Tanıtım Günlerinin gözdesi Peynirli Ekmek oldu

Birlik ve beraberliğin, kardeşliğin ve hemşehriliğin tam anlamıyla yaşandığı herkesin keyif aldığı Başkentte Elazığ Tanıtım günleri sona erdi. Katılan herkesin memnun ayrıldığı tanıtım günlerinde Ankara Elazığ Kültür Derneğinin katkılarıyla hazırlanan Elazığ Peynirli Ekmek Fırını en çok talebin olduğu stantlardan biri oldu.

Tanıtım Günlerinin gözdesi Peynirli Ekmek oldu Güncel

ÖZEL HABER/ Songül DURSUN

Fırın ustalarının Elazığ’dan özel olarak götürüldüğü Başkentte Elazığ Tanıtım Günlerinde Peynirli Ekmek fırınının önünde 5 gün boyunca adeta uzun kuyruklar oluştu. İnsanların lezzetini merak edip tattıktan sonra “tadı damağımızda kaldı, biz daha önce Elazığ’ın böylesi bir lezzetinin olduğunu bilmiyorduk” diye ifade ettikleri Peynirli Ekmek tanıtım günlerinin gözdesi oldu.

Muhtemelen Peynirli Ekmek denilince zihinlerde tuzlu gözleme benzeri bir şey çağrışım yapar. Ancak daha farklı bir lezzet olan Elazığ Peynirli ekmeği taze, tuzsuz peynir ile şekerin pide hamuru üzerindeki muhteşem birleşmesidir. Özellikle peynirin daha yağlı olduğu Nisan- Ekim ayları arasındaki dönemde yapılan Peynirli Ekmek Elazığ’da ekmek fırınlarında “açık ekmek” diye tabir edilen pide ekmeğinin üzerine tuzsuz peynir ile şeker karışımın konularak pişirilmesiyle ortaya çıkan eşsiz lezzet…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet