3. Çağrı Dönemi aile işletmelerine yarayacak!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, IPARD II kapsamında çıkılan 3. Çağrı Dönemi ile ilgili, “Bu çağrı döneminde küçük aile işletmelerine önem vereceğiz.  Daha önce büyükbaş ve küçükbaş başvuru limitimiz en az 20 bin Euro olmak zorundaydı. Bunu 5 bin Euro’ya düşürdük” diyerek aile işletmesi olanları sevindirdi.

3. Çağrı Dönemi aile işletmelerine yarayacak! Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN

TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz dün Kurum binasında basın mensupları ile bir araya gelerek kamuoyunun IPARD II 3. Çağrı Dönemi ile ilgili bilgilendirilmesini sağladı. Basın açıklamasından önce Yılmaz, TKDK destekleri ile butik bir otel kuran bir işletmecinin tanıtım filmini göstererek, farklı yatırımlar yapmak isteyenleri cesaretlendirdi.  

TANITIM FİLMLERİ ÖRNEK OLSUN İSTİYOR!

230 firmanın da bu şekilde tanıtım filmine yer vereceklerini belirten ve de programı takip ederek bunu kamuoyu ile paylaşan basın mensuplarına teşekkür ederek açıklamasına başlayan TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, “21 aralık itibarı ile IPARD II Programının 3. Çağrı Dönemine çıkmış bulunmaktayız.  İnşallah ülkemize ve ilimize hayırlı yatırımlar olur.  Bu çağrı ilanı kapsamında çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbirleri alınsın istemekteyiz. Tarımsal  işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar olmak üzere bu başlıklar altında destek vereceğiz” dedi.

SEKTÖRLERE AÇIKLIK GETİRDİ

Açıklamasını sürdüren Yılmaz, “Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi tedbiri ile kast edilen fidan yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği ve de sera faaliyetlerini sıralayabiliriz. Ayrıca arıcılık, zanaatkarlık, yöresel katma değerli ürünler, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği ve de yenilenebilir enerji sektörleri gibi alanlarda yatırım yapmak isteyenlere ve kriterleri sağlayan yatırımcılara %55 oranında  hibe ile bu çağrı dönemine çıktık” ifadelerini kullandı.

PROJE KABUL TARİHİNİ AÇIKLADI

Proje kabul tarihlerine de açıklık getiren Yılmaz, “12 Şubat 2018 ve 15 Mart 2018 tarihleri arasında proje kabulü yapacağız.  Bu yatırımlara %55 oranında hibe vereceğiz.  42 il koordinatörlüğü arasında ayrılan hibe tutarı yaklaşık 87 milyon Euro’luk bizler bu pastadan en fazla payı alan il olmak istemekteyiz.  Halkımıza ne kadar fazla hibe kullandırırsak o kadar çok mutlu oluyoruz.  Bunun içinde yatırımcıları davet ediyoruz”  dedi.

“SERTİFİKASI OLANLAR +15 PUAN ÖNDE”

Yatırımcılarla ilgili çeşitli kriterleri olduğunu da yenileyen Yılmaz, “IPARD II dönemine başladığımız andan itibaren, yoğun bir şekilde proje ile karşılaştık.  Ayrılan bütçenin dokuz katı kadar fazla başvuru oldu.  Bu nedenle eskiden olsa da uygulanmayan sıralama kriterleri devreye girdi.  Bu sıralama kriterlerinde en önemli ölçeğimiz başvuru sahibinin bu sektörlerde mesleki deneyiminin olması, üç yıllık tecrübesinin olması, bir diploması veya sertifikasının olması.  Bu sektörlere ilişkin bu potansiyeli sağlayan bireyleri ilçe gezilerimiz sırasında tespit ediyoruz. Birde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile de görüşerek bir program ayarladık.  Bu konuda bize Tarım İl Müdürlüğümüzde yardımcı oldu ve biz potansiyeline inandığımız bireyler için bir kurs programı açtık. bu kursları başarı ile bitirenler sertifikalarını aldıkları zaman sıralama kriterlerine +15 puan ile başlamaktalar. Haliyle de diğer illerde başvuru yapanların bu puanla önlerine geçmiş olacaklar ” diyerek yatırımcıya ulaşma noktasındaki kurumlarındaki çalışmalarından bahsetti.

“PASTADAN EN BÜYÜK PAYI ALMAK İSTİYORUZ”

87 Milyon Euro’luk bütçeden en fazla faydalanan il olmak istediklerine vurgu yapan Yılmaz, “Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarını da iyileştireceğiz.  Burada da küçükbaş, büyükbaş hayvancılığa, süt ve besi işletmelerine;  kanatlı sektörüne tavuk, hindi ve kaz gibi ve de yumurta tavukçuluğuna desteğimiz var.  Bu sektörlerde de hibe oranlarımız %40 ile %70 arasında olacak. Bu hibelerde başvuru sahibinin statüsüne göre farklılık gösterecek 40 yaş altı olanlar avantajlı. Burada da yine 42 ile düşen 164 milyon Euro’luk bir hibe tutarı var.  Amacımız bu pastadan da en büyük hibe tutarını almak ve Elazığ’a bunu en iyi şekilde kullandırabilmeyi hedefliyoruz” dedi.

“KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Kanatlı sektöründe Elazığ’ın dahil olduğu 42 il arasında bir yarış olduğuna da dikkat çeken Yılmaz, “ Bu yarışta bir şansımız var. Çünkü kanatlı sektörüne sadece üç ilde destek verilecek. Ve bizde bu üç ile dahiliz.  Yeni işletmelere destek verilecek. Ama her zaman her yerde ifade ettiğimiz gibi projelerin yere sağlam basması gerekiyor.  Projelerin iyi hazırlanması gerekiyor.  İyi hazırlanmayan hiçbir proje geçmeyecek.  Sadece ilimiz için değil, diğer illerdeki başvuru potansiyeli de bunu gösteriyor.  Bakanlığımızın yürütmüş olduğu politika sonucunda küçük aile işletmelerine de önem veriyoruz.  Daha önce büyükbaş ve küçükbaş başvuru limitimiz en az 20 bin Euro olmak zorundaydı.  Bunu 5 bin Euro’ya düşürdük.  Bunun nedeni 3-5 hayvan ile hayvancılık ile uğraşanlarında bunu en az 10 hayvan kapasitesine çıkarması ve de modern yöntemlerle hayvancılığı sürdürmelerini isteğimiz. Bu şekilde İlçelerde ve köylerde hayvancılık sektörünü iyileştirebiliriz” dedi.

“YATIRIMCININ AYAĞINA GİTMEYE DEVAM EDECEĞİZ ”

Tanıtım faaliyetlerine ara vermeyeceklerini de kaydeden Yılmaz, “ Yatırımcının ayağına gidiyoruz ve gitmeye devam edeceğiz.  Gitmediğimiz ilçe ve köy kalmayacak.  Bu anlamda ilçedeki dinamikler ile görüşeceğiz ve ilçedeki yatırımcı potansiyelini çıkaracağız.  Ekibimiz tanıtım faaliyetleri noktasında detaylı çalışacak. Şu zamana kadar Kurum’da 10 personel eksik çalışmamıza rağmen, arkadaşlarımız gerekli özveriyi gösterdiler. Ocak ayında Kurumumuzda sekiz uzman daha görev alacak.  Tek gayemiz; hibelerden en fazla bütçeyi Elazığ’a kazandırmak.  Tanıtım konusunda her zaman olduğu gibi basınımıza yine ihtiyacımız var.  Çağrı Dönemizin yeniden hayırlı olmasını diliyorum.  Elazığ için kurumumuz gerçekten önemli. Çok önemli yatırımlar hayata geçirildi. Bu yatırımları daha da arttırmak belirttiğim gibi en büyük amacımız” diyerek basın açıklamasını tamamladı. Toplantı bitiminde Yılmaz, farklı ve daha fazla istihdam alanı oluşturacak projelerin Kurumlarına gelmesi adına daha yoğun bir mesai harcadıklarını da aktardı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet