CHP’li delegeler Kaplan’la devam dedi

Cumhuriyet Halk Partisi( CHP) Elazığ İl Başkanlığı 36. Olağan İl Kongresi yapıldı.   Kongrede Coşkun Çağlar Duran ile mevcut il başkanı Zeki Kaplan yarıştı.  123 delegenin oy kullandığı kongrede mevcut il başkanı Zeki Kaplan kullanılan oyların 72’sini alarak yeniden il başkanlığına seçildi.  Çoşkun Çağlar Duran ise 51 oy aldı

CHP’li delegeler Kaplan’la devam dedi

Haber: Faik Akgün

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanlığı tarafından Cumartesi günü 36. Olağan İl Kongresi gerçekleştirildi. Kongreye CHP Parti Meclis Üyesi Ferihan Karasu, Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, Vatan Partisi Elazığ İl Başkanı Hatice Koyun, CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül,  CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz,  CHP Bingöl İl Başkanı Ahmet Bezencir, parti delegeleri, partililer ve çok sayıda davetli katıldı.  Kongre CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan’ın yaptığı selamla konuşması ile başladı. Kaplan tarafından yapılan selamla konuşmasının ardından İl Divan Kurulu oluşturuldu.  Divanın Başkanlığı CHP Parti Meclis Üyesi Ferihan Karasu tarafından yapıldı.

“BUNLARIN TEK MİLLİ DEĞERİ VAR O DA PARADIR”

İl Divan Kurulu Başkanı CHP Parti Meclisi Üyesi Ferihan Karasu divan kurulu oluşumunun tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada hükümete yüklenerek yapmış oldukları kongrenin muhalefet olarak yaptıkları son kongre olduğunu bundan sonraki kongrelerini iktidar olarak yapacaklarını belirtti. Karasu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemiz 15 yılda uçurumun dibine doğru gitti. 20 Temmuz’da bir sivil darbe yaşadık ve ülkemiz artık KHK’larla yönetiliyor. Anayasa diye bir şey kalmadı. Her şey torba yasalarla belirleniyor.  Ülkemizin başında bulunan AKP Genel Başkanı sadece kendi çıkarlarını düşünüyor.  Ülkeyi bir iç savaşa sürüklemiştir. Dünyanın her yerinde diktatörler kanla beslenirler. Ülkemizde de son 15 yılda savaşlar bir türlü durmadı. Kelle dedikleri gençlerimiz savaşa sürüldüler. Cumhurbaşkanı bir ilkokul mezunu tarafından kandırıldı.  Onlar beraber yürüdüler bu yollarda, ne istediler de vermediler? Bütün belediyeleri parsel parsel sattıklarını söylediler. Sonrasında ise ülkeyi bu noktaya getirerek bir iç savaşa sürüklediler. AKP 15 yıldır ülkeyi felakete sürükledi.  AKP PKK ile IŞİD ile ve FETÖ ile işbirliği yaptı. Biz bu ülkede kasaları ve ayakkabı kutularını gördük. Sıfırla oğlum denilen konuşmaları dinledik. Buna rağmen halkımız çaldı ama iyidir diyor. Hırsızlık ne zamandan beri iyiliktir? Hırsıza hırsız, katile katil denilir. AKP şuanda arsızlık dönemini yaşıyor. Evlatları Man Adaları’nda şirketler kuruyor. Bizlerin evlatları iş bulamazken bunların çocukları nasıl oluyor da 15 milyon dolara şirket kuruyorlar.  Yurtları kapattılar. Anne babalar çaresiz kalarak çocuklarını cemaat yurtlarına verdiler. Çocuklarımız bu yurtlarda yandılar.  40 tane erkek çocuğumuz Karaman’da yıllarca cinsel istismara uğradı. Aileden Sorumlu Devlet Bakanı kalkıp bir kereden bir şey olmaz dedi. Bunların döneminde uyuşturucu kullanım yaşı 10’a düştü. Dinden ve ahlaktan sorumlu Diyanet Başkanı sadece lüks araçlara binmekten başka ne yapıyorsun sen? Kadın cinayetleri  %  1400 arttı, fuhuş %600 arttı. Bunların tek milli değeri var o da paradır. İnançları sömürerek siyaset yapıyorlar. Konya’da 40 günlük bir bebek soğuktan öldü, Samsun’da 2,5 aylık Kübra bebek açlıktan öldü, Bir Emine kadınımız vardı. Oduncuya gidip bir kilo odun istiyor. Oduncu ücretsiz olarak biraz odun veriyor. Ancak odunu yaş olduğu için yakamıyor. Fön makinasını açarak üç evladından en büyüğü olan oğluna vererek ısınmalarını istiyor. Kendisi de yan odada intihar ediyor. Bu halimizle biz zengin bir ülkeymişiz. 2023 ‘ü kucaklıyormuşuz. Biz 2019 yılında bu insanlara artık git diyeceğiz.”

“MUHALEFET BU ŞEKİLDE YAPILAMAZ”

CHP PM Üyesi Karasu’nun ardından açıklamalarda bulunan CHP Elazığ İl Başkanı Adayı Coşkun Çağlar Duran, Zeki Kaplan ve yönetimini muhalefet yapmadıkları için eleştirerek “Geçenlerde Elazığ’da siyaset yapan bir zat kalktı. İleri zekalı CHP’liler dedi. Bu söyleme bireysel olarak tepkimizi gösterdik.  Ama bu tepkiyi basının huzuruna çıkarak sen ne diyorsun? diyerek gösteremedik.  Muhalefet bu şekilde yapılamaz. Muhalefet yapabilmemiz için her şeyi kullanmamız lazım.  Bu ülkede ve şehirde her yerde varlığımızı his ettirmemiz gerekiyor.  Ancak o şahsa o akşam çıkıp da bir kişi cevap vermedi.  Ben buradan o şahsa sesleniyorum. Evet biz sizden daha ileri görüşlüyüz ve doğruları söylüyoruz.  Bu doğruları dün de söyledik bugünde söylüyoruz ve yarın da söylemeye devam edeceğiz.  Size yapmayın dediğimiz her şey sonunda sizin başınıza bela oldu.” ifadelerini kullandı.

“KHK’LARLA ÜLKE YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

CHP Elazığ İl Başkanı Adayı Duran’ın ardından değerlendirmelerde bulunan Zeki Kaplan ise yaptığı açıklamada hükümete yüklenerek, “Elazığ’dan bütün Türkiye’ye demokrasi örneği olacak bir kongre ortaya koyacağız. Birbirimizin arsında çekişme yaratmak için değil daha iyi hizmet vermek için il başkanlığına aday oluyoruz. Hükümet özellikle son yıllarda ülkenin üstüne kaos gibi çöküp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ezdiği yetmiyormuş gibi sınırlarımızı da aşarak her yere el uzatmaya başlamıştır.  Ey, vay, demekle ülke yönetilemez. Ülke demokrasi ve adaletle yönetilir.  Mütemadiyen genel başkanımıza saldırıyorlar. Bu üslup doğru bir üslup değildir. Bunlar kaos üstüne kaos yaratmaya çalışıyorlar.  Maltepe yürüyüşünde bizi FETÖ’cü ilan ettiler.  Bu yetmiyormuş gibi Ataşehir Belediye Başkanımız Battal İlgezdi Beyi ve Beşiktaş Belediye Başkanımız Murat Hazinedar’ı görevden aldılar. KHK’larla ülke yönetmeye çalışıyorlar.  Bunlar ya demokrasiden anlamıyorlar ya da bunların demokrasi anlayışı böyle… Biz bu ülkenin biran önce KHK’lardan kurtulmasını istiyoruz. Ülkeyi parmak sallayarak değil kanunlarla akılla ve hoşgörüyle idare edin.” dedi. Kaplan’ın açıklamalarının ardından oy verme işlemi başladı.  123 delegenin oy kullandığı seçimlerde delegelerden 72 oy alan mevcut il başkanı Zeki Kaplan yeniden   CHP Elazığ İl Başkanı oldu.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet