Genç iş adamından, gençlere önemli tavsiyeler

Murat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Adım Adım Geleceğim Kariyer Günleri etkinliği kapsamında muhasebe alanı öğrencileri için vizyon geliştirme ve bilgilendirme amacıyla etkinlik düzenlendi.

Genç iş adamından, gençlere önemli tavsiyeler Güncel

Haber: Sami ÖZER          

Kariyer Günleri Etkinliğinde staj öğrencilerinin iş bulma noktasında nasıl hareket edilmesi gerektiği anlatıldı. Murat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi eski öğrencilerinden İmza Group İşletme Sahibi Gökhan Balık’ın konuk olarak katıldığı etkinlikte, öğrencilerle tecrübelerini paylaştı.

‘ESKİDEN ŞİRKETLER MUHASEBE BÖLÜMÜNÜ ÖNEMSEMİYORLARDI’

Gençlere gelecek için önemli tavsiyelerde bulanan 22 yaşındaki genç girişimci İmza Group İşletme Sahibi Gökhan Balık, “İş yerine gittiğiniz zaman, şunları şunları biliyorum demeyeceksiniz Oraya gittiğiniz de öncelikle ben bu zamanımı size adadım. Ve bu işi öğrenmek istiyorum diye hareket etmelisiniz. Ayrıcı gittiğiniz iş yerinde öncelikle iş kurallarını öğrenmeniz büyük bir öneme sahip. Bunu da gittiğinizde söylemeniz sizin için artı puan sağlayacaktır. Gittiğiniz yer de girişimci ve iş ahlakına sahip olmanız gerekir. Elazığ da kendi alanınızda çok rahat bir şekilde staj yeri ayarlayabilirsiniz. Çünkü Elazığ da 200 tane Mali müşavir var. Bir yer almasa diğeri mutlaka alır. Piyasa da muhasebe alanında büyük bir açık var. Gittiğim birçok yer de beni alıp çalıştırmak istiyorlar. Eskiden şirketler muhasebeyi önemsemiyorlardı. Ve kendi işimi ben hallederim diyorlardı. Artık iş yükü o kadar ağırlaştı ki şirket sahipleri bunu yetiştiremiyor. Ve birçok şirkette artık bir den fazla muhasebeci çalışıyor. Şirketler de ön muhasebe, resmi muhasebe ve bir de Mali müşavirler var. Onun için bu yaşlar da kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Birkaç yıl öncesinde muhasebe kadrolarına değer verilmediği için yeni muhasebeciler yetişmekte zorlandı. Onun için şu an gerçekten büyük bir açık var. Artık muhasebeci aranıyor ilanlarını her yerde görebilirsiniz. Çok büyük bir açık var. Şu an piyasada mali müşavirlerin yanında hep gençler çalışıyor. Siz burada okuduğunuz için çok şanslısınız. Çünkü burada yetişen her birey bir şirket için hazır elaman statüsünde demektir. Bu ayrıcalığın farkına varırsanız, kolay kolay işsiz kalmazsınız” açıklamalarında bulundu.

‘İŞ ALT YAPIDA BİTİYOR’

Muhasebe Finansman Alan Şefi Özge Şenbakar ise, “Staja gittiğiniz yerde yabancılık çekmeniz çok normal. Fakat alt yapınız olduğu sürece gittiğiniz her yerde uyum sağlamanız çok kolay. İş alt yapıda bitiyor. Alt yapıyı buradaki okul ve eğitim sürecinde veriyoruz. Ama staja gittiğiniz iş yeri de sizin için çok önemli bir alt yapı imkanına sahip. Bu nedenle dersler ve staj konusunda baskın davranmanız gerekiyor. Çünkü staj yerinizde iş ile ilgili çok önemli tecrübeler alıyorsunuz. Bunlardan en önemlisi iş ahlakını kavrıyorsunuz. İş giriş ve çıkışında bilgi sahibi oluyorsunuz. Piyasada iş bulabilmeniz için 4 elle şimdiden sarılmanız gerekiyor. Bu açığı kapatmak çok kolay değil. Siz kendinizi çok iyi yetiştirmediğiniz zaman bu açık da hiçbir şekilde kapanmaz. Şu an burada 100 kişi bizi dinliyorsunuz. Buradan 10 kişi kendisini çok iyi geliştirirse her türlü iş bulabilecek. Bu 10 kişi arasına girmekte çok zor. Bu sizin kendi elinizde” İfadelerinde bulundu.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet