“Elazığlılar sazancı!”

Balık sezonunun başlamasına rağmen fiyatlarının yüksek olması vatandaşları tezgahlardan uzaklaştırdı. Balıkçılar Elazığlıların sazan balığını daha çok tükettiklerini de aktardılar.

“Elazığlılar sazancı!” Güncel

Özel Haber: Faik AKGÜN

Kış aylarında soframızdan eksik etmediğimiz balık tezgahlarda istediği rağbeti göremedi. Fiyatların yüksek olması vatandaşı tezgahlardan uzak tutarken bu durum satıcıları da zararlı çıkarttı. Havaların soğumasıyla tezgahlara yüksek fiyatlardan gelen balık görenleri şaşkınlığa uğratırken sadece İstanbul ve Akdeniz balığının sezonunun açılmasından dolayı tezgahlarda balık bereketi de yaşanmadı.

‘KARADENİZ’İN CANLANMASINI BEKLİYORUZ’

Şuan fiyatların yüksek olmasından yakınan Balıkçı Bekir Karasu “Fiyatlar çok pahalı, bunun yüzünden de satışlar çok düşük. Şuan tezgahlar sıfır balıkçılar iş yapamıyor. Kültür balığı olan Alabalığımız var fakat yem fiyatlarından dolayı onunda fiyatı yüksek” dedi. Balık fiyatlarının 7 TL’den 10 TL’ye çıktığını hamsinin ise 12 TL’den 20 TL’ye çıktığını söyleyen Balıkçı Karasu Karadeniz’in şuanda başlamadığını, bundan dolayı da hamsi fiyatlarının diğer balıklardan daha pahalı olduğunu söyledi. Sözlerine Karadeniz’de av başladığında fiyatlarda düşüş sağlanabileceğini o yüzden de Karadeniz’in canlanmasını beklediklerini ekledi.

‘EN ÇOK YERLİ BALIK TÜRÜ SATILIYOR’

Genellikle yerli balıkların, Elazığlı vatandaşlar tarafından alındığını söyleyen Karasu “Elazığ milletinin balık kültürü çok zayıf. Genellikle yerli balıkları çok lezzetli buluyorlar. Halbuki omegası fazla olan deniz balıkları ama bizim Elazığ milletimiz sazancı. O yüzden yerli balık olarak sazan alıyorlar” dedi. Ayrıca balık fiyatlarında zamanla yükselme olmayacağını da söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet