Jeomorformologlar Fırat’ta buluştu

Fırat Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Jeoformoloji Sempozyumu’nun açılışı yapıldı

Jeomorformologlar Fırat’ta buluştu Güncel

Haber: Faik AKGÜN

Fırat Üniversitesi tarafından düzenlenen ve cumartesi gününe kadar devam edecek Jeoformoloji Sempozyumu Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan açılış ile başladı. Sempozyumun açılışına Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin Demirdağ, yerli ve yabancı çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı. Jeoformoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu yaptığı açılış konuşmasında, “Uzun zamandan bu yana jeomorfoloji sempozyumlarına ara verilmişti. 2008 yılından sonra başlayan sempozyumlar bu kez ayrı bir kimlik ile yapılmaya devam ediyor. Bu sempozyumlara uluslararası katılımların olması ve yapılan sempozyumlarda Jeoformoloji Derneği’nin aktif olarak görev alması bu sempozyumları diğer sempozyumlardan ayırmaktadır. Sempozyumumuz 180’den fazla bildiri başvurusu almıştır. Bildiri sayısının fazla olmasına bağlı olarak sempozyumumuz beş ayrı oturumda yapılacaktır” dedi.

‘COĞRAFYA HAYATIMIZA YANSIYAN EN ÖNEMLİ BİLİM DALLARINDAN BİRİDİR ‘

Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin Demirdağ ise sempozyumun açılışında yaptığı değerlendirmede,  “Böylesine önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan bir rektör olarak mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Coğrafyada eskiden klasik haritalarımız vardı bu haritalarımızı kullanırdık. Ancak günümüzde coğrafya hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Su ve orman havzalarının korunmasında kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesinde coğrafya biliminin diğer bilimler ile oluşturduğu ortaklığın payı büyük bir önem arz etmektedir.  Coğrafya hayatımıza yansıyan en önemli bilim dallarından biridir. Bu vesileyle düzenlemeye başladığımız sempozyumun başarılı bir şekilde geçmesini diliyorum“ ifadelerini kullandı.

‘BÜTÜN DEĞİŞİKLİKLERİN MERKEZİNDE İNSAN HUZURU VE MUTLULUĞU OLMALIDIR’

Demirdağ’ın ardından açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise “Şehrimizde yapılan bilimsel çalışmalara önem verdiğimizi belirtmek istiyorum. Son yıllarda birçok bilimsel çalışmaya imza atan, ulusal ve uluslararası alanda kendisini gösteren bir üniversitede bulunuyoruz. Birçok projemizi üniversitemizle birlikte yürütüyoruz. Üniversite bizim bir çözüm ortağımızdır. Kainatın varlığı insanın rahatı ve huzuru içindir. Yeryüzünde yaptığımızbir çok değişiklikler yollar, otobanlar ve diğer bütün değişikliklerin merkezinde insan huzuru ve mutluluğu olmalıdır. Milyar yıl önce yaratılan dünyanın fiziki ve coğrafi şekli ile şimdiki dünyanın fiziki ve coğrafi şekli aynı değildir. Denizleri doldurduk parklar, havaalanları yaptık. Denizlerin altında raylı sistemler yaptık. Bütün bunların bilimsel bir çatı altında incelenip insanların kendi kabiliyeti ile yapabileceği değişimlerin merkezine insanı koyup değişim ve dönüşüm yaptığımızda insanımız daha mutlu bir yaşam tarzının içinde olacaktır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet