Erdem’den hodri meydan; Şartları taşıyan herkes aday olabilir

Esnaf ve Sanatkarlar Karma Odası Birliği başkanlık seçimleri cumartesi günü gerçekleştirilecek. Seçimlerde 3 aday var. Uzun yıllardan beri Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanlık görevini yürüten ve bu seçimlerde de adaylığını açıklayan Cemil Erdem, seçim sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.  Erdem,şartları taşıyan oda üyelerinin başkanlığa aday olmasının önünde bir engel bulunmadığını belirtti

Erdem’den hodri meydan; Şartları taşıyan herkes aday olabilir Güncel

Haber: Sami ÖZER

Esnaf ve Sanatkarlar Karma Odası Birliği başkanlık seçimleri cumartesi günü gerçekleştirilecek. Seçimlerde 3 aday var. Uzun yıllardan beri Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanlık görevini yürüten ve bu seçimlerde de adaylığını açıklayan Cemil Erdem, seçim sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.  Şartları taşıyan Oda üyelerinin başkanlığa aday olmasının önünde bir engel bulunmadığını belirten Erdem,  “ İki yıldır Odanın üyesi olan herkes,  yönetim kurulu üyeliğine veya yönetim kurulu başkanlığına aday olabilir. Bunda hiçbir sakınca yoktur. Bazı arkadaşlarımız çeşitli açıklamalar ve bel altı şeyler söylüyorlar. Üyelerimiz kararını sandıkta verecek.  Bu şekilde davranarak, nereye kim yetişebilmiş ki. Ben istiyorum ki cumartesi günü diğer başkan adaylarımızla kol kola girip bize yakışacak bir görüntü sergileyelim. Çünkü doğru olan budur.”dedi.

Yaklaşık 1 milyon 670 bin esnaf ve sanatkârın kayıtlı olduğu 3 bin 25 oda, ocak, şubat ve mart aylarında önce hükümet komiseri veya bakanlık temsilcisi gözetiminde genel kurullarını, sonrasında da hâkim gözetiminde başkan ve kurul üyelerini seçecek. İlimizde de Esnaf ve Sanatkar  Karma Odaları Birliği Başkanlık seçimleri ise cumartesi günü gerçekleştiriliyor. Uzun yıllardır Esnaf ve Sanatkar Odalar Birliği Başkanı olan Cemil Erdem, gazetemize seçim öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Erdem, “Yasal hakkı olan ve iki yıl odanın üyesi olan herkes,  Odanın yönetim kurulu üyeliğine veya yönetim kurulu başkanlığına aday olmasında hiçbir sakınca yok. Bizim Esnaf ve Sanatkârlar Karma Odamızın şu an bin 734 tane üyesi var.  Bunlardan sıraladığım şartları taşıyan herkes aday olabilir. Seçime yaklaştığımız bu günlerde aday arkadaşlarımız bizi bel altı vurmaya çalışıyor. Bu kesinlikle yanlış bir tutumdur.” açıklamalarında bulundu.

“ŞARTLARI TAŞIYAN HERKES ADAY OLABİLİR”

Türkiye genelinde 2018 yılı ocak ve mart arası dönemde bütün odaların genel kurullarının yapılacağını ifade ederek sözlerine başlayan Esnaf ve Sanatkar Odalar Birliği Başkanı Cemil Erdem, “Her il de sizin de bildiğiniz gibi bir tane Esnaf Sanatkâr Odaları Birliği Başkanlığı var. Bizim 25 tane odamız var. Onların seçimleri bittikten sonra mayıs ayında da Esnaf Sanatkar Odası üst birliklerin genel kurulları yapılacak. Bunun dışında 13 tane mesleki federasyonumuz var. Haziran ayında da onların genel kurulları yapılacak. Eylül ayında da Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanlığının genel kurulları yapılacak. Bu seçimlerin ilimize, ülkemize, devletimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu seçimler yapılırken biz hep dürüst, vakarlı, kişilik sahibi, olarak bunları yapmak istiyoruz. Birçok odanın adayları var. Tabi buna bir şey dediğimiz yok.Yasal hakkı olan ve iki yıl odanın üyesi olan herkes, Odanın yönetim kurulu üyeliğine veya yönetim kurulu başkanlığına aday olabilir. Bunda hiçbir sakınca yok. Bizim Esnaf ve Sanatkarlar Karma Odasının şu an bin 734 tane üyemiz var. Bunlardan sıraladığım şartları taşıyan herkes aday olabilir.”dedi.

“SEÇİM ÖNCESİ BEL ALTI VURMAYA ÇALIŞIYORLAR”

“Seçime yaklaştığımız bu günlerde aday arkadaşlarımız bizi bel altı vurmaya çalışıyor.” diyerek açıklamalarına devam eden Erdem, “Bu kesinlikle yanlış bir tutum. Ben asla böyle bir tutum içine girmedim. Ve asla da girmeyi düşünmüyorum. Benim de bildiğim şeyler var. Ama bunları söylemiyorum. Zaman zaman Ankara’dan müfettişler geliyor. Dosyalarımızın girdi ve çıktıları inceliyorlar. Müfettişler geldiğinde bizim asla bir açığımızı bulamazsınız gibi bir laf ettim. Bana ‘kendine çok güveniyorsun’ dedi. Ben de bütün hesapları onlara bıraktım istediğiniz gibi inceleyin dedim. İnceledikten sonra bir müfettiş teşekkür etti. Biri de Ankara’dan yarım sayfalık bir yazı gönderdi. Ben sonuç beklerken bana o yazının gelmesine şaşırdım. Arayıp sonucun ne zaman geleceğini sordum. Onlarda elinizdeki sonuçtur dediler. Biz bununla gurur duyuyoruz. Uzun zamandır bu başkanlığı yönetiyoruz. Elimizden geldiğince vatandaşımıza yardımcı olduk. Ve istedikleri taktirde tekrar görevimize devam edip bize verilen yetkileri sonuna kadar onlar için kullanacağız. Bazı arkadaşlarımız çeşitli açıklamalar ve bel altı şeyler söylüyorlar. Üyelerimiz kararını sandıkta verecek.  Bu şekilde davranarak, nereye kim yetişebilmiş ki. Ben istiyorum ki cumartesi günü diğer başkan adaylarımızla kol kola girip bize yakışacak bir görüntü sergileyelim. Çünkü doğru olan budur” ifadelerini kullandı.

“YEREL ESNAFLARIMIZI DESTEKLEYELİM”

Erdem, esnaflar için yaptıkları çalışmaları anlatarak sözlerine şöyle devam etti: “KOSGEB’den 70 milyon TL para ilimize geldi. KOSGEB müdürümüzle görüşmemizde bu paranın 55 milyonu esnaflarımıza dağıtıldığını öğrendik.  Geri kalanı tekrar geri gitti. Çünkü bazı esnaflarımızın şartlarında eksiklik vardı. Evrakları tam değildi. Bu para Elâzığ’a girince, esnaflar çok sevindi. Çünkü ilimize sıcak para girdi. Tabi bunlar için büyük girişimlerimiz oldu. Vali Murat Zorluoğlu, Ticaret Odası Başkanı İdris Alan, KOSGEB Müdürü Yaşar Yaşa ve Ben esnaflarımıza kolaylık sağlansın diye bakanımızla yaptığımız görüşmemizde, tüm bankaların müdürleriyle bir toplantı düzenledik. Çünkü ilimizin sıcak paraya ihtiyacı vardı. İnanın biz esnafımızın sıkıntılarını çok iyi biliyoruz.  Bizim Elâzığ da yerel esnafı ciddi manada desteklememiz lazım. Bütün kesimlere buradan sesleniyorum. Sayın Belediye Başkanımız da bu konuda çok duyarlı davranıyor. Ama Elâzığ da mantar gibi Alışveriş veriş merkezleri açıldı. Süper ve gros marketler açıldı. Esnafımız ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor. Büyük yerlere gidilsin de ama küçük esnafımızın buna daha fazla ihtiyacı var. Yerel esnafımız düşünülsün. Çünkü yerel esnaftan alışveriş yapıldığı zaman o sıcak para ilimizde kalacak. Ama süper ve büyük alışveriş merkezlerinden alışveriş yapıldığı zaman o para dışarı çıkacaktır. Bu çok net bir konu. Bizim en büyük hedeflerimizden biri budur. Yerel esnaflarımızı destekleyelim. Bu bizim en büyük projelerimizden biri. Bunun dışında ilimizde ciddi yatırımların olması gerekiyor. Üretim yönünde çalışmamız gerekiyor.  İstihdama katkı sağlanması lazım. ilimizde 5 bin kişinin işe başladığını düşündüğümüzde o insanlar ister istemez harcama yapacak. Ve il ister istemez sıcak paraya kavuşacak.  Esnaflardan alışveriş yapacak.”

“BACASIZ FABRİKA KURALIM”

Erdem, konuşmasının devamında, “Yıllardan beri şunu söylerim; hem yerel esnafımızı destekleyelim. Hem de ilimize katkı yönünden bacasız fabrika kuralım. Yani ilimize ikinci üniversite inşa etmek, il için paha biçilmez bir değer olur. Bu tür çok konuşmamız oldu. Hatta daha ileriye giderek, acemi birliği konuşlandırılsın.  Neden bunların yapılmasına geldiğimizde ise şunları söylemek istiyorum. Bir üniversite kurulursa yaklaşık 30 bin öğrenci geldiğini düşündüğümüzde ve bunların aylık olarak bin lira harcadıklarını düşünelim. Şimdi 20-30 bin kişi bu şehre gelse ve yapılan tüm harcamalar bu şehirde kalacak. Bütün esnaf kesimi bundan faydalanacak.  Bunlar bizim önemli projelerimizin arasında. Bu konuları hep ilgili yerlere götürüyoruz. Biz kanun koyucu olmadığımız için bunları gerçekleştirme imkanımız olmuyor. İnsanlar zannediyor ki biz burada oturuyoruz. Asla öyle bir şey yok. Hangi esnafımız bize gelirse, ararsa, onun meselesi ve sorunuyla daima ilgileniyoruz. Bununla ilgilenmemiz gerekiyor da. Biz bunları zaten yapıyoruz. Bazıları sadece bunları seçimden seçime deyip, bizi yıpratmaya çalışıyorlar.  Sizin de bildiğiniz gibi ben hem Esnaflar Karma Odası Başkanıyım. Hem de Esnaflar Birliği Başkanıyım. İlimizin bütün genelindeki sorunlarla uğraşıyorum. Sadece merkez değil aynı zamanda ilçe ve beldeler de bunların arasında. Biz hepsinin başkanıyız. Tabi bazen esnafları ziyaret etmek için dışarı çıkıyorum. Esnaflarımızı ziyaret gidiyorum.  Bir de bakıyorsunuz telefon gelmiş odada misafir var. Beni bekliyor. Siz buradasınız şu an şahit oluyorsunuz. Gidip gelenlerin haddi hesabı yok. Veya bu geziler sırasında Oda’dan gelen telefon üzerine bir vatandaşın işlemine imza atılması gerekiyor. Bizim öncelikle vatandaşlarımızı mağdur etmememiz gerekiyor. Yansıtılan havayla sanki biz yerimizde sadece oturuyoruz. Sanki afaki oturuyoruz vatandaşların hiçbir sıkıntısını halletmiyoruz gibi. Böyle bir şey yok. Hatasız kul olmaz. Hepimiz insanız. Belki hatamız olmuştur. Ama Allah için hangi esnafımız aramış ve gelmişse, gücümüz dahilinde normal işinin dışında bile dertlerini dinliyor ve elimizden geleni yapıyoruz. Biz buna mecburuz. Bu işler ayak ayaküstüne atıp da yapılacak işler değil.” ifadelerini kullandı.

“KİMİ LAYIK OLARAK GÖRÜYORLARSA ONA VERSİNLER”

Cumartesi günü yapılacak seçimlere değinen Erdem, “İnşallah cumartesi günü yapılacak genel kurulumuza tekrar bütün üyelerimiz gelip, oylarını kullanırlar. Ben seçimin demokrasi çerçevesinde, yasal olarak kullanmalarını talep ediyorum. İlla oyunu ban versinler diye söylemiyorum bunu. Kimi istiyorlarsa, kimi layık görüyorlarsa ona versinler. Ama illa ben olacağım diye bir şey yok. Çünkü oyu onlar kullanıyorlar. Benim bir tane oyum var. Yani onların oylarına da saygı duymak lazım. Teşekkür etmek lazım. öyle şeyler duyuyorum ki ben utanıyorum. Bazı esnaflar gelip bana bilgi veriyorlar. Aday olan arkadaşlarımız gidip oy istiyorlar. Adam diyor ki ilk kelimesi belden aşağı oluyor. ve diyor ben orada anlıyorum ne olduğunu. Yani aday olan kişi oyunu ister amenna ama gidip böyle yaptığında esnaf arkadaşlarımız bile rahatsız oluyor. Bunlar kulağıma geliyor. İnsanlar bu tür işleri sevmez. Hiç kimsenin bizim yaptığımızdan daha fazlasını yapma şansı yok. Yasa neyse odur. Yasanın dışına çıkma gibi bir şansımız yok. Yani ekonomik olarak da öyle bir durumumuz yok. Esnaf zaten perişan. Diyelim ki ben şimdi esnafı sıkıştırdım. 200-300 bin lira topladım. Ama yazık değil mi? Biz idareciyiz. Esnafımıza diyoruz ki yoksa yarısını bu ay ver yarısını gelecek ay ver. Amaç insanları incitmek değil, onlara yardımcı olmak. İnsanları kırarsanız yaptığınız işin bir anlamı olmaz ki. Yoksa illa para toplarsak, valla kardeşim senin bu işini yapamayız der işin içinden çıkarız. Ama Cemil Erdem hayatta böyle bir iş yapmaz kimseye. Bunlar iyi şeyler değil. Cemil Erdem’in bu güne kadar bürokraside hiç kimseyle bir sıkıntısı olmamıştır. Elazığ’da ki bürokratlarımız başta olmak üzere hepsinden sorabilirsiniz. Biz kimseyi incitmeyiz. Bizim kimseyle alıp veremediğimiz bir şey yok. Ben iyi niyetle, hüsnü niyetle insanların işini çözmeye çalışıyorum. Yani bağırarak, çağırarak olmaz.”şeklinde konuştu.

“YASAYI GÖZ ARDI EDEREK, VAATLER VERMEK YANLIŞ”

Erdem konuşmasının son kısmında ise, “Bürokrat ve siyasilerimizle hep bir abi kardeş gibi çalışıyoruz. Biz uzun yıllar siyasetin içinde de bulunduk. Yani biz bu işleri bilen insanlarız. Ben böyle yaparım. Ben şöyle yaparım diye bir şey yok. Yapamazsın kardeşim. Yasayı göz ardı ederek, ben böyle yaparım, şöyle yaparım diye vaatler vermek yanlış. Biz defalarca Sayın Başbakanımızla toplantı yaptık. Sayın Ticaret Odası Başkanımız İdris Alan, Ankara’daki toplantıda cazibe merkezleriyle ilgili soru sorduğunda ben de oradaydım. İlimiz için büyük bir mücadele veriyoruz. Cazibe merkezi için defalarca burada toplantılar yaptık. Ama bizim eksiğimiz basına çok fazla çıkmamamızdan kaynaklanıyor. 2017 yılının Ramazan ayında Cumhurbaşkanımız verdiği yemekte Elâzığ’dan sadece Cemil Erdem’i davet etti. Yani Allah için düşündüğünüz zaman bu işler nasıl oluyor? Bu işler öyle kolay değil ki.  Demeye çalıştığım bizim kişiliğimizi herkes iyi biliyor. Bizim duruşumuzu da herkes çok iyi biliyor. Bizim siyasi düşüncemizi de herkes iyi biliyor. Ben 2000 yılında Esnaflar ve Sanatkârlar Birliği Oda başkanı olduğumda gidip siyasetten istifa ettim. Çünkü orada siyasete nokta koydum. Çünkü her düşünceden, her kesimden insanların mensup olduğu bir yerin başkanı olmak bunu gerektirir. Biz hayatımız boyunca bu şu düşünceden bu şu dine mensup, bu şu görüşe sahip diye ayrıma gitmedik. Çünkü bu ülke mozaik bir ülke. Biz hayatımız boyunca kafatasçılık yapmadık. Yapmayız da. Herkesi Allah yaratmış. İnsanlara saygı duyarak, insanlığı kazanacaksın. Birilerini dışladığın zaman nasıl faydalı olacaksın. Bunlar yanlış düşünceler olur. Allah şükürler olsun bizim alnımız şu ana kadar açıktır. İnşallah daima da açık olacaktır. Benim için esnaflık yapmıyor deniliyor. Ben fırıncı çıraklığından gelen bir insanım. 1971 yılında ilk fırınımı açtım. Yıllardan beride ticaretin içinde olan bir insanım. Esnaflık yapan bir insanım. Allah şükürler olsun bu güne kadar mücadelemizi verdik. Bundan sonrada takdir esnafımızın bize görev verirlerse devam ederiz. Görev vermezlerse teşekkür edip, köşemize geçip otururuz. Bunun özü bu.”şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet