Hasret kaç yıl daha sürecek?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmeliğine göre ilimizde 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında beton dökümü yapılamıyor. Yönetmeliğe göre yeni stadyum çalışmalarının 1 Nisan tarihinden önce başlayamayacağı öne sürülürken, stadyumun tamamlanma süreciyle birlikte daha yıllarca Elazığlıların “yeni stat” hasreti dinmeyeceğe benziyor!

Hasret kaç yıl daha sürecek? Spor

İbrahim KARAKULAK

Projesi bitmeyen ve haliyle ihale aşaması gerçekleştirilemeyen yeni stadyumun kale arkası tribününün yıkımı geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı. Karşılaşmalardaki güvenlik sorunu 5 buçuk metrelik metal paravanlarla çözüme ulaştırılmış, diğer tribünlerin yıkımına ne zaman başlanacağı merak konusu olmuştu. Yeni stadyum konusunda projenin ne zaman biteceği hala sorulmaya devam ederken, yeni stadyum inşaat çalışmalarının en erken 1 Nisan 2018 yılından önce başlayamayacağı öğrenildi.

1 ARALIK-1 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA BETON DÖKÜLEMİYOR!

Yeni inşaatlara başlanırken beton dökümleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmeliğine göre farklı il ve bölgelerde mevsim şartları doğrultusunda değişiklik gösterebiliyor. Edinilen bilgilere ve iddialara göre ilimizde de beton dökümlerinin 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında yapılması gerekiyor. Bu tarihler dışında gerçekleştirilen yeni inşaat çalışmalarındaki beton dökümlerinin yasal olmadığı ve belirtiliyor. Elazığ ve bölgesindeki kış şartlarına göre +5 derecenin altındaki havalarda inşaat çalışmalarına başlanamazken, bu tarihler arasındaki süreçte bile hava sıcaklığına bakılmaksızın çalışmalar yapılamıyor.

YENİ STAD ÖZLEMİ KAÇ YIL DAHA SÜRECEK?

Bu gelişmenin ardından projesi hala bitmeyen yeni stadyumun 1 Nisan tarihine kadar bütün tribünleri yıkılsa bile, yeni inşaat çalışması başlayamayacak. Yeni stadyum inşaat çalışmaları en erken 1 Nisan 2017 tarihinde başlayabilecek. Öte yandan Haziran ayında ilimizde açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, 3 yıldan önce bitirdikleri stat olmadığını, mevsimsel olarak bir stadın 800-850 gün civarında süreceğini aktarmıştı. Bu durumda Elazığlıların yıllardır hasretle beklediği yeni stadyum özlemi, yıllarca daha sürüp gideceğe benziyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet