Başbakan “Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz ”

Başbakan Elazığlı STK ve İş Dünyası Temsilcileriyle Buluştu

Başbakan “Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz ” Güncel

Elazığ’a gelen Başbakan Binali Yıldırım, “İş dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” programına katıldı. Başbakan Kaldırım, programda Elazığ'a yapılan ve yapılacak olan projeleri anlattı.

VALİ KALDIRIM: ELAZIĞ HİZMET EDENİ BAŞ ÜSTÜNDE TUTMASINI BİLİR"

İş dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” programının açılış konuşmasını Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım yaptı. Elazığ’dan övgüyle bahseden Vali Çetin Oktay Kaldırım, ziyaretlerinden dolayı Başbakan Binali Yıldırım’a teşekkür etti. Vali Kaldırım, “Vizyonlu dünyaya açılmak yaşanabilir ortamı ile çeşitlenen ve gelişen belirlenen Elazığ’ımızın hedef ve stratejileri belirlemiş önemli şehir olmuş. Kamusal yatırımlar ile alt yapısını tamamlamış Kuzova, Uluova, köklü sulama gibi hızlı tren, 2. Çevre yolu ve benzeri projeler ile alt yapısını büyük ölçüde tamamlamış olacaktır.  Hizmet edeni baş üstünde tutmasını bilir Elazığ halkı.  Bu dev hizmetleri bu güzel şehrimiz Elazığ’ımıza kazandırdığınız için sizleri gakko şapkası ile selamlıyor. Çeşitlenen ekonomisi ile marka aziz insanları ile ben şehrin adına sivil toplum kuruluşları adına şükranlarımı sunuyorum saygılar getirdiniz” dedi.

BAŞBAKAN: "ELAZIĞ'IN ÖZEL BİR YERİ VAR"

Daha sonra Başbakan Binali Yıldırım kürsüye çıktı. Elazığ’dan övgüyle bahseden Başbakan Yıldırım, Elazığ’a yapılan yatırımları anlattı. Elazığ’ın aziz insanları ile bu gün bir arada beraber olmaktan büyük mutluluk duyurum. Elazığ’ın gakkoşlarını  selamlıyorum. Elazığ mutfağını selamlıyorum. Elazığ'ın gönlümde özel bir yeri var. Çünkü hanım efendi Semiha hanım burada okudu. Bana diyor ki Elazığ’a ne zaman gideceksin. Öğretmen okulu dönemin deki hatıralarını yaşamak için bizden müsaade istedi. Elazığ bize hep kucak açtı bize hep destek verdiniz.  Recep Tayyip Erdoğan ile biz bu yolda yürürken bizim yanımızda oldunuz. Her seçimde desteğiniz artırarak bizim yanımızda oldunuz. Değerli kardeşlerim Elazığlılar asırlardır bu coğrafyanın bütünlüğü için kötü niyetlilerin hevesini kursağında bıraktı. Tek milletin tek bayrağın ve devleti  yanında oldu. Ecdadımızın fethettiğinden beri işgal yüzü görmeyen Elazığ pahidar  bir şehir olarak kalacaktır. Elazığ birliğin ve kardeşlikle kalacaktır. 15 Temmuzda ilk selalar Elazığ da okundu Elazığ selalar  ehri oldu. Bu vesile ile ülkemiz için canını seve seve veren bütün şehitlerimize 15 Temmuz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Sizin evladınız Fethi Sekin birçok vatandaşımızın hayatını kurtarmak için kendisini feda etti. Baskilli Fethi Sekin'e Allah'tan rahmet diliyorum. Şehitlerimizin emaneti bizim emanetimizdir. Birliğimiz beraberliğimizi daha da sağlamlaştıracak sahip çıkacağız. Hangi mezhepten olursak olalım birlikle Türkiye olmaya devam edeceğiz.  Aramızda nifak tohumları saçmaya çalışanlar fırsat vermeyeceğiz. Bölge ve etnik mezhepçilik yapmayacağız. Hepimiz bir birimizi kardeş olarak göreceğiz. İri olacağız diri olacağız birlikte Türkiye olacağız. 15 yıldır birçok sıkıntıyı aşa aşa bu güne geldik. Yurt dışında yaşayan 7 milyon vatandaşımızın geleceğe daha fazla ümitler bakması için çok umudu var. Sizler için açılmaz denilen kapıları açıyoruz yıkılmaz denen duvarları yıkıyoruz. Bu yılın ilk yarısında dünya kriz yaşıyor biz büyümeye devam ediyoruz. Bu büyüme oranı ile dünyanın 3. En büyük büyümesi ile olmayı başardık.  Bütün Dünya ekonomisini oluşturan gelişmiş 20 ülke içinde olan bir ülkedir. İhracatımız 150 milyar doların üzerine çıktı. 350 milyon dolara varan bir ihracata ulaştık" dedi. 
"HAVALİMANI SEFERLER YAPILAMAYACAK HALDEYDİ"

"Bakın değerli dostlar ben göreve geldim şu havaalanına geldim seferler yapılamaz haldeydi.  O gün 70 bin kişi hava yolunu kullanıyordu bu gün 1 milyon kişi kullanıyor. Türkiye nasıl gelişti şu Türkiye nasıl gelişti bakın.  2017'nin ilk yarısında bir ekonomik durgunluğa girdik. Tam da refandum öncesi kredi ve sigorta desteği yaptık. İş adamlarımızın yatırımcılarımızın son 6 ayda kullandığı kredi miktarı arttı.  Toplam 325 bin kişi bu imkândan yararlandı. Milli gelir artıyor ihracat artıyor hedefimiz 2023 cumhuriyetimizin 100. Yıl dönüme geldiğinde dünyanın iki el parmakları ile gösterilen yere gelmek. Bunu başarabiliriz. Geçmiş 15 yıla bak gelecek 15 yılı tahmin edelim. Bunu bildikleri için bizi rahat bırakmıyorlar. Suriye ırakta yaşananları görüyorsunuz ülkemiz olmasa Türkiye olmasa dar da zorda kalanlara kucak açan biz olduk. Bize yakışan da bu biz Osmanlının torunlarıyız. Bizde fitne yok bizde kumpas kurma yok bizde insanlık var.  2011 marka patent üretmede dünyada bir numarayız.

"İLK YERLİ AŞI ELAZIĞ'DA ÜRETİLECEK"

Daha sabah Fırat Üniversitesi'ndeydik. Kırım Kongo ilk millî yerli aşıyı burada Fırat'da bulmuşlar. İlk yerli aşı Elazığ'da üretilecek. Öküz gözü üzümünüz tescillendi marka halline geldi. 765 milyar yatırım yapıyoruz yılda savunmada iletişimde her alanda yatırımlarımıız devam ediyor. Şimdi size farklı bir bilgi vereyim. Dünyada 2008 başlayan ve hale devam eden bir kriz var. Bu 10 yıl içinde 2008 bu güne koca dünyada koca büyük proje yapıldı. Bu 10 projenin 6 tanesi Türkiye’de ne bunlar yavuz sultan köprü mamary Osman gazi köprüsü Çanakkale asma köprüsü işte Türkiye’nin gücü geldiği nokta ortada bunu gördükleri için sürekli Türkiye’nin önüne engel çıkarmaya çalışıyorlar. Biz kendi imkânımız ile gücümüz ile evvel Allah bugün karşılayacak  duruma geldik. Ama bunu yapanlar günün sonunda pişman olacak. Bizim medeniyetimiz de hep  yardım etmek var. Bugün dünyada en büyük insanı yardımı yapan birinci Amerika ikinci Türkiye milli gelire nispet yaptığınızda Türkiye bir numara.

"ELAZIĞ'I 6. BÖLGEYE GETİRDİK"

Elazığ’a ne yapacağız yaptıklarımızı bir yana koyduk. Rahmetli Özal’ın dediği gibi yapılan işler çikolataya benzer. Paketi açarsın yersin sonra yenisini istersin. Bu durumda öyledir. Yeni teşvik sitemi, cazibe merkezi.  Elazığ 4. bölgedeydi 6. bölgeye getirdik. Elazığ’a ne yaparsak Malatya’ya onu Malatya’ya ne yaparsak Elazığ’a da onu yapıyoruz. Elazığ ve Malatya arasında bir fark yok. Erzurum ve Erzincan arasında çok fark var. Memleketimizin her köşesinde yaşayan insanımız bu millet her şeyini vermeye hazır bunu 15 Temmuzda gördük.

“YOLLARI BÖLERİZ AMA TÜRKİYE’Yİ BÖLDÜRTMEYİZ”

Elazığ’a 15 yılda 12 milyar yatırım yaptık. Yolların kralı olmaz yolların kuralı olur. Elazığ ve Malatya arası 45 dakika oldu, bölünmüş yollar sayesinde. Yolları böldük hayatları birleştirdik. Yolları böldük gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz.

“ELAZIĞ’IN TARİHİ MİRASLARINI TURİZME KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Şehir hastanesi yapıyoruz. Şehir efsanesi değil şehir hastanesi yapıyoruz hem de 1040 yataklı. Hastane önümüzdeki yıl açılacak. Elazığ’ı bölgenin sağlık merkezine çeviriyoruz. Elazığ’ın eski stadını yıkıp yenisini yapacağız. Hamzabey barajının %80i tamamlandı. İçme su sorunu bu barajla bitecek. Kuzova, Ulova projesinin %90’ı tamamlandı. Bitince sulama maliyeti azalıp verim artacak. Elazığ’ın tarihi miraslarını turizme kazandırmaya devam ediyoruz.

“ELAZIĞ’IN ZENGİNLİĞİNE ZENGİNLİK KATACAĞIZ”

Harput’un dokusunun yaşatılması çok önemli. Yerel mimariye sadık kalarak Diyanet külliyesi yapacağız. Elazığ Hızlı Trenine kavuşacak. Elazığ, Malatya, Sivas kârlı çıkacak. Elazığ’a 2. OSB yapıyoruz. Üretim, iş, sanayi lazım ve bunları da yatırımlarla yapacağız. Elazığ’ın zenginliğine zenginlik katacağız. Çiftçilerimize hayvancılık organize sanayi bölgesi kurmaya devam edeceğiz. “TÜNEL YAPMAK BİZİM İÇİN ARTIK MESELE DEĞİL”

Elazığ ve Erzincan’ı Arpgir üzerinden bağlıyoruz. O arazi çok zordur. Kemaliye’ye giderken bütün dualar okunur. 18 km tünel yapılacak. 3 km tünel bu ülkede 21 senede zor yapıldı. Tünel yapmak bizim için artık mesele değil.

“ARTIK DARBELERLE VAKİT KAYBETMEYECEĞİZ”

Elazığ bize ceddine rahmet desin, tırnağın taşa değmesin desin bu bize yeter. Biz laf üstüne laf koyanlardan değil taş üstüne taş koyanlardan olacağız. İnsanımızın yüzünü güldürmek için Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalışacağız. 1. Yarı bitti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ikinci yarıya geçiyoruz. Artık darbelerle vakit kaybetmeyeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile devam edeceğiz. 3 seçim olacak önce belediyeler, belediyeler boyunun ölçüsünü alacak. Sonra milletvekili seçimi olacak aynı gün cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Bu ekip aynı aşkla devam edecek. Elazığ bugüne kadar kadroyu nasıl seçtiyse bundan sonrada aynı şekilde seçeceğine inanıyoruz. Sizlerin duası ile başaracağımıza inanıyorum. Mertsin Elazığ, şefkatlisin Elazığ, sevginin şehrisin Elazığ. Işığınla her yeri aydınlatırsın Elazığ...

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet