Vatandaşlardan Kitap Fuarına tam not

Kitapseverler 1. Kitap Fuarında buluştu. İlimizde ilk defa düzenlenen Kitap Fuarı, Ahmet Aytar Meydanın da 10 gün süreyle vatandaşların en uğrak mekânlarından biri oldu. Birçok ünlü yazar ve yayınevinin katıldığı Fuara, vatandaşların yoğun ilgisi damga vurdu.

Vatandaşlardan Kitap Fuarına tam not Güncel

Özel Haber: Sami ÖZER

İlimizde ilk defa açılan Kitap Fuarı Pazar günü akşam son buldu. 10 gün içinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Fuar,  büyük bir kitle tarafından tam not alırken, bazı vatandaşlar da birkaç eksikliğin olduğunu ifade ettiler. Birçok ünlü yazarın katıldığı fuar, çeşitli etkinliklerle ilimizin kültür sanata olan açlığını bir nebze olsun dindirdi.

10 gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam eden Fuar, pazar günü son buldu. Kitap Fuarına son gün uğrayan vatandaşların bazıları, ilginin çok iyi olduğunu ve fuarının bir yılda birkaç defa yapılması gerektiğini vurgularken, bazı vatandaşlarda Kitap Fuarının daha da geliştirilmesi gerektiğini ve eksik olan yayınevlerinin de getirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

POPÜLER OLAN YAZARLAR SORULUYOR’

Fuara ilgi olduğunu ifade eden,  Aylak Adam Yayınevinin Satıcısı Beyza Yıldız, “ İlgi vardı. Ama kitaplara olduğunu söyleyemem. Çünkü insanların kitaplara gerçek anlamda değer verdiklerini düşünmüyorum.  Genelde merak ettikleri için geliyorlar ama sadece popüler olan yazarların kitaplarını soruyorlar. Belirli bir kitle var ve belirli kitaplar soruluyor. Yani nereden bakarsanız, hep aynı kişilerin kitapları soruluyor. Elazığ kitap fuarı için daha güzel bir yer düzenlemesi yapılabilir. Burası yetersiz kaldı.  İlerleyen yıllarda dana büyükleri yapılmalı. Çünkü Elazığ’ın bu tür etkinliklere gerçekten ihtiyacı var” açıklamalarında bulundu.

‘KİTAPLAR BİRAZ DAHA UCUZ OLMALIYDI’

Elazığ da okuryazar oranının düşük olduğunu belirten Zeynep Süslü ise, “Bu tür etkinliklere daha fazla önem verilmesi gerekiyor.  Kitap Fuarı ilk olduğundan insanlar merak edip geliyorlar. Ama sadece gezmekle kalıyorlar. Öyle kitap alındığı söylenemez. Kitaba ilgi duyup, gelenlerin sayısı çok az. Gelecek yıllarda daha büyük bir alanda yapılmalı. Bu tür etkinlikler için büyük ve geniş alanların olması şart. Burada satılan kitaplar ünlü kırtasiyelerden satılan kitaplardan daha pahalı. Biraz daha ucuz olmalıydı” dedi.

 ‘BU İLİMİZİN DEĞERİNİ İKİ KATINA ÇIKARDI’

Satıcı Mehmet Yıldırım ise, “ Kitap Fuarında günlerdir çalışıyorum. İlk günler bayağı büyük bir talep vardı. Son günlerde burası resmen dolup taştı. Elazığ’da kitaba olan ilgi bayağı artmış. Ben burada birçok şeye şahit oldum. Genç yaştaki arkadaşlarımız çok fazla kitap okuyorlar. Bu da yeni yetişen jenerasyonun daha çok okuyan bir kitle olduğunu gösteriyor. Bunları görmek çok mutlu edici.  Bundan sonra kurulan fuarların daha da gelişmiş fuarlar olmasını istiyorum. Türkiye’nin her yerinde bilinen sanatçılar ve yayın evlerinin gelmesini istiyorum. Bu ilimizin değerini iki katına çıkardı. Buraya arkadaşlar birlikte geliyorlar. Birisi okuyor.  Birisi okumuyor. Böyle olunca kitap okuyan diğerine de kitap fuarının yardımıyla arkadaşına da kitap sevgisi aşılamış oluyor. Bu da bizim için çok önemli” İfadelerinde bulundu.

‘HERKES İLK KİTAP FUARINI SEVDİ’

İlimizde ilk defa yapılan kitap fuarına ilgi beklenen gibi oldu diyerek başlayan Selçuk Taş, “Herkes ilk defa yapılan Kitap Fuarını bir hayli sevdi.  Gördüğüm eksikliğin başında şu vardı;  Birkaç yayınevinin kitabını bulamadım. Bu da kötü oldu. İlerleyen dönemlerde yapılacak Kitap Fuarlarının daha da eksiksiz olmasını istiyorum” dedi.

‘2. KİTAP FUARINI BEKLİYORUZ’

İlimiz ilk defa yapılan Kitap Fuarında ne kadar geç kalmış olsa da bunun yapılmış olmasının gurur verici olduğunu söyleyen Fatma Doğan,  “Bunun devamının gelmesini kesinlikle bekliyoruz. İlk olmasına rağmen bayağı verimli oldu. Fuar gerçekten dolu dolu geçiyor. Ama okuyucuların burada sadece tanınan yazarların kitaplarını almaması gerekiyor. Yeni ortaya çıkan yazarları da keşfetmeleri gerekiyor. Buranın en büyük eksikliği ise bütün yayın evlerinden kitapların olmaması oldu. Benim dikkatimi bu çekti. Burada bütün yayınevlerinin kitapları bulunmalıydı.  2. Kitap Fuarını bekliyoruz”  ifadelerini kullandı.

‘İLİMİZDE KİTAPLARA BİR AÇLIK VAR’

Satıcı Şüheda Yazar da, “Burada birçok yayınevinden kitap bulmak bizi mutlu etti. Bunun dışında bu fuar bizim için ilk oldu. Başlangıç için gayet iyiydi. Tabi ki eksiklikler var. Ama biz tamamlanacağını düşünüyoruz. Yapılması gereken bir şeydi. Hatta geç kalınmış bile diyebiliriz. Çünkü insanların buna gerçekten ihtiyacı var. İlgi umduğumuzdan iyiydi diyebilirim. Şahit olduğumuz manzara kitaba bir açlığın olduğunu gösteriyordu ” ifadelerinde bulundu.

‘ŞEHRİMİZİN BUNA İHTİYACI VAR’

Vatandaş Semanur Bozdağ ise, “Bence ilk olmasına rağmen harikaydı. İlgi sizinde gördüğünüz gibi harika. Bütün günler dolu dolu geçti. Aradığımız bütün kitapları bulabildik. Yani bize hitap eden kitapları bulma şansımız oldu. Bence bunun yılda en az iki defa yapılması gerekiyor. Çünkü insanların, şehrin buna gerçekten büyük bir ihtiyacı var. Onun için yılda bir defa yapılması yetersiz diyebilirim” açıklamalarında bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet