Bu proje ile verimlilik artacak

Değişen iklim koşulları tarım ve hayvancılık başta olmak üzere birçok alanda verimliliği düşürürken, Fırat Üniversitesi tarafından başlatılan İklim Değişikliğine Adaptasyon Projesi ile bu sıkıntının önüne geçilmeye çalışılacak. Proje ile iklim değişikliklerinin etkilerini azaltmak amacıyla alternatif yöntemler geliştirilecek.

Bu proje ile verimlilik artacak Güncel

Haber: Erhan DABAK/ÖZEL

Dünyada genelinde yaşanan iklim değişiklikleri başta tarım ve hayvancılık olmak üzere birçok alanda büyük kayıpların yaşanmasına neden oluyor. Aşırı yağış, kuraklık, don gibi olayların daha sık yaşanmasına neden olan iklim değişiklikleri ülke ekonomilerine de büyük zarar veriyor. Ülkemizde de son yıllarda hissedilir derecede görülmeye başlanan iklim değişiklikleri kamu kurum ve kuruluşlarını da harekete geçirdi. Bu kapsamda Fırat Üniversitesi, TR1 bölgesini kapsayan Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerinde İklim Değişikliğine Adaptasyon Projesini başlattı. Avrupa Birliği desteği ile beş farklı branştan öğretim görevlilerinin katılacağı çalışma 15 eylülde uygulamaya konuldu ve yaklaşık bir yıl boyunca devam edecek. Proje kapsamında TR1 bölgesini kapsayan illerde dağ ve orman köyleri taranacak ve bu köyler için üretim sistemleri belirlenecek. Daha sonra ise bu sistemlerin ulusal ve uluslararası desteklerle uygulamaya alınması için harekete geçilecek.  Projeye, Fırat Üniversitesinin yanında bazı kamu kurum ve kuruluşları da dahil edildi.

‘İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ BÜYÜK BİR TEHDİT OLUŞTURMAYA BAŞLADI’

Projenin yürütücülüğünü ise Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Peker yapacak. Projenin bölgemiz için çok önemli bir çalışma olacağını ifade eden Prof. Dr. Peker, proje hakkında gazetemize şu bilgileri verdi. “Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de iklim değişiklikleri çok önemli konu olmaya başladı. Bu değişiklikler hem ülkemizde hem de bölgemizde büyük etki yaratmaktadır. Bizim bölgenin ekonomisini düşündüğümüzde tarım, hayvancılık, doğal tıbbı aromatik bitkiler, su ürünleri, ormancılık, madencilik ve enerji ön plana çıkıyor. Yenilenebilir enerji de bizim için önemli. Biz bu sektörlere biyoekonomi diyoruz.  Çünkü üretimin büyük kısmı bu sektörlerden yapılmaktadır. İklim değişiklikleri özellikle bu yıl meyvelerde önemli hasarların yaşanmasına neden oldu. Çoğu ağaç sıcaktan meyvesini dolduramadı. Bu durum kayısı ağaçlarında daha belirgin görüldü. Kayısılarda kuruma başladı. Cevizlerde bu yıl önemli ürün kayıplarının yaşandığını görüyoruz. Üzüm aynı şekilde. İklim değişiklikleri büyük bir tehdit oluşturmaya başladı. Yağışlar azaldı. Yağışlar azalınca sulamada büyük sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Sıcaklıkların artması ise iklim değişikliklerinin en büyük etkisini ortaya koyuyor. Yağışların azalması da aynı şekilde değerlendirilebilir. Yağışların azalması büyük etken gibi görülmese de barajlarımızı ve elektrik üretimini düşündüğümüzde bu çok büyük risk.”

‘PROJEYE KATILAN BÖLGEDEKİ TEK ÜNİVERSİTEYİZ’

Proje ile yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Kenan Peker; “Bu proje ile TR1 bölgesini kapsayan Elazığ, Bingöl, Malatya ve Tunceli illerinde neler yapılabileceğini araştırıp, seçenekler ortaya koyacağız. Daha sonra bu seçeneklerin buralara hangi desteklemelerle uygulanabileceğini masaya yatıracağız. Yani, ‘iklim değişikliklerine adaptasyon için neler yapılmalı? Farklı ürünlere mi yönelmeli mi yoksa tarımdan vazgeçip farklı sektörlere mi geçmeli? Hangi teknolojiyi kullanırsak iklim değişikliğinden en az zarar görmüş olacağız? Kurumlar bu süreçte ne gibi görevler almalıdır? gibi soruların cevaplarını arayacağız. Bu kapsamda İl Özel idaresi, Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve diğer paydaşlar ile ortak bir çalışma içerisinde olacağız. Proje, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının faydalanıcılığında Türkiye geneli uygulanıyor. 12 Üniversitenin (İstanbul Teknik Üniversitesi, Ömer Halisdemir Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi) projelerinin seçildiği İklim Değişikliğine Adaptasyon çalışmalarında Doğu ve Güneydoğudaki tek üniversitenin Fırat Üniversitesi olması ayrı bir önem taşıyor. Üniversite olarak kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve muhtarlıklarla çalışarak TR1 Bölgesi kapsamındaki Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerindeki dağ ve orman köylerinde iklim değişikliğine adaptasyon için neler yapılabileceğini belirleyeceğiz ve bunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bir rapor olarak sunacağız. Zira, sıcaklık artışları ve yağışların azalmasından en fazla etkilenen bölgelerden biri de TRB1 bölgesindeki illerdir” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet