G.A.K

Gençler, Başbakan’dan iş, yatırım ve ilgi bekliyor!

G.A.K Güncel

Özel Haber: Faik AKGÜN – Sami ÖZER

Yazı dizimiz “Gakgoyuz Aramızda Kalsın” ile gakgoların sesini siz değerli okuyucularımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Yazı dizimizin bu bölümünde ise gençlere, Başbakanın söylediklerinizi okuma şansı olsa ona neler söylemek isterdiniz?  Üniversitenizde ve İlimizde ne gibi eksikliklerin olduğunu düşünüyorsunuz? Yani Başbakan Binali Yıldırım’dan talepleriniz nelerdir? Diyerek çeşitli sorular yönlendirdik. Gençler, şehrin geleceğinden endişeli olduklarını aktardı. Başbakana seslenen gençler;  iş, yatırım ve ilgi beklediklerini ifade ettiler.  

Bugün AK Partinin Merkez İlçe Kongresi için ilimize gelecek olan Başbakan Binali Yıldırım, saat 13.00’da Yakup Kılıç Kapalı Spor Salonunda vatandaşlarla bir araya gelecek. Biz de her hafta düzenli olarak hazırladığımız ‘Gakgoyuz Aramızda Kalsın’ yazı dizimizde gençlere, Başbakan Binali Yıldırım’dan taleplerinin neler olacağını sorduk. Birçok genç, Üniversitede eksikliklere değinerek, gençler için daha sosyal ortamların hazırlanması gerektiğini söylerken, bazıları da Üniversitelerin daha iyi imkanlar sağlaması gerektiğini ve bu konuda Başbakan Binali Yıldırım’ın Üniversitelere uyarıda bulunması gerektiğini savundu.

‘BÜYÜK BİR ÇALIŞMA ALANIMIZ YOK’

Üniversite olarak çok büyük eksikliklerin olmadığını belirten Sultan Karaoğlan, “Ama burs bize hiçbir şekilde yetmiyor. Bu konuda arkadaşlarımda benimle aynı fikirde. Biz resim iş öğretmenliği okuduğumuz için aldığımız boyalar çok pahalı. İyi bir resmin ortaya çıkması için iyi bir malzeme almamız gerekiyor. Aldığımız burs da haliyle buna yetmiyor. Bundan dolayı yaptığımız çalışmalarda iyi malzemeler kullanamıyoruz. Ve yaptığımız işler kaliteli olarak çıkmıyor. Bu konuda büyük bir sıkıntı çekiyoruz.  Bunun için fakültemize malzeme yardımı yapılırsa ve biz kendi paramızla malzeme almazsak, çok iyi olur. Bunun dışında da okulumunuz çevresinde daha çok yeşillik alanı bekliyoruz. Çünkü doğa bizim için büyük bir çalışma alanı. Çok iyi çalışma ortamlarımızın olduğu söylenemez. Ama en önemlisi öğrencilere verilen burslarda biraz daha artış yapılırsa, çok iyi olacaktır” açıklamalarında bulundu.

‘DOĞUNUN PARİS’İNDEN ESER YOK’

Senanur Harputlugil: “Üniversitemizde yeterince etkinlik yapılmadığını düşünüyorum. Bahar etkinlikleri hiç yapılmıyor. Bazı üniversitelerde çok fazla etkinlik yapılırken, biz de olmaması büyük hayal kırıklığı. Kendi üniversitemizde bunlarla karşılaşmıyoruz. Elazığlı olmama rağmen bu konuda üniversitemden şikâyetçiyim. Üniversitemizde ulaşım sıkıntısı var. Çünkü üniversiteye ulaşım sağlayan otobüsler yeterli gelmiyor. Zaman zaman uzun bir süre beklememize rağmen otobüs gelmiyor. Bu konuda büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Şehirde etkinlik alanı çok kısıtlı. Gençlerin düşünüldüğünü sanmıyorum. Bir şehrin gelişmesi için gençlere yönelik yatırımlar daha fazla olmalı. Kitap fuarı gibi fuarların daha fazla yapılması gerekiyor. Bunun dışında üniversite gezi düzenlemeli. Çünkü gençler geziyle daha çok öğrenebilir. Elazığ’a gelenler bunlardan şikayetçi. Birçok doğu şehrine yatırım yapılıyor. Ama maalesef bizim bu konuda çok büyük eksikliklerimiz var. Yani bir şehirde her zaman etkinlik olması ister istemez o ilin tanınmasını katkı sağlar. Eskiden Elazığ için Doğunun Paris’i deniyordu. Ama o algıdan şu an maalesef hiçbir şekilde eser yok” açıklamalarında bulundu.

‘BAŞBAKANIMIZ ÜNİVERSİTEYE UYARIDA BULUNMALI’

İsmini vermek istemeyen öğrenci ise,  “ Üniversiteye geldiğimiz ilk yıl çok büyük bir heyecanla gelmiştik. Üniversitenin daha yetkin olduğunu düşünüyordum. Her şey beklentimizin çok altında kaldı. Bu tür konuları dile getirdiğimizde ise hocalarımız suçu bize attılar. Bize denilen siz hiç çalışmıyorsunuz. Kitap okumuyorsunuz oldu. Ama bunlardan çok bulunduğumuz ortamın sıkıntısını hiç görmediler. Bu şekilde dört yılı bitirmiş olduk. Böyle olunca onlardan fazla talepte de bulunmadık. Onlarda bir yandan bizi bir yandan da üniversite yönetimini suçladılar. Yönetim bize bu kadar bütçe veriyor denildi. Biz artık bir şeyler beklememeye başladık. Var olan şeylerle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Sınıflarda kendimize ait özel bir alanımız bile yok. Her şey iç içe karmakarışık. Başbakanımız bu konuda üniversitelere uyarıda bulunmalı. Üniversiteler gençlere imkan sağlamalı. Ama maalesef biz o imkanları bulamıyoruz.  Sanki unutulmuş gibiyiz. Özellikle tek isteğim bütün bölümlere eşit değer verilmesi” dedi.

‘İŞSİZLİK SORUNUNA ÇÖZÜM BULMASINI İSTİYORUM’

Elazığ’da ki işsizliğe dikkat çeken Feride Yüksek Başbakan Binali Yıldırım’dan işsizlik problemine bir çözüm bulmasını isteyerek, “Başbakan Binali Yıldırım Bey’den bir takım taleplerimiz bulunuyor. Binali Bey’den öncelikli olarak Elazığ’da yüksek bir seyir işsizlik sorununa çözüm bulmasını istiyorum.  İstihdam sorunun dışında eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin artık bir son bulmasını istiyorum. Artık öğrencilerin bir denek olmadığının bilinmesi gerekiyor.  Değişen eğitim sistemleri nedeniyle öğrencilerin psikoloji bozuldu. Artık bu değişikliklere bir son verilmesi gerekiyor. Fırat Üniversitesi çok büyük bir kampüse sahip olmasına karşın bomboş bu kampüsün gerektiği gibi kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Son olarak iş adamlarının ilimizde yatırım yapmaları için gerekli devlet desteklerinin zaman kaybedilen verilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum“ dedi.

‘SOSYAL AKTİVİTELERİN ARTTIRILMASINI İSTİYORUZ’

 Şehirdeki sosyal aktivitelerin azlığından yakınan Mehmet Açıkoğlu ise “Şehrimizin önceliği stadyumdur. Bildiğiniz üzere stadyum yıkılmaya başlandı umarım en kısa zamanda yaparlar. Bu noktada başbakanımızın devreye girmesini istiyorum. Yollarımız çok berbat bir hal almış durumda, üstüne şehir içinde de yol yapım çalışmasına hız verildi. Bu durumun bir sonucu olarak trafik içinden çıkılmaz bir hal aldı. Bu noktada da Başbakanımız’ dan destek istediğimizi belirtmek istiyorum. Üniversitemizde sosyal aktiviteler neredeyse yok . Üniversite öğrencileri olarak sosyal aktivitelerin arttırılmasını istiyoruz.  Bunun dışında sanatsal faaliyetlere özendirecek çalışmalar yapılmasını istiyorum” diyerek kültürel çalışmaları görmek istediğini aktardı.

‘BOŞ ZAMANLARIMIZI OTURARAK GEÇİRİYORUZ’

Elazığ’da sosyal aktivite alanlarının sınırlı olmasından dolayı günlerinin oturarak geçtiğini ifade eden İbrahim Bahçeci,  ise yaptığı değerlendirmede, “Ben Başbakanımızdan üniversite içerisindeki aktivitelerin arttırılması için talimat vermesini istiyorum. Üniversite öğrencileri olarak boş zamanlarımızı sadece oturarak geçiriyoruz. Sosyal aktiviteler sayesinde üniversitemizin adının da duyulacağını ve ülke genelinde daha fazla tercih edilir bir hale geleceğini düşünüyorum“ diyerek sosyal aktivite alanlarının arttırılmasını istedi.

‘İLİMİZİ DAHA CAZİBELİ BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMESİNİ İSTİYORUM’

Elazığ’ın her alanda ciddi anlamada bir potansiyele sahip olduğunu belirten Kaan Nay ise, “İlimiz her alanda ciddi bir potansiyele sahip olmasına karşın hiçbir şey yapılmıyor.  Örneğin üniversitemize yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda öğrenci geliyor. Ancak biz bu öğrencilere bile ilimizi tam anlamıyla tanıtamıyoruz. Bu açıdan baktığımızda Başbakanımızdan ilimizi daha cazibeli bir şehir haline getirmesini istiyorum. Çünkü bu ülke sadece üç yada dört şehirden oluşmuyor.  İlimizde  en az ön plana çıkarılan şehirlerde de ciddi bir potansiyel var. Bir üniversite öğrencisi olarak başbakanımızdan mesleki geziler düzenlenmesi için de talimat vermesini istiyorum. Şehrimizdeki işlerde biri bitirilmeden diğeri başlatılmaktadır. Başbakanımızın bu noktada şehrimiz yetkililerini bizi mağdur etmemeleri yönünde uyarıda bulunmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

‘TORPİLE BİR SON VERİLMESİ GEREKİYOR’

 İş olanaklarının torpile bağlandığını iddia eden Server Çağatay, “ Memleketimiz her geçen gün geriye gitmektedir. Şehrimizin geriye gitmesindeki en büyük neden ise şehrimizin yöneticileridir.  Elazığ’a gerektiği gibi özen gösterilmemektedir.  Bugün Elazığ yollarında araç ile gitmek neredeyse imkansız bir hal almıştır. İlimizde işsizlik had safhaya ulaşmış durumdadır. Artık özel şirketlerde dahi iş başı yapmak için torpile ihtiyaç duyulmaktadır.  Artık torpile bir son verilmesi gerekiyor. Ancak özelikle belediye kadroları tamamen torpilli olanlar tarafından doldurulmuştur. Bunun dışında üniversitede yapılan her şey göstermelik bir haldedir. Burs ve kredi almakta ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Başbakanımız’ dan sizin aracılığınızla bu yanlışlara bir son vermesini istiyorum.“dedi.

‘ŞEHRİMİZE YETERLİ ÖDENEKLERİN GÖNDERİLDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM’

Hükümettin ilimize daha fazla ödenek ayırması gerektiğini belirten Nuray Şeker, “ Ben bir Alman Dili ve Edebiyatı öğrencisi olarak Başbakanımız’ dan bölümümüzün eksikliklerini gidermesini istiyorum. İnternet erişimli bilgisayar bulmakta sorun yaşıyoruz. Hükümetimizin  şehrimize yeterli ödeneklerin  gönderildiğini düşünmüyorum. Hükümetimizin belediyemize daha geniş bir ödenek ayırmasını istiyorum. Çünkü mevcut ödenekler yeterli olmamakta bu durum hizmetlerin aksamasına neden olmaktadır. Şehrimizin çok önemli potansiyelleri bulunuyor. Bu potansiyeller kullanılırsa şehrimiz adına önemli gelişmeler olacağını düşünüyorum. Bu noktada sanayicilerimizin desteklenmesi ve yeni yatırımcıların Elazığ’a gelmesi için teşviklerin yapılması gerektiğini düşünüyorum.   Bir de üniversitemizde daha fazla etkinliğin olması için Başbakanımız’ ın desteğine ihtiyacımız olduğunu ifade etmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘ŞEBEKE SULARI İÇİLMİYOR’

Şehir şebeke suyunu kullanamadığını ifade eden Azize Tetik ise “Başbakanımızdan üniversitemiz için bir takım taleplerde bulunmak istiyorum. Üniversitemiz bölgenin önemli üniversitelerinden biri olmasına karşın sosyal aktiviler yönünden çok zayıf başbakanımızdan  bu aktivitelerin arttırılması için talimat vermesini istiyorum. Şehrimiz çok temiz bir şehir olmasına karşın suları içilmiyor. Ellerimizi yüzümüzü yıkarken bile sudaki kireçten dolayı kullanamıyoruz. Başbakanımızdan şehrimizin bu problemine yönelik olarak da bir çözüm sunmalarını istiyoruz” İfadelerini kullandı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet