Avcıl: Kentsel dönüşüm bu kanunlarla yürütülemez

Kentsel dönüşümün 25 maddelik bir kanun ile yürütülmesinin imkansız olduğunu belirten ELMÜTDER Başkanı Av. Osman Avcıl, hukuksal ihtilafların azalması ve adil bir şekilde sonlandırılması için öncelikle yetersiz, eksik ve evrensel hukuk kurallarına aykırı olan mevzuatların revize edilmesi gerektiğini söyledi.

Avcıl: Kentsel dönüşüm bu kanunlarla yürütülemez Güncel

İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Av. Osman Avcıl, kentsel dönüşüm ile alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu. Avcıl değerlendirmesinde; “Kentsel dönüşüm uzun bir dönem ülkemizin ve memleketimizin en büyük çevrecilik projesi olacaktır. Fakat bu kadar büyük ve uzun soluklu bir projenin, sadece 25 maddeden oluşan bir kanunla yürütülmesi son derece güç, hatta imkânsızdır” dedi. Hukuksal ihtilafların azalması ve adil bir şekilde sonlandırılması için öncelikle yetersiz, eksik ve evrensel hukuk kurallarına aykırı olan mevzuatların revize edilmesinin altını çizen Avcıl; “Konu ile alakalı bir diğer hususta kentsel dönüşüm faaliyetlerine giren idarenin (belediye), müteahhit hırsıyla hareket etmemesi gerekiyor. Özellikle çağdaş şehircilik anlayışında yapılaşmaya izin vermeli ve hak sahibi vatandaşın menfaatini gözetmelidir” diye konuştu.

‘KENAR MUHİTLERDE PROJE YOK GİBİ’

Avcıl açıklamanın devamında şu sözlere yer verdi: “Bana göre üçlü değil,  ikili vardır. Bunlardan biri belediye diğeri müteahhittir. Vatandaş bu ikilinin yanında değil maalesef karşısındadır. Şuan gerçekleştirilmekte olan projelerin çoğunluğunun; şehrin ortasında, kıyısında, köşesinde kalmış, bölge olarak da değeri yüksek olan yerlerden başlatılması da bunun bir göstergesidir. Oysaki kenar muhitlerin yapıların durumu daha kötüdür fakat kenar bölgelerde başlatılan projeler neredeyse yok gibidir. ELMÜTDER olarak bu konuda vatandaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzu ve onların çıkarlarını kendi çıkarlarımızdan üstün gördüğümüzü belirtmek isteriz. Bu anlamda doğru bilgi ve sağlamlık açısından vatandaşlarımızı derneğimizle irtibat halinde olmasını temenni ederiz.” (Bülten)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet