Yılmaz: 12 projemiz, 50 milyon ödenek alacak!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz,  “IPARD2’nin Birinci Çağrı Döneminde bildiğiniz üzere birinci olmuştuk. İkinci Çağrı Döneminde ise 42 il arasında 5. olduk. 12 projemiz imza aşamasında bu projelerin hibe tutarları 50 milyon olacak ve bunlar 2018’de ödenecek. kasım ya da aralık ayında da IPARD2’nin 3 Çağrı Dönemi çıkacağız.  Hayvancılık ve çiftlik faaliyetlerinin desteklenmesini sağlayacağız” diyerek İlimizde istihdama da katkı sunmak istediklerini aktardı.

Yılmaz: 12 projemiz, 50 milyon ödenek alacak! Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN

TKDK’da kahvaltılı basın toplantısında medya mensupları ile bir araya gelen TKDK İl  Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, geçmiş Gazeteciler Gününü kutlayarak basın açıklamasına başladı. Basının her zaman yanlarında olduğunu ve projelerin bu denli başarılı olmasında basının katkısının yadsınamaz olduğunu aktaran Yılmaz, “IPARD2 İkinci Çağrı Döneminde 42 il koordinatörü arasında 5. sırada olduk.  12 projemiz imza aşamasında bu projelerin hibe tutarları 50 milyon olacak ve bunlar 2018’de ödenecek. 50 milyonun 25 milyonunu AB fonları karşılayacak.  Kasım ya da Aralık ayında IPARD3’ün çağrı dönemi başlayacak” dedi.

‘YATIRIM PLANI OLANLAR, KURAMA GELEREK BİLGİ ALSINLAR’

Yatırımcıların bizzat Kuruma giderek bilgi alması gerektiğini aktaran Yılmaz, “ Yatırım planı olanlar bizzat bize gelerek bilgi alsınlar ve yanlış bilgilendirilmesinler.  Emeği geçenlere teşekkür ederiz.  IPARD3’ün çağrı döneminde amacımız çıtamızı daha da yükseltmek” dedi.

‘FARKLI PROJELER SAYESİNDE İSTİHDAM KAPILARIDA AÇILACAK!’

IPARD2. Çağrı Döneminde istihdama yönelik projeleri onaylayacağınızı ifade etmiştiniz. Bu projelerle İlimiz istihdamına ne kadar bir katkı sundunuz? Şeklindeki sorumuzu da yanıtlayan Yılmaz, “Sözleşmeler imzalandıktan sonra net bir istihdam sayısı verebiliriz.  İşleme tesisleri olduğu için buralarda en azından 15- 20 personel istihdam edilmiş olur. Bunlar kapsamlı ve maliyetli projeler 2012 yılından beri Elazığ’da faaliyet gösterdiğimiz için zaten İlin istihdamına ciddi bir katkı sunduk. İşleme tedbirinde projeler aldık. 50 milyonluk yatırım gelecek bu son derece ciddi.  Çalışmalarımızı bu yönde yürüttük gerçekten nokta atışıyla yatırımcıları destekliyoruz. Biz bunun istihdama da yansıması için elimizden geleni yapacağız” diyerek istihdama farklı projeler sayesinde katkı sunacaklarını müjdeledi.

‘YABANCI YATRIMCILARDA İLİMİZDE YATIRIM PLANLIYOR’

“12 Projenin kabulü gerçekleştirildi ve bunlar onaylama aşamasında” diyen Yılmaz, “ AB fonundan 122 milyon Euroluk proje bedeli ayrıldı. 25 milyon TL’sini biz kullanacağız” dedi. IPARD2’nin 3. Çağrı Döneminde de, yine hayvancılık, besicilik, seracılık, süs bitkileri yetiştiriciliğine hatta yenilenebilir enerji desteğinde olacaklarını aktaran Yılmaz, “Yabancı yatırımcılarda İlimizde yatırım düşünüyorlar. Valilik ve Fırat Kalkınma Ajansı ile bu konuda görüşmeler devam ediyor. Valiliğimiz açtığı bu kanal yeni bir kanal.  Elazığlı olup yurtdışında yaşayan vatandaşlarda yatırım konusuyla ilgilenmekte “ diyerek IPARD 2’nin 3 Çağrı Dönemine geçilmeden öncede basın yoluyla kapsamlı bilgilendirme yapılacağını da aktardı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet