“Kadın insandır erkek ise insanoğludur”

KADEM Elazığ İl Temsilcisi Esra Soylu 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününde kız çocuklarının yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekti. Soylu; kadınların insan, erkeklerin ise insanoğlu olduğunu vurguladı.

“Kadın insandır erkek ise insanoğludur” Röportaj

Röportaj: Faik AKGÜN

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla gazetemize özel açıklamalarda bulunan KADEM Elazığ İl Temsilcisi Esra Soylu, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nün kız çocuklarının uğramış olduğu insan hakkı ihlallerine dikkat çekilmesi açısından önemli bir gün olduğunu belirterek KADEM’in kız çocukları ile ilgili yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi. İşte Ali Şeriati’nin Kadın insandır, erkek ise insanoğludur sözüyle kız çocuklarına seslenen KADEM Elazığ İl Temsilcisi Esra Soylu’nun gazetemize özel olarak verdiği röportajın detayları…

Öncelikle 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nün bütün dünya tarafından kabul edilen bir gün olması nasıl sağlandı?

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü 2012 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş bir gündür. Bu gün Türkiye, Kanada ve Peru’nun girişimleri sonrasında Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmüştür. Bugün ile kız çocuklarının uğradıkları ayrımcılık, haksızlık, sağlık problemleri, erken yaşta evlendirilmeleri, uğradıkları taciz ve tecavüzlere karşı bir farkındalık oluşturma amaçlanmaktadır. Bu gün ile bu olayları dünyaya duyurmak ve dünyanın bu noktada şapkayı önüne koyup düşünmesini sağlamak amaçlanmaktadır. İnsan hakları herşeyin üzerindedir. Kadınlara ve kız çocuklarına insan hakkı ihlallerinin yapıldığı dünyamızda bugün bu ihlallere dikkat çekmek adına çok önemli bir gündür.

Kız çocuklarının yaşamış olduğu mağduriyetler ile ilgili bilgi verir misiniz?

‘DÜNYA GENELİNDE HER 5 DAKİKADA 1 KIZ ÇOCUĞU ŞİDDET SONUCU HAYATINI KAYBETMEKTEDİR’

Birleşmiş Milletler verilerine göre; dünya genelinde her 5 dakikada 1 kız çocuğu şiddet sonucu hayatını kaybetmektedir. Her 4 kız çocuğundan 1’i küçük yaşta evlendirilmektedir. En vahim olanı ise insan kaçakçılığı sucunun mağdurlarının %71’i kadınlar ve kız çocuklarından oluşmaktadır. Doğal afetlerden tutunda insanlığa karşı işlenen her türlü suçta en mağdur olan kesim yine kadınlar ve kız çocuklarıdır. Ev sahipliği yaptığımız Suriyeli kardeşlerimize baktığınızda bunu açıkça görebilirsiniz.  Ülkemize gelen bu kardeşlerimizin %80’i kadınlar ve kız çocuklarından oluşuyor. Bu kadınlar ve kız çocukları vatanlarında kalmış olsalar, ölüm ve istismarla yüz yüze kalıyorlar. Göç sonrasında ise ekonomik zorluklarla, çeşitli istismarlarla ve ölümle burun buruna bir hayat sürüyorlar. Bu açıdan baktığımızda kız çocukları ve kadınlar  çok ciddi insan hakkı ihlalleriyle karşı karşıya kalıyorlar

Kız çocuklarının geleceği ile ilgili umutlumusunuz?

‘ÖLÜMLERİN AZALMIŞ OLMASI GELECEĞE YÖNELİK UMUT VERİCİ BİR GELİŞMEDİR’

“Dünyada 1.1 milyar kız çocuğu bulunuyor. Kız çocuklarının fırsat eşitliğinden yararlanmaları için Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen çalışmalar bulunuyor. Bundan yaklaşık 20 yıl önce çok sayıda kız çocuğu sağlık problemleri ve yetersiz beslenme nedeniyle vefat ediyordu. Bu süre zarfında ölümlerin azalmış olması geleceğe yönelik umut verici bir gelişmedir. Temennimiz bu ölümlerin tamamen son bulmasıdır. Kız çocuklarına yönelik istismarların azalmaya başlaması Kanada, Peru ve Türkiye’nin Birleşmiş Milletler nezdinde yaptığı çalışmaların nedenli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan çocuk gelinler sorunu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

‘HER 4 KIZ ÇOCUĞUNDAN 1’İ ÇOCUK GELİN MAĞDURİYETİ YAŞIYOR’

Çocuk gelinler sorunu sadece ülkemize has bir sorun değildir. Dünya genelinde her 4 kız çocuğundan 1’i çocuk gelin mağduriyeti yaşıyor. Ülkemizde son 10 yılda çocuk gelin sayısında ciddi bir azalma oldu. Bu sayının düşmesinde Haydi Kızlar Okulla Kampanyasının ve taşımalı eğitim sisteminin etkili olduğunu düşünüyorum. Bu gün ülkenin en ücra köşesindeki köye bile ulaşarak ordaki kız çocuğunu okula gitmesini sağlayan bir devletimiz var.  Bu çalışmalara rağmen ülkemizde maalesef hala çocuk gelin vakaları yaşanıyor.  Eskiden daha fazlaydı. Bundan 20 yıl önce aileler kol kırılır yen içinde kalır mantığıyla hareket ediyorlardı. Çocuğun küçük yaşta evlendirildiğinden ve çocuk yaşta çocuk dünyaya getirdiği için hayatını kaybettiğinden kimsenin haberi olmuyordu.  Artık kol kırıldığında yen içinde kalmamaktadır. Devletimizin bu gibi olayları anında tespit ederek müdahale ediyor.  Bu olayların herkes tarafından biliniyor olması çocuk gelin oranını düşürmektedir. Bu politikaların geliştirilmesiyle İnşallah bir gün ülkemizde çocuk gelin vakalarının yaşanmadığı günlere erişeceğimizi düşünüyorum.  Bu noktada Aile ve Sosyal Politikalar ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve İŞ-KUR’un çok ciddi çalışmaları olduğunu biliyorum.

KADEM olarak kız çocukları ile ilgili olarak yaptığınız çalışmalar ile ilgili bilgi verir misiniz?

‘GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN KIZ ÇOCUKLARIMIZA ART NİYETLİ İNSANLARDAN ÖNCE ERİŞMEYE ÇALIŞIYORUZ’

KADEM olarak kadınlar ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapmakla birlikte geleceğin anneleri olacak olan ve geleceğimizi yetiştirecek kız çocuklarımız için Türkiye genelinde 24 tane yurdumuz bulunuyor. Bu yurtlarımız vasıtasıyla geleceğimizin teminatı olan kız çocuklarımıza art niyetli insanlardan önce erişmeye çalışıyoruz. Bu yurtlar aracılığıyla kızlarımızın eğitimlerine, adeta aile ortamında devam etmelerini sağlıyoruz. KADEM olarak sadece barınma hizmeti de vermiyoruz.  Kızlarımızı milli ve manevi duygulara sahip birer anne adayı olarak yetiştiriyoruz. Unutmayalım ki güçlü devlet güçlü toplumdan oluşmaktadır, güçlü toplum ise güçlü aileden, güçlü aile ise güçlü kadından oluşmaktadır. Güçlü toplumların en önemli halkası güçlü kadınlardır.  Bu kapsamda yurtlarımızda kalan kızlarımızın hem Türkiye’ye hem de dünyaya entegre olmalarını sağlayacak çalışmalar yapıyoruz. Bizim kız çocuklarımız artık küçük yaşta evlenmesinler. Kızlarımıza sahip çıkarak onların dünyada ses getiren projelere imza atmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu noktada kızlarımızı akademik olarak da desteklemeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın dışında gençlik komisyonumuz aracılığıyla ortaokullardaki kız çocuklarımıza yönelik etkinlikler düzenliyoruz. Birçok okulda başlatmış olduğumuz kitap kampanyalarımız bulunuyor. Kimsenin ulaşamadığı yerlere biz el uzatalım biz ulaşalım istiyoruz. STK’ların devletimizin gidemediği yerlere ve ulaşamadığı noktalara ulaşmakla yükümlü olduğunu düşünüyorum. KADEM olarak bu düşünce ile hareket ediyoruz. Ulaşamadığımız kimse kalmasın istiyoruz. Bu kapsamda geçen yıl altı tane kız lisesinde kariyer günleri düzenledik. O okullardan mezun olan ve alanında başarılı olan kişileri öğrencilerle buluşturduk. Biz kız çocuklarımızın hayatları boyunca destekçileri olmak istiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde sürdürüyoruz.

Kız çocuklarına seslenmek isteseniz neler söylerdiniz?

‘MAĞDURİYETE UĞRAYAN KIZ ÇOCUĞUMUZ BEN BURADAYIM DESİN’

Ali Şeriati’nin bir sözü ile seslenmek istiyorum. Ali Şeriati ‘Kadın insandır, erkek ise insanoğludur’ demektedir. KADEM olarak cinsiyet eşitliğini savunan bir derneğiz. Ailenin bütünlüğünün toplumu devlete dönüştüreceğine olan inancımızla kadının bu noktada çok önemli bir yeri olduğuna inanıyoruz. Kız çocuklarımız; ayakları yere sağlam basan, milli ve manevi değerlere sahip bireyler olarak yetişmesi bizim güçlü devlet olmamız için çok büyük önem arz etmektedir. Ben bu noktada yapılan her çalışmanın üzerine bir taş koyarak, kız çocuklarını güçlendirecek politikalarda güç birliği yaparak çocuklarımızın küçük yaşta evlendirilmediği, şiddet mağduru olmadığı bir dünya ve Türkiye diliyorum. Kız çocuklarımız unutmasınlar ki devletimiz çok güçlü ve imkanları çok geniştir. Kimsenin uzanamadığı noktada dahi devletimiz varlığını göstermektedir. İstismar mağduru olan ya da eğitim imkanlarına ulaşamayan kız çocuklarımıza devletimize ulaşmaları çağrısında bulunmak istiyorum. Türkiye’nin neresinde olursa olsun mağduriyete uğrayan bir kız çocuğumuz varsa  ben buradayım desin istiyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet