UNESCO yolunda bir ilk

Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı ve Elazığ Belediyesi işbirliğiyle yürütülen tarihi Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi yönündeki çalışmalar aralıksız sürüyor. Bu kapsamda Ankara’da faaliyet gösteren Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı tarafından yayımlanan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı dergisinin Temmuz ayı özel sayısının içeriğinde tamamen UNESCO süreci işlendi.

UNESCO yolunda bir ilk Kültür-Sanat

Özel Haber: Songül DURSUN

Yılda iki kez yayımlanan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı dergisinin 47. sayısı tamamen 16 mayıs tarihinde Paris’te gerçekleşen UNESCO Harput Konferansı, konferans sonrası yapılan röportajlara, UNESCO heyetinin Paris temaslarına, UNESCO Harput Konferansının yazılı ve görsel medyadaki yansımalarına ayrıldı. Ayrıca dergide Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağların “Dünya Mirası Harput” başlıklı yazısı, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın “Harput UNESCO Yolunda”, Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Kent’in “UNESCO Nedir”, Hemşehrimiz, UNESCO Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer’in “Harput” başlıklı yazıları bulunuyor. Hem Türkiye’de hem de Fransa da dağıtılacak olan dergi bin 200 adet basılmış olup hem Türkçe hem de Fransızca yayımlanması ile de bir ilke imza atmış oldu. Vakıf Başkanı Mehmet Çağlar’ın “Dünya Mirası Harput” başlıklı yazısında “Geç hiçten iyidir mantığı ile Harput’a ve kültürel kimliğimize sahip çıkmaktan gurur duyduğumuzu vurgulamak istiyorum. Daha önce müziğimizin evrensel hale getirilmesi için “Harput Senfonisi” ile başlattığımız girişimi, şimdi kültürel ve tarihi varlıklarımızı evrensel bir boyuta taşımak adına “Harput’un Dünya Miras Listesi” ne alınması için çaba göstererek devam ettiriyoruz. Gerek “Harput Senfonisi” ve gerekse “Dünya Miras Listesi” ne alınması ile ilgili çalışmaların şehir için önemli bir noktası olduğunu düşünüyorum” sözlerine yer verdi.

‘TARİHİMİZİN KOŞMASI GEREKİYOR’

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın dergide yer alan yazısında ise şunlar yer alıyor “Bizler, Harput gibi birçok medeniyetin müktesebatı ve zenginlikleri üzerinde oturup da Harput’a ağıtlar yakamazdık. Harput’u sadece bir sayfiye ve dinlenme yeri olarak da düşünemezdik. Böyle kalmasına da rıza gösteremezdik. Harput insanlığın ortak mirası ise bu mirası insanlığa yeniden tanıtmalıydık dedik ve uzun bir yolculuğun ilk adımını attık. Tarihi beldeler ve mekanlar UNESCO listesine girince bir anlam kazanıyor. Bu liste ile dünyada bilinir hale geliyor. Bu liste ile yerli ve yabancı turistlerin gündemine ve rotasına giriyor. Bu liste ile büyük şirketlerin sosyal sorumluluk ve tarihe sahip çıkma konulu projelerinin sponsorluğuna konu olabiliyor. Bu liste ile uluslararası sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin mekanı olmaya namzet bir belde olabiliyor. Bu tablo karşısında Harput’un dolayısıyla Elazığ’ın tarihi ayakları üzerinde dünü, bugünü ve yarınları ile yeniden ayağa kalkması yetmez, yürümesi hatta koşması ile mümkün olur.”

HARPUT’UN İLK AKLA GELEN YER OLMASI TESADÜF DEĞİL

Dergide Hemşehrimiz, UNESCO Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer’in “Harput” başlıklı yazısında “Elazığ mebusu rahmetli dedem Fethi Altay’ı çok sevdim ve O’na çok şey borçlu olduğumu hiçbir zaman unutmadım. Ne zamandır içimde tuttuğum bu “geri ödeme” hissi Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz, Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı’nın değerli başkanı Mehmet Çağlar ve çalışma arkadaşlarının teşvikiyle Elazığ için Paris’teki UNESCO Genel Merkezi’nde bir konferans gerçekleştirilmesine ön ayak olunca yarım asır sonra da olsa fiiliyata döküldü. Harput’un çok önemli, çok haiz bir yeri olduğundan kuşku duymamak gerekiyor. Zira Harput, tüm o eşsiz Anadolu bileşenlerinin buluşma noktası; tarihin bu benzersiz akışında birbirleriyle iç içe geçtiği; o eski ve deruni Şark dünyasıyla Batı’ya doğru giden yolumuzun kesiştiği en iyi ve en saygı uyandıran yönlerimizin hayata geçtiği bir coğrafi nokta… Bir diğer deyişle, Harput, halden anlayan, gelip geçici şeyleri değil doğru olmayı baş tacı yapan, asırlar boyu damıtılmış, sevgiyle özümsenmiş bir kültürün tüm zamanlar için ifadesi… Ayakta kalmış olsun olmasın, Harput Kalesi de sayfalar boyunca anlatılabilecek bu büyük esrarın simgeleştiği anıtsal yapı… Bu çerçevede, Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı alanlarının sayısını layık olduğu sayıya yükseltmeye çalışırken, Harput’un ilk akla gelen yerlerden biri olması tesadüfi değil…” sözlerine yer verildi.

HABERİMİZ DE YER BULDU

Ankara’da faaliyet gösteren Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Vedat Kent’in  “UNESCO Nedir?” başlıklı yazısında ise UNESCO’nun tarihi Kültürel Mirasın ve Çeşitliliğin Korunması, Yaratıcılığın Teşviki” konularının yer aldığı yazısı yer alıyor. Bunların yanı sıra UNESCO Harput konferansının yazılı ve görsel basında yansımalarının yer aldığı bölümde gazetemizde 17 Mayıs 2017 tarihli “Harput Paris’te anlatıldı” başlıklı haberimiz de yer almakta.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet