İlimiz fuarlara doymuyor!

İlimiz fuarlara doymuyor. Ekim ayı içinde 5. fuarın gerçekleştiği İlimizde birbirinden farklı alanlarda ilklere imza atılıyor. Dün ilk defa düzenlenen İnşaat Mobilya ve Dekorasyon Teknolojileri Fuarı büyük bir coşkuyla açıldı. İl protokolünün katıldığı açılışta, fuarların ilimiz için önemi anlatıldı.

İlimiz fuarlara doymuyor! Güncel

Haber: Sami ÖZER

14 bin metrekare alan üzerinde, Elazığ Belediyesi Hizmet Binası arkasında düzenlenen İnşaat Mobilya Dekorasyon Teknolojileri Fuarına, toplam 70 firma ve yaklaşık 200 marka iştirak ederek açılışı gerçekleştirildi.  12- 15 ekim tarihleri arasında halkın ziyaretine açık olan fuarın, toplam 40 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar açılışına Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, kurum müdürleri, STK Temsilcileri ve davetliler katıldı.

‘İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR’

 İnşaat sektörünün Türkiye için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz, “İnşaat sektörünün toplam nüfusumuzun yüzde 8’ine gelir sağladığını, ekonomiye dolaylı etkisinin yüzde 33 civarında olduğunu, istihdamdaki payının yüzde 12 olduğu düşünürsek bu önemi bir daha görmüş oluruz. İnşaat sektörünün önemi her geçen gün artırmaktadır. Bu önem vesilesi ile fuarımızın açılışını gerçekleştiriyoruz” dedi.

YANILMAZ, VERİLERLE İNŞAATIN ÖNEMİNE DEĞİNDİ,

 İnşaatın çok farklı birleşenlerinin olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Sadece bir dairenin yapımında 150 farklı sektör yer alır ve bu 150 farklı sektöründe asgari 23 bin malzeme kullandığını söylersek bu alanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmış olur. Barajlardan, binalara, yollardan okullara, hastanelerden değişik alanlara girdiğimizde karşımıza inşaat çıkar. Elazığ’ımızda inşaat sektörünün gelişimi ve büyümesi noktasında yapmış olduğumuz çalışmalar 2017 yılında etkisini büyük oranda göstermiştir” ifadelerini kullandı.

‘BU ORGANİZASYONLARIN DEĞERİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ’

Fuarların, firmaların hedef pazardaki ürünleri tanıma ve teknolojik yenilikleri yakından takip edebilme imkanı sağladığını dile getiren Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, “Küreselleşme ile birlikte uluslar arası ticaretin çok hızlı ve dinamik bir şekilde geliştiği günümüzde bu organizasyonların önemi kesinlikle yadırganamaz. Bu nedenle ilimizin ivedi şekilde kalıcı fuar alanı sorununu çözerek bu fuarları sektörel anlamda sürekli hale getirmek ve yıl içerisinde birden fazla fuarla ilimizin ekonomisi ve sanayisini canlandırmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

PROTOKOL KURDELEYİ KESTİ

Diğer Sivil Toplum Kuruluşları da Fuarların ne kadar önemli olduğunu belirterek, gelecek yıllarda bu tür fuarların daha da gelişerek büyümesi gerektiğini anlattılar. Konuşmalar sonrası protokol üyelerine plaket verilmesinin ardından açılış kurdelesi kesildi. Açılışın ardından protokol üyeleri fuar alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet