Şenocak: Yasa tasarısı ayrımcılık çıkaracaktır

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi içeren yasa tasarısı, Meclis Komisyonu'nda tartışmalı toplantıların ardından kabul edildi. Muhalefet, düzenlemeye tepkisini sürdürüyor. CHP Kadın Kolları Başkanı Nuray Şenocok, düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Şenocak: Yasa tasarısı ayrımcılık çıkaracaktır Siyaset

Haber: Sami ÖZER

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı tartışmalarla alt komisyondan geçti. Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi. Tasarıyla, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda bulunan tanımlar gözden geçirilerek ifadeler güncelleniyor. Tanımlara, "Veri Paylaşımı Kurulu" ve "yetkili idare" tanımları ekleniyor.Tasarıyla, il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına ekleniyor. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi içeren yasa tasarısı tartışmalı toplantılardan sonra kabul edil. Bunun üzerine muhalefet düzenlemeye tepsini sürdürüyor.  CHP Elazığ Kadın Kolları Başkanı Nuray Şenocok, düzenlediği basın toplantısında, “Toplumsal yaşamda nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkaracaktır” açıklamalarında bulundu.

‘ÜLKEMİZ ÇOK KARIŞIK GÜNLERDEN GEÇMEKTEDİR’

 Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da artıracağını belirten Başkan Şenocak, “Bu tasarının Meclisten geçmesi demek laik, hukuk devletini ortadan kalkması demektir. Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir. Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş durumdadır. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek, hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir. Anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan krizleri kapatmak için kullanmaktadır. Türkiye’nin geleceği için, ülkemizin işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi birçok soruna çözüm bulunması gerekmektedir” açıklamalarında bulundu.

ANAYASA SUÇU İŞLENMEKTEDİR’

Şenocak ayrıca, “Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir. Söz konusu tasarının kabulüyle Anayasa suçu işlenmektedir. Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları Cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. CHP’li kadınlar olarak,  sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, Cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız” ifadelerinde bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet