Katkı payı emeklinin sırtında yük

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, sağlık hizmetlerinde emeklilerden alınan katkı payının kaldırılmasını istedi. Katkı payı nedeniyle emeklinin artık doktora gidemez olduğunu ifade eden Çalışkan, bu ücretler nedeniyle emeklinin koca karı ilaçlarına mahkum kaldığını söyledi.

Katkı payı emeklinin sırtında yük Güncel

Haber: Faik AKGÜN/ÖZEL

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Meclise sunulan ve emeklilerden muayene ücreti, ilave ücret ve ilaç katkı bedeli alınmamasını içeren kanun teklifi ile ilgili olarak gazetemize özel değerlendirmelerde bulundu. Çalışkan yaptığı değerlendirmede sağlık hizmetinde alınan ilave ücretler nedeniyle emeklilerin alternatif tıbba ve koca karı ilaçlarına yöneldiğini ifade etti.

‘EMEKLİLERİMİZ AYLIK OLARAK EN AZ 50 LİRA KATKI PAYI ÖDÜYORLAR’

Emeklilerin sağlık hizmetlerine ve ilaçlara katkı payı adı altına ücret ödemek zorunda kaldığını kaydeden Çalışkan,  “CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Bey’in Meclise sunduğu kanun teklifi emekliler olarak bizlerin siyasilere yazılı olarak sunduğumuz taleplerimizdendir. Bu talebimizi hem iktidar partisine hem de muhalefet partilerine yazılı olarak sunmuştuk. Sizin de bildiğiniz üzere sağlık hizmetlerine yaşlı insanlar daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Bu durumun bir sonucu olarak emeklilerimiz sağlık hizmetlerine aylık olarak en az 50 lira katkı payı ödüyorlar. Hele emekliler bir de özel hastaneye gitmişse bu katkı payları katlanmaktadır.  Devlet hastanelerinde görüntüleme ve laboratuvar hizmetlerinde çok uzun tarihlere randevu verilmesinden dolayı emeklilerimiz özel hastanelere gitmek zorunda kalmaktadır. Emeklilerimiz özel hastanelerde bu hizmetleri aldığı için fark ücreti ödemek zorunda kalıyorlar.”dedi

‘FARK ÜCRETLERİ ALINMASIN’

Emeklilerin ilaçlara da fark ücreti ödediğini belirten Çalışkan, “Emeklilerimizdoktorlar tarafından yazılan ilaçlarını alırken de fark ödüyorlar. Bizler ilaçlardaki emsal ilaç uygulamasının kaldırılarak doktorun yazdığı ilaçların fark ücreti talep edilmeden verilmesini istiyoruz. Emeklilerimiz kendilerine dayatılan bu fark ücretleri nedeniyle şu günlerde çok zor günler yaşıyorlar. Devletimizin sosyal devletin bir gereği olarak bu farkları ortadan kaldırmasını istiyoruz. Devletine 25- 30 yıl hizmet vermiş insanlardan hiçbir ücret talep edilmeden sağlık hizmeti verilmesini istiyoruz. Bu noktada taleplerimizi kanun teklifi olarak sunan Niğde Milletvekilimiz Ömer Fethi Gürer Bey’e çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı

‘EMEKLİLERİMİZ ARTIK DOKTORA GİDEMEZ OLDULAR’

 Sağlıkta alınan katkı payları nedeniyle emeklilerin artık doktora gidemediğini belirten Çalışkan özel hastanelerde alınan katkı paylarının daha yüksek olmasından yakındı. Çalışkan, “Emekliler özel hastaneye gittiklerinde daha fazla katkı ücreti ödemektedirler. Özel hastanelerde gerçekleştirilen ameliyatlarda emeklilerimizden katkı payı olarak bin lira ile 5 bin lira arasında ücret talep edilmektedir. Emeklilerimiz tedavi şekline göre değişen miktarlarda katkı payı adı altına ücret ödemek zorunda kalıyor. Özel hastanede ameliyat olmak zorunda kalan emeklilerimiz kendisinden katkı payı olarak talep edilen miktarı nasıl karşılayacağını adeta kara kara düşünmektedir. Bu şekilde zor durumda kalan çok sayıda emeklimiz bulunuyor. Sağlıktaki katkı payları nedeniyle emeklilerimiz artık doktora gidemez oldular. Katkı payları emeklilerimizi artık alternatif tıbba ve koca karı ilaçlarına yönlendirmiş durumdadır. Devletimiz sosyal devletin bir gereği olarak emeklilerine sahip çıkmak zorundadır. Bizler devletimizin bizden istediği bütün sorumlulukları yerine getirerek emekli olduk. Devletimizin de kendi sorumluluğunu yerine getirerek bize ücretsiz bir sağlık hizmeti ve geçinebileceğimiz bir ücreti vermesi gerektiğini düşünüyorum. Sizin aracılığınızla kanun teklifinin ilgili komisyona ulaşması sonrasında teklifin kanunlaşması için dernek olarak girişimlerde bulunacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum.” dedi.

‘SENDİKALAŞMA HAKKI İSTİYORUZ’

Emeklilerin iktidardan taleplerini de açıklayan Çalışkan, “Fark ücretlerinin kaldırılması dışında da taleplerimiz bulunuyor. Bu taleplerimizi sıralayacak olursak; bizler Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sendikalaşma hakkı istiyoruz. Emeklilere ekonomik, kültürel ve sosyal olanaklar sunmak, hak ettikleri onurlu yaşamı sağlamak iktidarın en önemli görevi olmalıdır. Maaşlarımız arasında ücret uçurumunun giderilmesini çalışanlara yapılan ücret artışlarının emeklilere de yansıtılmasını ve refah payı verilmesini istiyoruz. Emekliler arasındaki memur, işçi ve Bağ-Kur emeklisi gibi farklılıkların kaldırılması gerektiğini belirtmek istiyorum.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet