G.A.K

Eşitlik ailede başlar!

G.A.K Güncel

Özel Haber: Kübra TÜRKAN

Yazı dizimiz ‘Gakgoyuz Aramızda Kalsın ile Gakgoların sesini siz değerli okuyucularımızla buluşturmaya devam ediyoruz.  Yazı dizimizin bu bölümünde Gakgolar’ a 11 Eylül Dünya Kız Çocukları Günü ile ilgili düşüncelerini,  kızlarımızın hak ettiği seviyede bir yaşam sürdüklerini düşünüp düşünmediklerini ve de özellikle kız çocuklarının eğitim hayatına gerektiği kadar ilgi gösterilip gösterilmediği konusunda ne gibi fikirleri olduklarını sorduk. Hemşehrilerimizin birçoğu kızların geleceğin anneleri olduğuna vurgu yaparak, kız çocuklarının başta ailelerinde erkek kardeşleriyle eşit muamele görmesi gerektiğine ve de okutulmaları içinde devletin daha fazla teşvik vermesi gerektiğini ifade ettiler.  Ayrıca eşitliğin ailede başladığını vurguladılar.

Kız çocukları ile ilgili dünya genelindeki bilgiler son derece ürkütücü.  Dünya üzerinde 1,1 milyar kız çocuğu bulunurken Interpress’in BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerinden derlediği bilgilere göre, dünyada her 10 dakikada bir kız çocuğunun gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybettiği ortaya çıktı. 10 ve 19 yaşları arasındaki kızlarda en fazla ölüme AIDS neden olurken, ergenlik çağındaki kızlar arasında ikinci ölüm nedeni ise intihar olarak belirlendi.  Peki nerde dünya kız çocuklar günü?

Oysa 11 Eylül Dünya Kız Çocukları Gününü 2012’den beri kutlamaktayız.  Sizce kızlarımız hak ettiği seviyede bir yaşam sürebiliyor mu? Özellikle kız çocuklarının eğitim hayatına gerektiği kadar ilgi gösterebiliyor muyuz?  İşte tüm bunların cevapları yine en çok sevilen Yazı Dizimiz olan Gakgoyuz  Aramızda Kalsın’da ele aldık. İşte gakgoların bu konudaki görüşleri…

‘KADINLARIN ERKEKLERLE AYNI İŞ YAPAMAYACAĞI ALGISI VAR’

Kız çocuklarına her alanda erkeklerle aynı imkanların verilmesi gerektiğine vurgu yapan Zehra Ağıran, “Ne yazık ki her alanda kız çocuklarına erkeklere eşit hak verilmiyor. Mesela en basitinden erkeklerin yaptığı meslekleri kadınların yapamayacağını düşünüyorlar.  Toplumda kızlar bu mesleği yapabilir, bu mesleği yapamaz gibi bir algı var. Eskiye oranla şuanda kız çocukları eğitimde istenilen yerde ama bazı yerlerde ise hala eski algı sürmekte” diyerek kızların okullaşma oranında da henüz istenilen başarının genele yansıtılamadığından dert yandı.

‘KIZ ÇOCUKLARI ÖZELDİR’

Kız çocuklarına yeteri kadar değer verilmediğini aktaran Salih Güner, “ Kızlara yeteri kadar değer  verildiğini pek sanmıyorum. Hala kız çocukları bir baskı altında. Mesela giyim kuşam özgürlükleri kısıtlanmış durumda giyim ve kuşamlarına dikkat ediliyor ve özellikle bu konuda kız çocuklarına sert tepki gösteriliyor.  Eğitimde de kız çocuklarına yeterince ilgi gösterilmiyor. Okutan aileler var ama eğitime kızları okut diye bir teşvik yok. Okutan aile okutuyor ama tabi okumaları lazım benim çocuklarım var bir kızım Veteriner diğer kızımda üniversitede güvenlik görevlisi kız çocuklarını ayrıca severim çünkü erkeklerde olmayan bazı vasıflar kız çocuklarında var” diyerek kız çocuklarının özel olduğunu vurguladı. 

‘BEN OKUTAMADIM, İMKANLAR YETERSİZDİ’

Eskiden kız çocuklarının eğitiminin daha iyi olduğunu ifade ederek farklı bir görüş ortaya koyan Ramazan Akdoğan, “Şimdi kimse kızlarını gece dışarı çıkarmıyor. Ama kız çocukları  daha çok okutuluyor . Benim altı tane kız çocuğum var.  Ama altısını da okutmadım.  Çünkü imkanlar yetersizdi  Şimdi kız çocukları eğitime  daha iyi teşvik ediliyor” diyerek ortam güvensiz olsa da kız çocukların daha fazla okutulduğuna dikkat çekti.

‘ARTIK KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİNE DAHA BİR ÖNEM VERİLİYOR’

Kız ve erkek ayrımının hala ortadan kalkmadığını aktaran Şevval Albayrak, “Geçen yıllara göre kız çocukları daha fazla okutuluyor ama okutmayanlar da var. Genellikle Doğu bölgelerinde Şırnak, Hakkari de kız çocukları daha az okutuluyor. Kız ve erkek ayrımı hala ortadan kalkmadı yapılan tacizler bunu gösteriyor. Ben ailenin tek çocuğuyum, bana bir ayrım yapmadılar okuttular  bir ayrım görmedim göreceğimi de sanmıyorum” diyerek kendisinin şanlı biri olduğunun altını çizdi.

‘KIZLARIN KIYMETİ DAHA ÇOK BİLİNİYOR’

La Edri ise;  “Eskiye göre şuan ki kız çocuklarına erkeklerden daha çok değer veriliyor. Çünkü kız çocukları erkeklere göre biraz daha anneye babaya düşkünler. Ve daha yakınlar. Erkek çocukları 18 yaşına geldikleri zaman onları evde tutmak zorlaşıyor. Ama kız çocuğu sabah okula gidiyor olsa da akşamları da annesine yardım ediyor. O yüzden eskiye oranla kız çocukları erkeklerden daha değerli. Eğitim olarak da kız çocuklarına artık daha fazla ilgi gösteriliyor.  Birde artı olarak şunu da eklemeliyim, bence kız çocukları erkek çocuklarına göre daha zeki. Ders konusunda eğitim konusunda erkeklere göre daha gayretli kızlar. Ailelerde kız ve erkek çocuğu arasında biraz ayrım var. Artık aileler erkeklere göre kızlara daha önem vermeye başladı” diyerek kızların daha fazla değer gördüğünü belirterek farklı bir pencereden baktı.

‘OĞLAN ÇOCUĞU NEYSE KIZ ÇOCUĞUDA ODUR’

“Oğlan çocuğu neyse kız çocuğu da odur” diyerek eşitlik vurgusu yapan Nusret Cihangir, “Kız çocuklarına ilgi gösteren de var göstermeyen de var. Benim bir kız çocuğum var. Oğlandansa kız çocuklarımı daha çok seviyorum. Biz onlarla baba gibi değil de arkadaş gibiyiz. Aslında kırsal kesimlerde kızları okutmama durumu hala var bu da son derece üzücü diyerek” düşüncelerini aktardı.

‘KIZ ÇOCUKLARININ OKUTULMASI İÇİN TEŞVİK DAHA DA ARTTIRILMALI’

Doğu bölgelerinde kız çocuklarının eğitimine yeterince önem verilmediğini vurgulayan Bülent Kara, “Şuanda Doğuda kız çocuklarına eğitim yönünden ilgi az. Batıda okuyan kız çocukları daha çok var. Çok eski zamanlara göre ise kız çocuklarının eğitimine ilgi biraz biraz artmaya başladı. Ama eskiye göre kız çocuklarını okutma oranı iyidir. Yani Batıya eşit olmaya çalışıyor. Teşvik konusunda da devletin bu konuya el atması gerekiyor. Maddi, manevi ve okul yönünden destek çıkması lazım. Kırsal alanda milletin geliri az olunca kızları da okula göndermiyorlar. Ailelerin kız çocuklarına yeteri kadar ilgi gösterdiğini düşünmüyorum. Kız çocuklarını okula gönderme konusunda da ailelerde zayıflık var” diyerek kız çocuklarının okutulması adına teşviklerin daha da arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

‘BAŞTA AİLE, KIZ VE ERKEK ÇOCUĞUNA EŞİT DAVRANMALI’

Ekonomik şartlar yüzünden ailelerin kız çocuklarına yeteri kadar ilgi göstermediğinden dert yanan Muzaffet Kılınç, “Ailelerin kız çocuklarını yetiştirme tarzları iyi değil.  Eğitime önem verilmiyor. Ne yazık ki küçük yaştaki kız çocuklarının kreş kültürü yok. Ben kız çocuklarının gördüğü eğitimi yeterli görmüyorum. Benim bir kızım bir de oğlum var. Ben iki çocuğuma da eşit şartlarda eğitim verdim. Türkiye genelinde kız ve erkek çocuklarının eşit tutulduğunu düşünmüyorum.  Türkiye genelinde erkek çocuklarına daha fazla ilgi veriliyor. Ama ailenin yetiştirme tarzından da kaynaklanıyor. Kız çocukları eşit şartlarda yetişmiyor.  Niyeyse erkek çocuğuna daha fazla rağbet gösteriliyor” diyerek  kız ve erkeğe aileden başlayarak eşit değer verilmesi gerektiğini vurguladı.

‘FARKI ORTADAN KALDIRMASI GEREKEN ANNEDİR’

 “Kız ver erkek arasında ayrım kesinlikle var” diyen İbrahim Bukan, “Erkek bizlerin gözünde hala küçük bir çocuk olarak görünüyor. Halbuki hem kız hem erkek çocuğu aynı oranda eşit tutulmalı. Erkek-kız ayrımı olmasının sebebi de anneden kaynaklanıyor. Çünkü çocuğu evde yetiştiren annedir. O farkı ortadan kaldırması gereken kişide annedir. Erkek çocuğunu sürekli ön planda tutmamızın nedenlerinden biride gelenek ve göreneklerimiz.  Kızları ötekileştiriyoruz. Kızlara şimdide yeteri kadar ilgi gösterilmiyor. Günümüzün şartlarına göre kızlara verilen eğitim yetersizdir” dedi.

 ‘ERKEKLERDENSE, KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ DAHA ÖNEMLİ’

Kız çocuklarının eğitiminin çok daha önemli olduğunu vurgulayan Buğrakan Alagöz, “Kız çocuklarının eğitimi daha önemli. Kızlar erken yaşlarda bir şeyleri öğrenmeye başlamalı. Erkeklerdense kız çocuklarının eğitimine daha önem verilmelidir. Erkek kız ayrımı var ama önceki nesle oranla daha azaldı. Kız çocuklarına eğitimde yeterli ilgi gösterilmiyor. Kız erkek ayrımı düşüncesi Doğuda daha fazla, Batı illerde ise kız çocuklarına ilgi Doğuya göre daha fazla. Batıda kızlara önem veriliyor ama Doğuda ilgi neredeyse yok denecek kadar az” diyerek Doğu toplumlarında  kızlara gereken ilginin gösterilmediğini aktardı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet