Havaların soğuması ve kış aylarının gelmesiyle birlikte bitki çaylarına vatandaşın rağbeti arttı.

Güncel

Özel Haber: Kübra TÜRKAN  

Havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Bunun sonucunda da vatandaş doğal yollardan vücut dirençlerini arttırmak için çeşitli bitki çayları tüketmeye başladı. Geçiş mevsimlerinde vücut direncini arttırmak ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmak istemeyenlerde aktarların yolunu tuttu.

Ürün yelpazesi son derece geniş olan bitki çaylarının sayılamayacak kadar faydası var.  Bizlerde Fırat gazetesi olarak Kapalı çarşının yolunu tutarak buradaki aktarcılardan bitki çaylarına yönelik çeşitli bilgiler aldık. İşte aktarcıların açıklamalarının detayları…

‘GRİPLİLERE ISIRGAN OTU BİREBİR’

 Aktarcı Hasan Bakırcı “İnsanlar soğuk havalarda bitkisel çaylara daha rağbet gösteriyor. Gripliyken en çok tercih edilen çaylar ısırgan otu, çörekotu, funda, adaçayı, biberiye, kekik, ıhlamur, papatya, altın otu, keçiboynuzu, tarçın, meyan kökü, lavanta, yeşilçay ve sinameki çayıdır” dedi.

BİTKİLERİN MUCİZEVİ DÜNYASI

Zencefilinde soğuk algınlığına iyi geldiğini söyleyen Bakırcı “Bu aylarda en çok tercih edilen bitki çayı zencefil. Zencefilin antiseptik, terletici,  gaz söktürücü gibi faydaları var. Ayrıca mide bulantısına şişkinliğe ve de hemoroide de iyi geliyor. Zencefilin yanı sıra keçiboynuzu, adaçayı, papatya çayı, kekik ve yeşilçayda soğuk algınlığına iyi geliyor. Keçiboynuzu bronşit, astım, nezle, soğuk algınlıklarına ve de kemik ağrılarına iyi geliyor” diyerek bitkiler hakkında bilgi verdi.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet