Tanıtım Günleri’ne rekor katılım!

Ankara’da düzenlenen Elazığ Tanıtım Günleri’ne rekor katılım oldu. Kapalı alanda yapılan ziyaretler ve açık alanda düzenlenen etkinliklere katılımın baz alınması durumunda 5 gün boyunca 200 bini aşkın kişinin etkinliklere dahil olduğu belirtildi.

Tanıtım Günleri’ne rekor katılım! Güncel

 Özel Haber:Songül DURSUN

4-8 Ekim 2017 tarihileri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan Elazığ Tanıtım Günleri yoğun ilgi ve katılımla tamamlandı. Etkinliklere, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Cevdet Yılmaz ile Mustafa Ataş, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Erbakan Vakfı Genel Başkanı Fatih Erbakan gibi isimler katılmıştı.

ZİYARETÇİ SAYISI 200 BİNİ GEÇTİ

Ziyaretçi verileri konusunda görüştüğümüz etkinliğin organizatörü Yön Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yaşartürk, Elazığ Tanıtım Günleri’ne katılımın rekor düzeyde olduğunu belirterek, “Numaratörlere bağlı olarak verilen rakamlara göre; ilk gün 22 bin, ikinci gün 28 bin, üçüncü gün 22 bin, dördüncü gün 33 bin, son gün ise 33 kişi etkinliği ziyaret etti. Yine son gün giriş kapısından numaratörlere takılmadan katılan ziyaretçileri de yarı yarıya eklenirse toplam ziyaretçi sayısının 150 bini geçtiği söylenebilir. Kapalı alanda 150 bin çok iyi bir rakam ve bu rakamda konserlere katılım yapan ziyaretçi sayısı dahil değil. Kapalı alanda 150 bini geçen bu sayıya açık alanda da yapılan etkinliklere katılım da eklenirse 200 bin ziyaretçiyi geçti. Ankara Tanıtım Günleri için bu çok iyi bir rakam. 500 bin rakamları telaffuz ediliyor. Ama emniyet rakamlarına göre telaffuz ediliyor. Bu çok da sağlıklı bir rakam değil. 2011 yılındaki Elazığ Tanıtım Günlerinde emniyet rakamları 300 bin diyordu. Ama açık alanda 220-230 binde kalmıştı. Hem içeride hem dışarıda programlar vardı. Bunların toplamıydı. Bu tanıtım günlerinde tek başına 200 bini aşmışsak bu bir rekordur. Elazığ, Trabzon, Rize, Hatay içerisinde hangisi birinci oldu diye bir kıyaslama yapmak haksızlık olur. Fakat Elazığ, Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın da dediği üzere Trabzon’u geçti.”diye konuştu.
 

ZİYARETÇİLERDEN ETKİNLİĞE ÖVGÜLER GELDİ

Tanıtım Günleri’ne ilgi gösteren hemşehrilerimiz de etkinliklerden oldukça mutlu ayrıldı. Farklı illerde çalışan veya görev yapan hemşehrilerimiz ile ziyarette bulunanlar şu değerlendirmede bulundular:

İzmir Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay: Kebanlıyım, sonrasında Elazığlıyım. Tanıtım günleri Elazığımzı yansıtmış ancak biraz eksiklikleri gördüm. Daha geliştirilebilir. Daha güçlü daha temsil niteliği olan şeyler olabilirdi. Genel olarak Elazığ’ı yansıtmış. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Abdullah Bayrak: İnsan doğduğu yerin kültürüyle yaşar. Bu çerçevede tanıtım günleri bizim için özlem gidermek bakımından çok iyi oldu. Bir diğer husus da çocuklarımız farklı bir ilde büyüdüğü için tanıtım günlerinde Elazığ’ı tanıma fırsatı buluyor. Tanıtım günleri mekanını Elazığ kültür tüneli gibi gördüm. Elazığ’ın kültürünü her yönüyle yansıtıyor. Halen ülkemizde Harput gibi kültürün başşehrini tanımayanlar da var. Bu faaliyetlerde Harput kültürü konusunda bir farkındalık oluşturuluyor. Bu tür organizasyonlar ticari meta olarak değerlendirilmemeli. Stantlarda yemek kültürümüzü yozlaştırıcı unsurlar gördüm. Bu da bizi ziyadesiyle üzdü.

Şehit Fethi Sekin’in babası Mehmet Zeki Sekin: Burada Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz’ın onur konuğu olarak bulunmaktayım. Bu tanıtım günlerinin organizasyonunu çok güzel yapmışlar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Beni de düşünüp buraya davet ettikleri için ayrıca teşekkür ederim. Ben şehidimle gurur duyuyorum. Bu Türkiye’nin gururudur. Tüm şehit ailelerine selamlarımı gönderiyorum. Türkiye’de kahramanlar bitmez. Bir Fethi Sekin ölür, bin Fethi Sekin doğar. Benim Fethi’min kahramanlığı kalbimizden, cesareti hafızalarımızdan hiçbir zaman silinmeyecek.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Eyüp Mutlu :Tanıtım günleri stantlarını gezdim. Gayet güzel olmuştu. Daha önceki yıllara nazaran daha geliştirilmiş vaziyette gördüm. Sonraki senelerde daha güzel şeyler bekliyoruz. Birebir valiliklerin yada belediyelerin organizasyonu dışında esnaflarının daha yoğun katılımını bekliyoruz. Elazığ’ın burada tanıtılması ve Elazığ stantlarında gezmek bizi mutlu ediyor. Çok hoşumuza gitti. Kendimizi Elazığ’da hissettik.

Eski Çorum Vali Yardımcısı Osman Ebiloğlu: Açılışına katılmıştım. Bugün de stantları gezmek amaçlı geldim. Gayet güzel, canlı geçiyor. Kalabalıklar bizleri sevindiriyor. Tanıtım amaçlı olan bu günlerde şehrimizin çok iyi tanıtılması lazım. Tanıtım günlerinin çok faydalı olacağını düşünüyorum. İnşallah bundan sonraki dönemlerde çok daha iyileri olacak. Özel sektörün özellikle bu gibi etkinliklere, kendilerini tanıtması bakımından çok fazla itibar göstermesi gerekir. Burası er meydanıdır. Bu er meydanında herkes kendisini gösterecektir. Fuarlar şehirlerin tanıtımı için kaçırılmaz bir fırsattır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Buram buram Elazığ kokuyor. Gönül ister ki burada dünyanın, Türkiye’nin bir markasını görsün. Bundan sonraki fuarlarda inşallah bunlar da olacaktır.

TRT Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Kalkan: Tanıtım günleri bir bölgenin bir yörenin turizm potansiyelini ortaya koyması bakımından fevkalade önemlidir. Görüyoruz ki sadece Elazığ merkez değil ilçeleriyle buraya gelmiş ve ürünlerini ortaya koymuş. Bunlar tanıtım bakımından ve çekicilik açısından, alternatif turizm yaratması bakımından çok önemli. Elazığ’ı da çok güzel yansıttığını düşünüyorum. Öncelikle iç turizm konusunda bilinçlenmedikten sonra dış turizme önem vermemiz mümkün değil.

Elazığ Eski Valisi Muammer Muşmal: Elazığ Tanıtım Günlerinin iyi bir açılışı yapıldı. Ürünler olarak da baktığınız zaman da Elazığ’ı yansıtıyor. Dutuyla, orciğiyle, pekmeziyle, üzümüyle, orciğiyle, sanatıyla, ekibiyle Elazığ’ı yansıtmış. Elazığ günleri bize nostalji yaşattı, geçmişe döndürdü. Elazığ’ı seviyoruz, özlüyoruz. Bu şekilde az da olsa Elazığ’a özlemimiz gideriyoruz. Buradan Elazığ’a selamlarımızı gönderiyoruz. Elazığ iyi bir tanıtım yaptı. İyi bir yansıması oldu. Hem kültürel bakımdan hem sanatı bakımından. Harput Senfonisi de çok güzeldi. Elazığ’a layık bir şey olmuştu.

Elazığ Eski Valisi Ömer Faruk Koçak: Bu tanıtım günleri hem Elazığ’ın tanıtılması bakımından hem de eskimeyen dostların bir araya gelmesi açısından çok önemli bir fırsat oldu. Beraber çalıştığım tanımaktan şeref duyduğum, mutluluk duyduğum, hizmet etmekten gurur duyduğum Elazığlılarla görüşme şansım oldu. Tanıtım günleri Elazığ’ın tanıtımı bakımından önemli bir fonksiyon görüyor. Ama ben hala Elazığ’ın hem Türkiye hem de dünya tarafından yeterince tanınmadığını düşünüyorum. Gizli kalmış, üzeri açılmamış bir inci olduğunu düşünüyorum Elazığ’ın. Bu keşfedildiği zaman hem Türkiye’ye hem de dünyaya önemli katkıları olacak. Bu tanıtımı yapmak bu anlamda herkesin görevi olmalıdır diye düşünüyorum.

İzmir Milletvekili Oktay Vural: Elazığ gerçekten insanıyla, doğal ve tabi kaynaklarıyla, tarımıyla, sanayisiyle, göz bebeğimiz olan bir il. Bütün milletimizin değerlerini içerisinde barındıran bir ilimiz. Buraya gelip Elazığ’ı topyekun ziyaret etmiş olduk. Bu gibi tanıtım günleri çok iyi oluyor. Kıymetini bilmemiz gereken bir vatanımız var. Ne kadar kıymetli bir vatana, ne kadar kıymetli bir millete sahip olduğumuzu göstermemiz açısından çok önemli bu günler. Ne kadar güzel yörelerimiz var. Büyük şehirlerde Anadolu’nun bu illerinin güzelliklerini, değerlerini getirmek tanıtmak turizm ve milli kültür açısından önemli oluyor. Elazığ kadim bir şehir. Türk medeniyetinin kültür kaynaklarını yaşatan bir şehir ayrıca Anadolu’nun her yerinde de yaşatıyor. Gakkolar o bakımından gurur kaynağımız.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet