. Türkiye'de futbol bitme noktasına gelmiş. Zaten bunu da Milli Takım'ın başarısından anlayabiliyoruz. Her şey ortada. Takımlar bugün 9-10 yabancı ile oynuyorlar. Türk futbolu bitme noktasında. Bu sorunları nasıl aşacağız bilemiyorum. Kimse kurumsallaşmaya çalışmıyor. Elazığspor'da bile sorunlar var başkanın fedakarlık göstermesine rağmen. Ahbap çavuş ilişkileriyle TFF'de görev alıyorlar. Bu durumda başarı da gelmez. Futbolun gelişimi noktasındaki sistemsel sıkıntıların bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor.”diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet