İlçeler Ankara’dan mutlu ayrıldı

Ankara’da düzenlenen Elazığ Tanıtım Günleri kapsamında ilçelerimiz de stantlar açtı. İlçelere özgün ürünlerin sergilendiği stantlarda yerel kültürün tanıtımı amacıyla da çeşitli görsel ve yazılı materyaller sunuldu. İlçeleri temsilen stantlarda görüştüğümüz yetkililer ise genel olarak Tanıtım Günleri’nin amacına ulaştığını belirterek, Ankara’dan mutlu ayrıldıklarını kaydettiler.

İlçeler Ankara’dan mutlu ayrıldı Güncel

 Özel Haber: Songül DURSUN

Elazığ Tanıtım Günleri 4-8 ekim tarihleri arasında Ankara’da düzenlendi. Beklenenden fazla ilginin olduğu etkinlikler katılımcıları da mutlu etti. Ziyaret ettiğimiz ilçe stantları da etkinliğin amacına ulaştığını belirterek beklediklerinden fazla ilgi gördüklerini söylediler. İşte ziyaretlerde bulunduğumuz stantlardan yansıyan görüşler:  

‘DÖRT TANE YATIRIM SÖZÜ ALDIK’

Palu Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yanılmaz: Ankara’da yapılan tanıtım günleri kapsamında bizler de Palu Belediyesi ve Palu Kaymakamlığı olarak buradayız. Burada ilçemizin tarihini, yöresel lezzetlerini, kültürünü tanıtmak amacıyla bulunuyoruz. Burada bulunmamızın esas önemli nedeni ise nitelikli katılımcı, nitelikli ziyaretçi kabul etme noktasında sonuç odaklı görüşmeler yapmak ve buna dayalı sonuç almak. Bu kapsamda neler yapıyoruz; Palu Kaymakamlığı, Palu Belediye Başkanlığı, Palu Halk Eğitim Merkezi olarak ilçemizde açmış olduğumuz meslek edindirme kursları kapsamında Palulu bayanları ve Palulu topluma kazandırılması gereken, özel ilgi gösterilmesi gereken gençlerimizin yapmış olduğu ürünleri tanıtıyoruz. Bu ürünlerin özelliği ise hammaddesinden tutun da en son aşamasına kadar kullanılan malzemelerin Palu’dan temin edilmiş olması. Aynı zamanda bu girişimcilerimizin yaptıkları ürünleri kazanca dönüştürmeleri için bağlantı kuracak şekilde burada köprü vazifesi görüyoruz. Bir diğer amacımız da ilçemize yapmayı düşündüğümüz yatırımların bugün hangi noktaya geldiğini hem katılımcılarımıza hem de devletin ilgili kademesindeki kişilere anlatmak. Tanıtım günlerini bizler Palu olarak verimli geçirdiğimizi düşünüyoruz. Çünkü ilçemiz adına yaklaşık dört tane yatırımın sözünü aldık. Bundan dolayı gayet başarılı geçtiğini söyleyebilirim. Katılımcılar konusunda da memnunuz.

Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak: Bu tür organizasyonları yapmak kolay bir şey değil. İlla ki aksaklıklar olur. Ancak organizasyon firması, Valiliğimiz, Elazığ Belediye Başkanlığımız, kaymakamlarımız, ilçe belediye başkanları kısa zamanda eksiklikleri minimuma indirmek için elinden geleni yaptı. Sonucu etkileyebilecek eksiklikler değildi. Bunlar da bizlerin tecrübe edinmesini sağladı. Bu da bizlerin çıtasını daha da yükseğe taşımasına vesile oldu. Bazı hataları da bizler kendimizde aramalıyız. Daha hazırlıklı gelmemiz gerekirdi. Bizim amacımız Elazığ’ın örfünü, adetini, kültürünü, ürünlerini, kıyafetlerini halkımızla buluşturmaktı. Gelen ilgi alaka bizi oldukça mutlu etti. İlçemizin batık şehrinden, yamaç paraşütünden, bisiklet yarışından, gölünden bahsettik ziyaretçilerimize ve broşürlerimizi dağıttık. İlçemizi daha cazip hale getirmek adına bunları yaptık. Sivrice zaten turizmin en üst seviyesinde olan bir ilçe. Bizde ilçemizi daha iyi tanıtmanın gayretindeyiz. Bu yıl yamaç paraşütü, bisiklet yarışları, dalış turizmi gibi etkinlikler kabul gördü.   Bu vesileyle 25 bine yakın turist ağırlamış olduk.

‘TEMİZLİK KONUSUNDA SIKINTI VARDI’

Karakoçan Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü  Doğan Demirkol : Standımıza büyük ilgi ve alaka var. Özellikle satış yapmadığımız için tanıtım amaçlı getirdiğimiz ürünlere yoğun bir ilgi var. İlçemize has ürünleri getirdik. Bu ürünlerin başında tabiî ki bal geliyor. Yöresel yemeklerimizden gömme, sırın, ayran aşı, pestil, ceviz getirip tanıttık. Bu tanıtım günlerinin önceki yıllarda katıldığımız İzmir, İstanbul, Ankara tanıtım günlerinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Halkın ilgisi de daha fazlaydı. Bu tanıtım günlerinde temizlik konusunda sıkıntılar yaşadık. Organizasyon firmasının bu konuda daha özverili olması gerektiği kanaatindeyim. İlçemizden getiremediğimiz kullanabileceğimiz bazı eşyaları da çok yüksek fiyatlarla kiralamak durumunda kaldık. Umuyoruz ki bundan sonra yapılacak tanıtım günlerinde bu tür sıkıntılar yaşanmaz.

‘EN ÇOK BAL VE TERS LALE İLGİ GÖRDÜ’

Arıcak Belediye Başkanı Ferit Yıldırım: Gerçekten güzel bir etkinlik oldu. Elazığlıların bu tanıtım günlerini bu kadar benimseyip sahiplenmelerini beklemiyordum. Ankara’da yaşayan burayı ziyaret eden herkese çok teşekkür ediyorum. Arıcak ilçemizin ters lalesini, üzümünü, pekmezini, dutunu burada tanıtma anlamında çaba sarf ediyoruz. En çok ilgi bal ve ters laleye oldu. Herhangi bir aksaklık yaşamadık. Umuyoruz ki ileride yapılacak olan tanıtım günlerini, çevre illeri de davet ederek Elazığ’da yaparız.

‘ELAZIĞ’A AİT OLMAYAN ÜRÜNLERİN SATILMASI BİZİ RAHATSIZ ETTİ’

Ağın Belediye Başkanı Yılmaz Serttaş: İyi ki bu tanıtım günleri düzenlenmiş. İlgiden alakadan çok memnunuz. Ağın standı diğer ilçelerden daha büyük. Kar amacımız yoktu. Amacımız Ağın’ı tanıtmaktı. Hedefe ulaştık. Bizim bir diğer amacımız da ev hanımlarını üretir hale getirmek. Ev hanımlarına şunu söylüyoruz; ‘Eşlerinize katkıda bulunun, ekonomik özgürlüğünüzü edinin, ürünlerinizi toplayın; mesela dutu toplayıp pekmez haline getirin. Bizler de Belediye olarak bunların pazarlamasını yapalım. Paketlemesini yapalım. Sizler de üretim evinin sahibi olun.’ Bu projemizi Çalışma Bakanımız Jülide hanımefendiye de sunduk. O da destek vereceğini belirtti. Bu projemizle evler birer ekonomi merkezi olacak. Türkiye’ye de örnek olacağız. Organizatör firma bizden bazı şeyler için yüksek fiyatlar istedi. Şunu belirtmek isterim ki; bu tanıtım günlerinde Elazığ’a ait olmayan firmaların ürünleri yüksek fiyatlarla satmaları  bizleri rahatsız etti.

Keban Kaymakamı Hayrettin Baskın: Bu yılki Elazığ tanıtım günlerine Keban Belediyesi ve Keban Belediye Başkanlığı olarak katıldık. Genelde Elazığ ve özellikle Keban kadim tarihi birikimi, kültürü ve geçmişiyle tanıtımı ziyadesiyle hak eden bir bölge. Standımızda ise ilçemizi tanıtmaya yönelik çok çeşitli ürünler bulundurduk. Çok yoğun bir ilgi ile karşılaştık. Aslına bakarsanız bir ilgi bekliyorduk ama bu kadarını beklemiyorduk. Bu durum bizi daha da mutlu etti. Aynı zamanda önümüzdeki yıllarda yapılacak tanıtım günleri için iyi bir tecrübe oldu. Gerek Ankara’da yaşayan Elazığlı hemşehrilerimiz, gerekse memleketimizin çeşitli yerlerine mensup vatandaşlarımız Elazığımızın, Kebanımızın ürünlerine ilgi gösterdiklerinden dolayı, doğal olarak işin ticari boyutu da ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca gerek balık üreticileri, gerek bal üreticileri için gerekse diğer ürünlerin üreticileri için de iyi bir fırsat ortaya çıkıyor. Dolayısıyla tüm bunlar düşünüldüğünde bu Elazığ Tanıtım Günleri’nin çok faydalı olduğunu ve çok hayırlı sonuçlar doğurduğunu bundan sonra da hayırlı sonuçlar doğuracağını düşünüyorum.

Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat: Elazığ Tanıtım Günleri kapsamında Baskil ilçemizin de standını kurduk. Açıldığı ilk günden beri yoğun katılım olduğunu görüyoruz. Daha önce de tanıtım günlerine katılmıştık. Diğer tanıtım günleri ile kıyaslandığı zaman gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki bu tanıtım günleri daha iyi oldu. Hem ekonomik, hem kültürel, hem tarihi anlamda Elazığımızı en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz.

Kovancılar Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Nuri Sağır : Ankara’daki hemşehrilerimize teşekkür ediyorum . Bizleri yalnız bırakmadılar. Bu tanıtım günlerinde çok güzel yoğun bir ilgi gördük.  O bakımdan çok memnunuz. Bizim standımızın ayrı bir özelliği var. Tıbbi aromatik bitkilerin tanıtımı için buradayız. Bu anlamda Kovancılar Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız çiftçilerimize çok büyük destekler verdiler. Kinoa, Chia, Limonlu Melisa ve Ekinezya daha önce Kovancılar da yetişmiyordu. Şu anda onları yetiştirmeye çalışıyoruz. Bakır atölyemizde kadınlarımız bakırı ilmek ilmek işliyorlar.  Bizler de bu ürünleri getirdik. Çok yoğun ilgi ve talep gördü . Biz de bundan çok memnunuz. Her şey çok güzeldi. Organizasyondan da çok memnun kaldık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Alacakaya Belediye Başkanı Başaran Yaşlı: Bu tanıtım günlerinde bazı eksikliklerimiz oldu. Bu da daha önceki yıllarda hiç tanıtım günlerine katılıp tecrübe edinmediğimizden kaynaklıydı. Alacakaya bilindiği üzere kromu ve mermeri ile ünlü olan bir ilçemiz. Bunların dışında kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünlerimiz var. Biz sadece burada mermer ve kromu tanıtmıyoruz. Kullandığımız tencerelerden tutun da makine sanayinde kullanılan birçok malzeme bizim ilçemizden gidiyor.

‘UMUYORUZ Kİ BUNDAN SONRA DAHA GÜZEL OLUR’

Maden Belediye Başkanı Musa Orhan: Tanıtım günlerine daha önce de İzmir, İstanbul ve yine Ankara’da katılmıştık. Yöremize ait birçok ürünün tanıtımı yaptık ve ticareti ile ilgili de birçok çalışmamız oldu. Ancak daha önceki yıllardaki yoğunluğu görmedim. Bu gibi organizasyonlarda bir takım eksiklikler ortaya çıkabiliyor. Bunlar her organizasyonda olabilecek eksikliklerdir. Sonucu etkileyebilecek eksiklikler değildi. Yöremize ait, ilimize ait ürünlerin tanıtımı ve ticareti ile ilgili bir takım çalışmalar oldu. Güzel geçtiği kanaatindeyim. Hemşehrilerimiz heyecanlıydılar. İlçemize ait tarihi resimleri görenler fevkalade duygulandılar. Umarız ki bu tür organizasyonlar bizlere tecrübe kazandırır. Bundan sonraki organizasyonlarda daha güzel hazırlanıp, eksikliklerimizi giderip ilimizi daha iyi tanıtacağımızı düşünüyorum. Bu günler insanlar arasındaki birlik beraberliğin pekişmesi açısından da çok önemlidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Umuyoruz ki bundan sonrası çok daha güzel olur.

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet