Yeni tanıtım filmleri büyük beğeni topladı

Tanıtıma büyük önem veren Vali Çetin Oktay Kaldırım'ın girişimleriyle Elazığ'ın yeni tanıtım filmleri çekildi. Filmlerde İlimizin tarihi, turistik, ekonomik ve doğal güzelliklerinden bahsediliyor. Vatandaşın büyük beğenisini kazanan filmler akademik, siyasi ve ekonomik çevrelerin de takdirini topladı.

Yeni tanıtım filmleri büyük beğeni topladı Güncel

Haber: Songül DURSUN

Türkçe ve İngilizce başta olmak üzere birçok yabancı dile çevrilecek olan tanıtım filmleri izleyenlerden de büyük beğeni topladı.  Elazığ'ın değerlerinin tek tek anlatıldığı filmlerde turistler ve yatırımcılar ComeToElazığ sloganıyla şehre davet edildi. Filmlerde geçmişi 4 bin yıllık kadim bir tarihe dayanan antik Harput şehrinden bahsedilerek Harput’un birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yaptığı ifade ediliyor. Harput’ta bulunan hamamlar, camiler ve kiliselerin tarihi kentin mistik havasını günümüze kadar taşıdığı anlatılan filmlerde, yılda 2 milyon yerli ve yabancı turistin kenti ziyaret ettiği de belirtiliyor.

DÖRT MEVSİM YAŞANAN BİR TATİL YÖRESİ

Tanıtım filmlerinde ayrıca Hazar Gölü’nün güzelliklerinden bahsediliyor. Hazar Gölü’nün doğal güzellikleriyle birçok su sporuna imkân tanıdığı ifade edilen filmlerde, göle hâkim konumu ile Hazar Baba Dağı’ndaki kayak tesislerinden de bahsediliyor ve İlimizin dört mevsim yaşanan bir tatil yöresi olarak hizmet verdiği belirtiliyor. Tanıtım filmlerinde “Gölde buluna çeşitli turistik tesisler farklı bütçeler için zengin konaklama imkânları sunmaktadır. Hazar Gölü’nde plaj ve su sporları imkânlarının yanı sıra gölde bulunan batık şehir, su altı sporlarıyla da her mevsim hizmet vermektedir. Meraklılarına Hazar Baba Dağı, Hazar Gölünün eşsiz manzarasıyla yamaç paraşütü ve kayak yapma imkânı sağlamaktadır. Elazığ sanayi tarım ve turizm alanlarındaki fırsat ve avantajlarıyla huzurlu, modern ve yaşanabilir mekânlarıyla sizleri bekliyor.” deniliyor.

İLİMİZİN YER ALTI ZANGİNLİKLERİ ANLATILIYOR

Elazığ’ın organize sanayi bölgeleriyle önemli bir sanayi altyapısı olduğu anlatılan filmlerde Elazığ’ın krom, mermer, bakır, demir gibi zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğundan ve mermer sektöründe dünyanın marka şehirleri arasında yer aldığından da bahsediliyor. Filmlerde maden,  doğal taş işleme, su ürünleri, gıda ve içecek imalatı, plastik ve ambalaj dökümü, makine, tekstil ve mobilya, kanatlı hayvancılık gibi sektörlerin ise Elazığ ekonomisinin bel kemiği olduğu vurgulanıyor. Fırat Üniversitesinin İlin ekonomisinde çok önemli bir yer oluşturduğuna da vurgu yapılan filmlerde Türkiye’nin en büyük ikinci ve üçüncü barajları olan Keban ve Karakaya Barajlarına da yer veriliyor. Filmlerde yöresel ürünler de unutulmamış. Filmlerde iklimi, toprak yapısı, zengin su kaynakları ve bereketli tarım alanları ile büyük potansiyele sahip olan ilimizin coğrafi işaretli ürünlerinden Öküzgözü üzümü ve Ağın Leblebisi’ne de yer verilmiş. İlimizde kayısı, ceviz ve vişne üretimi yapıldığı da anlatılan filmlerde hem yerli hem de yabancı turistler ile yatırımcılar şehrimize davet ediliyor.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet