Mahalleli o mekanların taşınmasını istiyor!

Elazığ’ın merkezi konumunda bulunan ve daha önce yaptığımız haberlerle de sorunlarını dile getirdiğimiz İcadiye Mahallesi’nde vatandaşlar şimdi ise eğlence mekanlarından ve kentsel dönüşümden kaynaklanan sıkıntılarının çözülmesini istedi. Birçok sorunlarının çözüme kavuşturulduğunu belirten mahalleli, eğlence mekanlarının şehir dışına taşınmasını ve kentsel dönüşümde parsel bazlı çalışmalar yapılmasını talep etti.

Mahalleli o mekanların taşınmasını istiyor! Güncel

Haber: Faik AKGÜN/ÖZEL

Bir süredir ara verdiğimiz Mahallenin Sesi adlı yazı dizimizi yeniden başlatıyoruz. Daha önce yaptığımız haberlerle İlimizdeki hemen hemen bütün mahallelerin sıkıntılarını aktarmıştık. Şimdi ise bu mahalleleri tekrar gezip sorunlarına çözüm bulunup bulunmadığını araştırdık. Ayrıca mahallelerde yaşayan vatandaşlara, ‘Başka sıkıntılarınız var mı?’ diye sorduk.

Mahallelerin Sesi adlı yazı dizimizin bu haftaki durağı yine İcadiye Mahallesi oldu.  İşletmelerin yoğunluğu dolayısıyla Elazığ’ın kalbi konumunda bulunan İcadiye Mahallesi’nin sakinleri, eğlence mekanlarının çokluğu ve kentsel dönüşüm konularında hala çözüm beklediklerini söylediler. Mahalle Muhtarı İrfan Gözvur, birçok sorunun çözüldüğünü ancak mahallerinin en önemli iki sorunu olarak işaret ettikleri kentsel dönüşüm ve eğlence mekanlarının varlığı ile ilgili sorunlarının ise hala çözüm beklediğini ifade etti. İşte mahalle muhtarı İrfan Gözvur ve mahalle sakinlerinin gazetemize yaptıkları açıklamaların detayları…

‘TAZİYE EVİ BİTTİ, AİLE HEKİMLİĞİ İÇİN YER ARIYORUZ’

Muhtarım bugüne kadar çözüme kavuşturulan sorunlara ilişkin bilgi verir misiniz?

 Ben sözlerime başlamadan önce özelikle size ve gazetenize çok teşekkür etmek istiyorum. Sizler deyim yerindeyse elimiz, kulağımız ve gözümüzsünüz. Birçok sorunumuzu kaleme aldınız ve sorunlarımızı kamuoyunun ve yetkililerin gündemine taşıdınız. Daha önceki görüşmelerimizde de dile getirdiğimiz üzere mahallemizin önemli sorunlarından biri aile hekiminin olmamasıydı. Bu sorunumuz ile alakalı olarak Milletvekilimiz Ömer Serdar Bey gerçekten çok ilgilendi. Milletvekilimizin direktifleriyle ilgili müdürlüğümüz mahallede incelemelerde bulundu. Yer tespiti yapıldı. Ancak bina sahibi çok fazla bir kira bedeli istedi.  Normal şartlarda 500 liraya kiraya vereceği yer için bin 500 lira kira bedeli istedi. Vatandaşımızın bu tavrından dolayı aile hekimliğimizi açamadık, yer arayışımız devam ediyor. Yeri bulduğumuz an aile hekimliği merkezimizi açacağız. Taziye evimizin bulunduğu alanı da daha önce kaleme almıştınız. Bildiğiniz üzere bu alan tamamen atıl bir yer halindeydi. Yetkililerle yaptığımız görüşmelerde bu alana taziye evinin inşa edilmesinin imkansız olduğunu ifade etmişlerdi. Hayırseverler bu noktada çok önemli bir duyarlılık göstererek bu taziye evinin inşa edilmesi için çaba gösterdiler. Özelikle Namık Çeçen Bey büyük bir yardımseverlik örneği ortaya koyarak binanın yapımını tek başına üstleneceğini ifade etti. İmar revizyon planında yapılan değişiklikle taziye evimizin yapıldığı alanda bize 130 metre karelik bir alanı inşaata uygun hale getirdiler. Taziye evimizin yapımında başta size, Belediye Başkanımıza, hayırseverlere ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Binamız yapıldıktan sonra gelip geçenler binayı gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemedikleri gibi böylesine güzel bir bina ortaya çıkardığımız için hepimize teşekkür ediyorlar.

‘MAHALLEMİZ ’İN KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYACI VAR’

Mahalledeki kentsel dönüşüm çalışmaları nasıl gidiyor?

Kentsel dönüşüm uygulamasının uzayacağını görüyorum. Örneğin muhtarlığımız karşısındaki dokuz katlı binada bile dört kişiyi bir araya getiremedik. Hal bu iken bir parselde hak sahibi olan yüz kişi nasıl bir araya getirilecek merak ediyorum. Birinin onay verdiğine diğeri onay vermiyor. Bu nedenle müteahhitler kentsel dönüşüme giremiyor. Belediyemiz ile bu konu ile ilgili görüşmelerde bulunduk. Bize bir iyileştirme yapacaklarını belirttiler. Ben bu konularla ilgilenmediğim halde mahalle sakinlerimiz müteahhitleri alıp yanımıza geliyorlar. Burada gerekli istişareleri yapmamıza rağmen bir sonuç alamadık.  Şehir merkezinin özelikle de şehrin kalbi olan İcadiye Mahallesi’nin kentsel dönüşüme ihtiyacı var. İnşallah yetkililerimiz mahallemizde yapılacak kentsel dönüşümü daha cazip hale getirirler ve mahallemizde de kentsel dönüşüm çalışmaları başlar. Şuanda bu anlamda üç tane yerde inşaat çalışmaları devam ediyor. Biz bu sayının daha da artmasını istiyoruz.

Muhtarım kaldırımlara ilişkin sorununuz çözüldü mü?

Mahallemizde en büyük sorunlardan biri kaldırımdı. Yaptığımız çalışmalar sonrasında bu sorunu çözdük. Tümen, Kolbaşı, Gölgeli ve Yarpuzlu sokaklarımızın neredeyse kaldırımı yoktu. Belediyemizden bu sokaklarımız için kaldırım talebinde bulunduk. Yetkililer yerinde yaptıkları incelemelerde haklılığımızı gördüler. Bu bölgelerde gerekli çalışmaları yaptılar. Yakup Şevki Caddesi’nde aydınlatmadan kaynaklanan sıkıntıları bulunuyordu. Eğlence mekanlarından çıkan bazı şahıslar karanlıktan faydalanarak sokaklarımıza giriyordu. Bu bölgemizdeki ışıklandırmaların daha net olması için Belediyemizden talepte bulunduk. Onlar da bu talebimizi yerine getirdiler. İşlerin bitirilmesi sonrasında ışıklandırmalar ile birlikte çok güzel bir görüntü ortaya çıkacağını düşünüyoruz.

‘BU MEKANLARIN TAŞINMASI İÇİN YETKİLİLERLE DETAYLI OLARAK GÖRÜŞECEĞİM’

Eğlence mekanlarına ilişkin ciddi şikayetler alıyordunuz. Bu şikayetler devam ediyor mu? Mahalle sakinlerinin bu mekanlar ile ilgili şikayetleri devam ediyor. Bu mekanların geçmiş dönemlerde aldıkları ruhsatları bulunuyor. Biz bu mekanlarla ilgili çalışma yapılması için Belediye Başkanımıza ve daha önceki Valimiz Murat Zorluoğlu’na sözlü olarak talepte bulunduk. Belediye Başkanımız ve Valimiz bizden zaman istemişlerdi. Kendilerine bu mekanların şehir dışına çıkarılması gerektiğini ifade ettim. Mahalle muhtarı ve bu mahallenin  bir sakini olarak bu mekanların taşınması için yetkililerle detaylı olarak görüşeceğim. Birçok şehirde eğlence mekanlarının şehir dışına taşındığını görüyoruz. Bu illerde eğlence mekanları şehir dışına taşınabiliyorsa İlimizde de taşınabilir diye düşünüyorum. Bu taşınma işlemi gerçekleşirse hem o mekanlar için hem de mahallemiz için ciddi bir katma değer sağlanacağını düşünüyorum. Çünkü şuanda eğlence mekanlarının bulunduğu alan berbat bir görüntü arz ediyor. Bütün mekanlar eski binalar dizayn edilerek kullanılıyor.  Bu mekanların taşınması sonrasında yapılacak olan yeni yerler sayesinde bu mekanlara giden vatandaşlarımızda daha temiz mekanlara kavuşmuş olacaklardır.

Muhtarlık Binanızın yanındaki bina ile ilgili  girişimleriniz olduğunu biliyoruz yapmış olduğunuz bu girişimleri  açıklar mısınız?

Muhtarlık binamızın bitişiğindeki halı fabrikamız bildiğiniz üzere İl Özel İdaresi’ne aittir. Bu binamızın kullanım hakkı ilimizin en eski halı dokumacısı olan bir arkadaşımızdaydı. Kendisiyle yaptığımız görüşmede arkadaşımız artık iş yapamadığını ifade etti. Yaptığımız görüşmeler sonrasında kendisini de mağdur etmeyecek bir şekilde bu alanın halkımızın kullanımına açılmasını kararlaştırdık. Bu arkadaşımızla yaptığımız görüşmenin ardından Elazığ İl Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Sedat Acar Bey ile bir görüşme yaptık. Sedat Bey bu noktada çok önemli bir duyarlılık gösterdi. Kendisine sizin aracılığınızla çok teşekkür ediyorum. Bu alan ile ilgili süreç devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bu alan çok önemli bir spor ve yaşam merkezi haline gelecek ve sadece mahallemize değil şehrin doğusuna hizmet veren bir kompleks haline gelecek.

Son olarak neler söylemek isterdiniz?

Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz Bey’e çok teşekkür ediyorum. Kendisine hangi sorunumuzu götürsek bize yok demedi. Sorunumuzun çözümü için uğraştı. Son olarak bir sorunumuzu da yine sizin aracılığınızla ifade etmek istiyorum. Mahallemizin şu anda okul duvarlarından kaynaklanan bir sorunu bulunuyor.  Bu duvarlarımızda Belediyemiz aracılığıyla yapılırsa mahallemize bir hizmet daha kazandıracağımızı düşünüyorum. Bu vesileyle görevine yeni başlayan Valimize de görevinde başarılar diliyorum.

‘MAHALLELİ DE EĞLENCE MEKANLARININ TAŞINMASINI İSTİYOR’

İcadiye Mahallesi Muhtarı İrfan Gözvur ile yaptığımız görüşmenin ardından mahalle sakinleri ile de sorunları hakkında konuştuk. Mahalle sakinleri, eğlence mekanlarının çokluğu ve kentsel dönüşümden kaynaklanan sıkıntıları olduğunu, bu sorunlarına öncelikli olarak çözüm istediler. İcadiye Mahallesi’nde yaşamaktan mutlu olduğunu ifade eden Abdul Kadir Tunç, “Mahallemiz gerçekten çok güzel bir mahalle ve bu mahallede yaşadığımız için mutluyuz. Mahallemizin bu noktaya gelmesinde muhtarımız İrfan Bey’in payının büyük olduğunu ifade etmek istiyorum. Kendisi bizi hiçbir zaman kırmadılar. Gecenin kaçı olursa olsun bir telefonla sorunlarımıza çözüm buldular. Ailesel sorunlarımızla bile ilgileniyor. Mahallemizden memnunuz. Önceden mahallemiz uyuşturucu bağımlılarının işgali altındaydı. Muhtarımız hepsini temizleyerek mahallemizi nezih bir yer haline getirdi. Muhtarımız bir muhtar olmaktan ziyade bizim için bir abi, bir amca konumundadır.” dedi

‘GECE SAATLERİNDE SİLAH SESLERİYLE UYANIYORUZ’

 25 yıldır İcadiye Mahallesi’nde yaşadığını ifade eden Ali Aslan ise yaptığı açıklamada mahallelerinde en önemli sorunun eğlence mekanlarının varlığı olduğunu ifade ederek, “25 yıldır bu mahallede yaşıyorum. Bu mahallede doğup, büyüdüm. Mahalle olarak en büyük şansımız İrfan Bey gibi bir muhtara sahip olmamız diyebilirim. Muhtarımız ilk dönemi olmasına karşın mahallemizin yıllardır devam eden birçok sorunun çözüme kavuşturdu. Mahalle olarak her ne kadar birçok eksikliğimiz giderilmiş olsa da mahallemizin bir futbol sahasına ihtiyacı olduğunu belirtmek istiyorum. Mahalle olarak büyük bir rahatsızlığımız bulunuyor. Bu rahatsızlığımızın nedeni mahallemiz sınırları içerisinde bulunan eğlence mekanlarıdır. Bu mekanlara giden bir takım kişiler alkolünde etkisi mahallemizde istenmediğimiz davranışlar ortaya koyuyorlar. Bazen gece saatlerinde silah sesleriyle uyanıyoruz. Özellikle çocuklarımız bu durumdan çok etkileniyorlar. 2 yaşındaki 3 yaşındaki çocuklar uykularından sıçrayarak uyanırlar.  Yetkililerin bu noktada bir şeyler yapmasını ve bu mekanları mahallemiz sınırları dışına çıkartmasını istiyoruz.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. Mahalle sakinlerinden ve eski muhtarlardan Hıdır Gültekin ise yaptığı açıklamada eğlence mekanlarından kaynaklanan sıkıntılara vurgu yaparak  , “33 yıldır İcadiye Mahallesi’nde yaşıyorum. Mahallemiz son üç yılda çok büyük bir gelişme yaşadı. Bunda mahalle muhtarımızın büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Yapmış olduğu çalışmalarla mahallemize çağ atlattı. Mahallemizin ufak tefek eksikleri var. Bu eksiklikler de zamanla tamamlanacaktır.  Mahallemizin temizlik noktasında biraz eksikliği ve sorunu bulunuyor. Bu sorunumuzun da çözülmesiyle mahallemizin bir sorunu kalmayacaktır. Mahallemiz sakinlerinin tamamı gibi bende mahallemiz sınırları içerisinde yer alan eğlence mekanlarının şehir dışına taşınmasını istiyorum” ifadelerini kullandı

‘BU MEKANLARDAN ÇIKAN BİR TAKIM İNSANLAR CİDDİ SIKINTILAR YARATIYOR’

 2009 yılında İcadiye Mahallesi’ne taşındığını ve mahallede yaşamaktan mutlu olduğunu dile getiren Fuat Güleç ise “2009 yılından bu yana İcadiye Mahallesi’nde ikamet ediyorum. Mahallemizden memnunum. Mahallemizde ciddi hizmetler yapıldı. Mahallemizde eğlence mekanlarından dolayı sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sokağın kaldırılması gerekiyor. Bu insanları da mağdur etmeden bu mekanların taşınması gerekiyor. Çünkü bu mekanlardan çıkan bir takım insanlar bize ciddi sıkıntılar yaratmaktadırlar.” Dedi

’50 YILDIR BU SIKINTIYI YAŞIYORUZ’

Mahallelerinin çözüm bekleyen sorunlarının kentsel dönüşüm ve eğlence mekanları olduğunu dile getiren İsmail Aktan ise yaptığı değerlendirmede,  “Mahallenin en eski sakinlerindenim.  Mahallemiz Elazığ’ın en eski mahallesi olmasına karşın imar yönünden Elazığ’ın en geride kalmış mahallesidir. Zamanında alınmayan önlemlerden dolayı mahallemizde bundan sonra yapılacak pek bir şey bulunmuyor.  Mahallemizin geleceğinin kurtarılması için yapılacak tek şey; ada bazlı kentsel dönüşümden vazgeçilmesi ve mahallemiz için parsel bazlı dönüşüm uygulanması. İstimlak edilecek alanların biran önce istimlak edilmesi gerekiyor. Mahallemiz tarihinde ilk kez bu denli hizmet aldı. Bunda da muhtarımızın büyük çabalarının olduğunu görüyorum.   Maalesef mahallemizin tam 50 yıldır çektiği bir sıkıntısı var. O da mahallemiz sınırları içerisindeki eğlence mekanlarıdır. Bu sıkıntımız her zaman gündeme geliyor. Ancak somut bir sonuç elde edilemiyor. Bu sorunumuzun biran önce çözülmesi gerekiyor. Hergün kavga var. Uygunsuz insanlar mahallemizin içine giriyor. Bu eğlence mekanlarının bulunduğu cadde en işlek noktalardan biri olması gerekirken aileler bu caddeyi kullanamıyor. Vatandaşlar başına bir iş gelir korkusuyla bu sokağı kullanmıyor. Bu mekanların acilen şehir dışına taşınması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

‘MAHALLE SAKİNLERİ HUZURSUZ’

 Diğer mahalle sakinleri gibi Hürrem Karaturp da mahallelerindeki eğlence mekanlarının taşınması gerektiğini dillendirerek, “25 yıldır bu mahallede oturuyorum. Mahallemiz küçük bir mahalle olmasına karşın çok güzel bir mahalledir. Mahallemizin en önemli sorunları kentsel dönüşüm ve eğlence mekanlarının varlığıdır. Kentsel dönüşüm ile ilgili olarak yetkililerden mahallemize özel bir düzenleme yapmalarını rica ediyorum. Az önce ifade ettiğim gibi mahallemizin diğer önemli bir sorunu eğlence mekanlarının varlığıdır. Mahallemiz bu mekanlardan dolayı huzursuzluk yaşıyor. Kendisini bilmez insanlar bu mekanlardan çıkarak mahallemiz içerisinde bağırıyorlar. Kavga çıkarıyorlar. Bu durum bizi rahatsız ediyor. Emniyet alkollü olduğu gerekçesiyle bu şahıslara  bir şey yapmıyor. Biz mahalle halkı olarak bu mekanların mahallemizden kaldırılmasını istiyoruz.”dedi

‘SARHOŞLAR NARALAR ATIYOR, CAMLARIMIZI KIRIYOR’

Mahalle sakinlerinden Cezmi Çeçen ise yaptığı açıklamada, “Eskiden mahalle muhtarımız hizmet getirme noktasında iyi değildi. Şimdiki muhtarımız sağ olsun bu noktada çok iyi işler yapıyor. Eskiden mahallemizin çocuk parkı ve taziye evi bulunmuyordu. Muhtarımızın girişimleriyle bu yapılara sahip olduk. Mahallemizde bu da olsun dediğimiz bir eksikliğimiz kalmadı. Üstüne yeni bir yapı inşa edecek alanımız da bulunmuyor. Mahallemizin en önemli sorunu eğlence mekanlarıdır. Bu mekanların kaldırılması noktasında Sayın Valimizden destek bekliyoruz. Muhtarımız bu noktada girişimlerde bulundu. Ancak takdir edersiniz ki bu konu muhtarımızı aşmaktadır. Ben bir kez daha sizin aracılığınızla yetkililerden bu mekanları şehir dışına taşımalarını istiyorum. Sarhoşlar mahallemiz içinde naralar atıyorlar, camlarımızı kırıyorlar. Bu sorunumuzun acilen çözülmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘BAŞKA İLLERDE BU MEKANLAR ŞEHİR DIŞINA TAŞINIYOR’

 60 yıldır İcadiye Mahallesi’nde yaşadığını belirten Abid Çalkan ise “ 60 yıldır İcadiye Mahallesi’nde oturuyorum. Mahalle sakini olarak üç yılda aldığımız hizmetleri 57 yılda almadık. Bu noktada muhtarımıza ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Muhtarımız her istediğimizi yerine getirmeye çalışıyor. Mahallemizin en önemli sorunu eğlence mekanlarıdır. Bugün Türkiye’nin her yerinde eğlence mekanları şehir dışına taşınıyorken bu mekanların hala mahallemiz sınırları içerisinde olmasını doğru bulmuyorum. Bu mekanların mahallemiz sınırları dışına hatta şehir dışına taşınmasını istiyorum. Çünkü bu mekanlar artık şehir merkezi içinde kalmaktadır. Bu durum insanlara rahatsızlık vermektedir. Bu rahatsızlığı en fazla yaşayan da mahallemizdir.”dedi. Mahalle sakinlerinden Namık Çeçen ise yaptığı değerlendirmede, “Mahallemiz Elazığ’ın en eski mahallelerinden biridir. Mahallemizde zamanla apartmanların yapılmasıyla birlikte yeni kültür oluştu. Apartman kültürüne hala alışılamadı. Bu kültürün kazandırılması için eğitime ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Mahallemiz sakinlerini mahallemizde aile hekimliği bulunmadığı için diğer mahallelerdeki aile hekimliği merkezlerine gidiyor. Bu noktada muhtarımızın girişimlerde bulunduğunu biliyoruz. Umarım aile hekimliği merkezimiz de kurulur. Eğlence mekanlarının şehir dışına taşınmasını istiyorum. Eğlence mekanlarından çıkanların neredeyse tamamı mahallemiz içerisinden geçiyor. Alkolün etkisi ile bu kişiler evlerimize, iş yerlerimize ve çocuklarımıza zarar veriyorlar. Bu nedenle bu mekanların diğer illerde olduğu gibi ilimizde de şehir dışına taşınmasını istiyorum. Bu işi başaracak olanlar Valimiz ve Belediye Başkanımızdır. Bu mekan sahiplerine şehir dışında yerler yapılırsa onlarda taşınma konusunda sorun çıkarmayacaklardır.” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet