Esnaf Ankara’dan umduğunu bulamadı

Ankara’da 4-8 ekim tarihleri arasında düzenlenen Elazığ Tanıtım Günleri, katılımcıları mutlu ederken ürün satmak için giden esnafı ise hayal kırıklığına uğrattı. Görüştüğümüz çoğu esnaf istediği satışı yapamadığını belirtirken diğer illerden giderek stant kiralayan esnaflar da organizasyon şirketine ilişkin ciddi iddialarda bulundu. Bu esnaflar stantların kendilerine 2-3 kat daha pahalıya kiralandığı belirterek ortada haksız bir kazanç olduğunu ifade etti.

Esnaf Ankara’dan umduğunu bulamadı Güncel

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Ankara’da gerçekleşen Elazığ Tanıtım Günleri sona erdi ama yankıları hala devam ediyor. Tanıtım Günleri’ne ilişkin genel kanaat iyi geçtiği yönünde olurken stant kiralayan esnaflar ise etkinlikten umduğunu bulamadı. Görüştüğümüz esnafların çoğu etkinlikte zarar ettiğini belirtti. Etkinlikte stant açan Elazığlı esnaflar başka illerden gidenlere stant kiralanmasına tepki gösterirken, başka illerden gidip stant kiralayanlar ise organizasyon şirketi hakkında farklı iddialarda bulundu. Bu esnaflar stantların kendilerine diğer esnaflara göre 2-3 kat pahalıya kiralandığını belirterek, ortada haksız bir kazanç olduğuna dikkat çektiler. İşte görüştüğümüz esnafların aktardıkları:

‘KURU KALABALIK VAR’

Eyüp Sultan Kazancı, İksir Baharat: Beş gündür buradayım Çok fazla bir kalabalık var, fakat kuru bir kalabalık. Çok fazla alışveriş yapan insan yok. Tadımlık alışveriş yapıyorlar sadece. Etkinliğin organizasyonu çok iyi değil. Ürünlerim Elazığ’dan gelirken özellikle üzerinde dikkat edilmesi gerektiği yazısı olmasına rağmen tandır ekmekleri hep kolilerin altında bırakılmış. Umduğumuzu bulamadık. Hayal kırıklığına uğradık açıkçası.

Cengiz Güdü, Gakgoşlar Diyarı: Elazığ tanıtım günlerinde umduğumuzu bulamadık. Kalabalık çok fazla, çok fazla ziyaretçi aldık ancak iş yapamadık. Diğer illerin tanıtım günleri ile kıyaslandığı zaman satış anlamında Elazığ tanıtım günlerinden randıman alamadık. Zarar ettik. Organizatör firma çok fazla ilgilenmedi. Ne kadar peynirci varsa buraya doldurdular. İnsanların esnafı düşündüğü yok.

Nesibe Doğan, Doğanlar Safbal: Karakoçan’dan geldik ve beş gündür buradayız. İlk etapta organizatör firmadan kaynaklı olarak memnun değildik açıkçası. Çadırda bize tahsis edilen yer pek ziyaretçi çekecek bir yer olmadığından sıkıntı yaşadık. Daha sonra Karakoçan Kaymakamlığının standını kullanmaya başlayınca daha iyi oldu. Daha iyi olabilirdi tabi ki. Kuru meyvelere ve özellikle bala rağbet oldu.

Murat Taş: Elazığ’da Şıra Meydanı’nda ahşap ve güveç ürünleri dükkânım var. Elazığ Tanıtım günleri için davet aldık. Bizler de Elazığ’ı tanıtmak adına beş günden beri buradayız. Elazığ’ı yansıtan ürünlerden ziyade günlük kullanılabilecek ahşap ürünlere talep var. Ziyaretçi kalabalığı yaşıyoruz fakat maalesef satışlarımıza yansımıyor. Beklediğimiz gibi geçmedi yani. Bizim yer olarak sanat sokağı bölümünde pek fazla stant olmadığı için insanlar buranın varlığından haberdar değildi. Hafta sonu daha iyiydi. Kalacak yer konusunda sıkıntı yaşadık. Bize kalacak yer tahsis edilmediğinden Sincan’da kız kardeşimde kaldık. Yemek sıkıntıydı. Sanat sokağı sıkıntılıydı. Bürokratlardan bile bizi ziyaret eden olmadı. İlerideki yıllarda yapılacak tanıtım günlerinde bu sıkıntılar giderildiği takdirde yeniden katılmayı düşünüyorum.

BİN 500 TL’LİK YERİ BİZE 4 BİN LİRAYA KİRALADILAR

Mustafa Yusufoğlu, Balcı Baba: Kayseri’den geliyorum. Bal satıyorum. Organizatör firma buraya gelirken bize sadece burada 2-3 tane bal satan esnaf olduğunu söyledi. Biz de bu tanıtım günlerine katıldık. Fakat 30 tane bal satan esnaf ile karşılaştık. Dolayısıyla biz de para kazanamadık. Ayrıca bir diğer sıkıntımız da; bize aynı ölçüdeki yeri 4 bin TL’den kiralayan firma Elazığlı firmalara bin 500 TL’den kiraladı.  O halde bizler Elazığlı olmadığımız için bu tanıtım günlerine almayacaktınız. Davet ediyorlar 4 bin TL para alıyorlar bizden. Para da kazanmıyoruz. Ben Kayseri’den buraya geliyorum. Otelde kalıyorum, ürünlerimi buraya getirme masrafım, yol masrafım derken bir dünya masraf ettik. Bizleri de mağdur ettiler. Yaptıkları şey hiç hoş bir şey değil. Ben bu organizeyi yapanlardan şikayetçiyim. Burada ayrım yapılmamalıydı. Para kazanmak için geldik ama zarar ettik.

‘BURADAN MEMNUN AYRILIYORUZ’

Mustafa Uygan, Baskil Kayısı Pazarı: Satış sorumlusu olarak satışlarımızdan memnunuz. Ankara halkına çok teşekkür ediyoruz. Ziyaretçiler ürünlerimizin kalitesinden çok memnun. Gelen insanlar bu tanıtım günlerinden çok memnun kaldıklarını belirtiyorlar. Bundan biz de çok mutlu oluyoruz. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Devamını diliyoruz. Elazığlı olmayan esnaflar da burada görüyoruz. Tamamen Elazığlı esnaf olmalıydı. Çünkü Elazığlı olmayan esnafların sattıklar ürünler kaliteli olmayınca bu da Elazığ’a mal ediliyor. Bu kabul edilemez. Hangi fuar olursa olsun Elazığlı esnafın olmasını istiyoruz.

‘YOL MASRAFINI BİLE ÇIKARAMADIK’

Şahap Dönmez, Arıcı: Elazığ Sivriceliyim. 40 yıldır arıcılıkla uğraşıyorum. Beş gündür buradayız. Satışlarımız hiç iyi değil. Neden diye soracak olursanız; biz Elazığ’dan gelen 3-4 tane arıcıyız ancak baktığınızda burada bizim dışımızda 20-30 kişi bal satıyorum adı altında glikoz satıyorlar. Bunun önüne geçemediler. Satış da yapamadık, standımızın yol masrafını dahi çıkaramadık. Burada eğer bir ton bal satıldıysa bunun 100 kg kadarını bizler satmışızdır. Diğer kalanını sahte balcılar sattı. Gümüşhane, Ordu, Trabzonlu bal satıyor. İnsanların bazıları bilinçli. Bizim Elazığlı olduğumuzu anlayan da oluyor anlamayan da. Sayın Vali Yardımcımız Mehmet Fevzi Dönmez bizlerle çok ilgilendi. Çok teşekkür ediyorum kendisine. Ankara’daki Sivrice Dernek Başkanımız, Sivrice Belediye Başkanımız geldi çok ilgilendi bizlerle fakat hiçbir milletvekilimizi, Elazığ Belediye Başkanımızı burada göremedik. Belediye Başkanımız geldiyse de buraya uğramadı. Sadece çadırın bir kısmını gezmiş olabilir, tamamını gezmedi.

Salim Koçoğlu, Koçoğlu firması: Daha çok Elazığlı firmanın katılmasını yeğlerdik. Ama iyi geçti diye düşünüyorum. Daha önceki tanıtım günlerine nazaran daha iyiydi. Tanıtım da iyi olmuştu. Burada biz gıda ürünleri üreticileri olarak işlemlerimizi yapacak tezgahların olmasını da isterdik. Ayrıca temizliğe daha özen gösterilmesi gerekirdi. Nihayetinde burası bir çadır... Bulaşık yıkama tezgahı dahi eksik. Biraz uzak bir yerde konaklama yerimizin olması konusunda sıkıntı yaşadık ama nihayetinde güzel geçti diyebilirim. Özellikle Elazığlıların bize karşı tutumunu çok beğendik. Biz zaten maddi çıkar amaçlı gelmedik. Hem markamızı tanıtmak hem de buradaki insanlara ürünlerimizi sunmak için gelmiştik. Burada kendileri ile iş ortaklığı yapmamız için birçok teklif aldık. Bu da markamızın ve şimdiye kadar yapmış olduğumuz yatırımın gücünü göstermektedir.

‘BELEDİYE BAŞKANI SÖZÜNÜN ARKASINDA DURMADI’

Osman Şimşek, Doğu Mandıra: Tüm ürünlerimizi Elazığ’dan getirdik. Organizasyon çok iyi fakat reklam konusunda eksiklik var. Ankara’da yaşayan Elazığlılar bu tanıtım günlerinden haberlerinin olmadığını söylüyorlar. Aslında derneklerin burada yaşayan üyelerine telefon yoluyla mesajla bildirmeleri gerekirdi. Erzurum tanıtım günlerinde bu şekilde SMS gönderilmişti ve satışlarımız çok iyiydi. Bunun dışında bu tanıtım günlerinde Elazığ’dan gelen esnafı Trabzon’dan gelen esnafa ezdirdiler. Ankara’da yaşayan Elazığlılar kızıyorlar biz Elazığ tanıtım günlerine geldik ama burada bütün tezgâhlar Trabzonlulara ait.  Mesela 6 tane peynirci var 4 tanesi Trabzonlu. Bu bizim için iyi bir temsil örneği değil. Organizasyonda ayrıca otopark sorunu yaşanıyor. İnsanları yönlendirme konusunda eksiklikler var. Ayrıca Valilik ve Belediyeden yetkililerin buraya gelip burayı gezmeleri gerekiyor. Belediye Başkanı buradaki Elazığlı olmayan firmalar çıkarılsın dedi ama arkasında durmadı. İlk gün daha boş iken geldi selam vermeye geldi selamlaşıp gitti. Aslında hafta sonu buraya gelip Elazığlılara hoş geldiniz demesi gerekirdi. Maddi olarak biz zarar ettik. Biz Elazığ’dan tulum peynirini 25 TL’ye getirttik ama Trabzonlular 20 TL’ye satıyorlar. Yüksek kira bedelleri ödedik.  Dolayısıyla maddi kaybımız çok fazla.

Yaşar Sabri Şanlı: F.Ü Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Öğretmenliği Öğretim Görevlisiyim. Kendi atölyemde özellikle çalışmalar yapıyorum. Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızın daveti üzerine buraya geldim. Burada elimizden geldiğince Elazığ’ı tanıtmaya çalıştık.  Bundan önceki Anakara, İstanbul ve İzmir’deki tanıtım günlerine de davet edilmiştim. Ama bu defa biraz daha tanıtıma yönelik çalışmalar getirdim. Buraya gelen ziyaretçiler bir tablo satın alıp da dönmüyor. Tanıtım amaçlı 30’a yakın rölyefler mevcut standımızda, 10 çeşit magnet Elazığ’a ait. 5 çeşit anahtarlık var. Bunlar küçük şeyler gibi görülebilir fakat bir ilin tanıtımı için çok etkili ürünler. AKM’nin yerleşim düzeninde biraz sıkıntı var. Sanat Sokağı biraz kenarda kaldığı için buraya gelmeden giden ziyaretçiler bile olabiliyor.

Ayten Çöteli, Harput El Emeği Göz Nuru Çarşısı: İlgi alaka çok fazlaydı ürünlerimize. Fularlara, yazmalara ele emeği ve ipek olduğu için çok rağbet gördü.

Mesut Sönmez, Mesut Bey Süt Ürünleri: Erzincan Kemaliyeliyim. Olağanüstü bir katılım var. Satışlarımız fena değil memnunuz. Zarar etmedik. Burada Elazığlı olan ve olmayan esnaflar arasında bir sürtüşme yaşandı. Bundan tabiî ki de etkilendik. Gönül isterdi ki bunlar yaşanmasaydı. Bu çadırda baktığınız zaman 4-5 tane Elazığlı firma ve 4-5 çeşit Elazığ ürünü görebiliyoruz. Stantlar bizlere daha fazla ücretler ile kiralandı. Fakat bizlerin bu ücretlere şikayeti söz konusu olmamalı. Elazığ’dan gelen esnaf bu alanı dolduramadığı için, bu alanı diğer esnaflarla doldurdular. Bu sorunlar bu yüzden yaşandı. Geçmişteki organizasyonlarla bu organizasyon arasında çok fark var. Bu organizasyonda katılım çok fazla ancak geçmişteki fuarlarda ürünlere talep çok daha fazlaydı. Doğu illerinin fuarları ile kıyaslandığı zaman da Elazığ en iyisi oldu.

Şamil Cengiz Yılmaz, Ahi Sanat Galerisi: Tanıtım Günlerine ilk defa katılıyorum. Amacım satış değil tanıtım. Maalesef beni bu etkinliğe davet eden İstanbul’da bir profesör arkadaşım ve Ankara Vakıf Başkanı Mehmet Çağlar Beyefendi oldu. Beni davet eden ne Elazığ Belediyesi, ne İl Kültür Müdürlüğümüz ne de Ticaret Odası Başkanlığı oldu. Bu üzücü bir şey. Ben sanatla iştigal eden bir insanım. Elazığ dokumasını ve Osmanlı savaş aletlerinin tanıtımı için buradayım. Tanıtımda eksiklikler görüyorum. İnsanların ihtiyaçlarını giderecek lavabolar daha fazla olabilirdi. Elazığlı olmayan 10’un üzerinde hediyelikçi katılım yapmış ve ticari faaliyette bulunuyor. Elazığ Tanıtım Günleri’nde Elazığlı olmayan ürünlerin olması hoş değil.  Ayrıca buraya ürünler getirilirken bir TIR’ın yarısını sadece bir tek esnaf dolduruyor, diğerleri mağdur oluyor. Bu konuda organizeyi yapanların bir kota belirlemesi gerekirdi. Zaten çoğunu resmi kuruluşlar işgal etmiş. El sanatları ile yerli ürünler üreten kişiler teşvik edilmeliydi. Elazığlı olmayan korsan ticaret erbabı yerine Elazığlı el sanatçıları davet edilmeliydi. Ulaşım ve organizasyondaki eksiklikler giderilerek bir sonraki tanıtım günlerine daha iyi hazırlanmak gerekir.

Coşkun Bey, Harput Mutfağı: Çok güzel geçti. Ankara’da yaşayan Elazığlı hemşehrilerimize elimizden gelen hizmeti en iyi şekilde vermeye çalıştık. Kömürhan kavurmasını, güveci, kuzu tandırı, et döneri muhteşem bir şekilde Elazığlı hemşehrilerimize sunmaya çalıştık.  Satışlarımız da gayet güzeldi. Elazığ’ı layıkıyla tanıttığımıza inanıyoruz.

Selime Yıldız, Bammis firması: Beş gündür buradayız. Bu tanıtım günlerinden pek memnun değilim. Katılım çok ama satışlarımızı etkilemedi. Belki benim sattığım ürün ile alakalı olabilir. Ben kuru bamya satışı yapıyorum Elazığ ürünü olmadığı için Elazığlılar pek talep etmedi. Elazığ esnafı gayet sempatik, nazik, saygılı…

Gökhan Bıyık: Elazığ tanıtım günlerinden pek memnun kaldığımız söylenemez. Kalabalık oldu ama işimize yansımadı. Şöyle bir gerçek var ki bizim yerimiz Elazığlı bir arkadaşımızın. Ne yazık ki biz geldik buraya. Burada yaşanan sorunun tek nedeni Elazığlı esnafın burayı dolduramaması, buraya gelmemesi…

‘KALABALIK SATIŞLARA YANSIMADI’

Mustafa Haliloğlu, Mersoy Peynircilik: Beş günden beri buradayız. Daha önce katıldığımız İstanbul, İzmir, Ankara tanıtım günleri daha iyiydi. Burada kalabalık var ama satışlara fazla yansımadı. Bir sürü ürün getirdik ama elimizde kaldı. Etkinliğin tanıtımı, reklamı iyi yapılmış ama daha önceki fuarlarda Elazığlı insanlar küstürüldü mü acaba diye düşünüyoruz. Biz bu etkinliğe katıldığımızda bize dışarıdan tek bir peynirci alınacak denildi ancak alanda şu anda 8 tane peynirci var. Bunlardan iki tanesi Elazığlı diğer 6 tanesi Elazığlı değil. Yine alanın dizaynı ile alakalı bir sıkıntımız da var. İki tezgah arasında 2,5 metre mesafe var.

Sakine Koç, Harput Seramik Çömlekçilik: Tanıtım açısından faydalı bir etkinlik oldu. Elazığ güvecini burada tanıttık. Sivrice’de bulunan gıda sektöründe kullanılan özel toprakla yapılan ürünlerimizi tanıtıyoruz. İnsanlar sadece bu toprağın Nevşehir’e has olduğunu düşünüyorlar. İlgiden çok memnunuz ancak satıştan memnun kalmadık. Tanıtmak öncelikli amacımız olduğu için maddi açıdan bakmıyoruz olaya. Maddi açıdan baktığımız zaman zarar ettik. Mermeri, üzümü meşhur İlimizin ve biliniyor ancak özel toprağımız bilinmiyordu. Biz de onun tanıtımını yaptık. Stantların yerleşim konusunda eksiklik olduğunu düşünüyorum. Buraya gelip bizim bulunduğumuz Sanat Sokağı’na uğramadan gidenler çok fazla.

Ahmet Yıldırım, Fidan Ticaret: Katılımcı sayısı çok iyi… Elazığ’ın ve Elazığ ürünlerinin tanıtımına katkısının olduğu kanaatindeyim. En çok orciğe talep var. Bir takım sıkıntılar oldu ama her organizasyonda olabilecek sıkıntılardı.

Cemalettin Özlü, Özlü Organik firması: Gümüşhane’den katılıyoruz. Elazığ tanıtım günlerinin renkli geçtiğini düşünüyorum. Farklı illerin tanıtım günlerine de katılmıştık. Ama Elazığ tanıtım günleri daha yöresel, daha yerel olduğunu gördük. Yöneticiler bazında da daha ciddi destek verildiğine şahit olduk. Fakat daha da renklendirilebilirdi. Kültürünü tanıtan görsel farklı materyaller kullanılabilirdi. Bu çadırda ekranlarda tanıtım görselleri filmleri sürekli gösterilmeliydi. Umut ediyoruz ki daha bilinçli hareket edilir ve esnaftan ziyade üreticilerin yer aldığı fuarlar düzenlenir. Biz bal üreticisi olarak aracıdan değil arıcıdan sloganıyla hareket ediyoruz. Ankara esnafından ürün alıp getirip burada satış yapanlar var. Ürünler mutlaka denetlenmeli, ama üretici olmak kaydıyla belli bir kota Elazığlı olmayan üreticilere de yer ayrılmalı. Elazığ tanıtım günlerinde evet Elazığ baskın olsun ancak diğer yörelere de belli bir kota olması gerektiğini düşünüyorum. Esnaf arkadaşlarla bu konuda sıkıntı yaşadık. Ben Baskilli bir arkadaşımı aracı yaparak bu stantta bulunuyorum. Bu satandım Baskilli bir arkadaşıma ait normalde. Temennim odur ki Türkiye günleri düzenlensin 81 il burada olsun.

 Bahattin Küçükyurt, Kral Künefe: Umduğumuzdan çok daha fazla bir ziyaretçi sayısıyla karşılaştık. Elazığ’ı tanımayan insanlar kültürümüz hakkında bilgi sahibi oldu, tanıdı. Güzel bir organizasyon yapılmış. Gerek Valiliğimiz gerekse Belediye Başkanımız çok güzel bir çalışma yapmış. Mesela insanlar Elazığ’da kayak merkezi olduğundan haberdar değiller. İnsanlar hayretle karşılıyorlar. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Bazı eksikliklerimiz de oldu. Buraya 40 kişilik bir esnaf grubu geldik. Konaklama olarak herkes farklı yerde kalıyor.  Tek bir yerde kalınsaydı bazı sıkıntılar yaşanmayacaktı. Firmaların branda çalışması yok. Bilinen bir şeyi daha dile getirmek istiyorum. Elazığlı olmayan firmalar da var. Anket çalışması yapıldı kaldırılsın mı diye ama o insanlar da belli bir ücret ödemişler. İnşallah tanıtım günlerinin tekrarı olur. Kira ücretleri çok pahalı. Elazığ’ın  çok ciddi esnaflarından eksiklerimiz var. Onlar da katılmış olabilirdi.

Hasan Yıldırım: Elazığlı değilim. Ankaralıyım. Kalabalıktan memnunuz ama satışlarımıza yansımadı bu kalabalık. Bir sıkıntı yaşamadık.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet