İştahınızı kontrol etmenin yolları

Kilo kontrolünün en önemli adımı iştahı dizginleyebilmek. İşte iştahınızı kontrol altında tutmanızı sağlayacak öneriler...

İştahınızı kontrol etmenin yolları Sağlık

İştah kontrolü kilo kaybetmek isteyenlerin olduğu kadar kilosunu korumak ve sağlıklı beslenmeye çalışanların da dikkat ettiği ve zaman zaman zorlandıkları bir konu. Düzenli beslenme alışkanlığının iştah kontrolünü sağlayan küçük ama etkili yollarla bir araya gelmesi sonucu kişilerin aç kalma ya da açlıklarını kontrol etme gibi bir problemler ortadan kalkıyor. İşte iştah kontrolü sağlamaya yardımcı bazı yollar…

BOL SU TÜKETİN

Vücut susuz kaldığında aynı zamanda midede de bir boşluk oluşmasından dolayı açlık hissedilebilir. Yemek saatinin üzerinden çok geçmemesine rağmen açlık hissediliyorsa bunun susuzluktan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Bu yüzden besin alma düşüncesinden önce su içmek bu açlığı gidermede faydalı olabilir.

SOFRADAN AÇ KALKMAYIN

Sofradan yeterince doymadan kalkmak kısa sürede tekrar acıkmaya sebep olacaktır. Sofradan kalkmadan önce doyduğunuzdan emin olun ama doymak için tamamen enerjisi yüksek besinleri tercih etmeyin. Ana yemeğin yanında bolca tüketeceğiniz salata, yoğurt gibi gıdalarla doygunluğa erişmek en doğru tercih olacaktır.

YEMEK YEME SÜRENİZİ UZATIN

Yediğiniz besinleri bolca çiğneyerek sofrada daha uzun süre kalmaya çalışın.

ARA ÖĞÜNLERLE AÇLIK HİSSİNİN GELMESİNE ENGEL OLUN

Uzun saatler boyunca aç kalan mideyi doyurmak hem iradeniz açısından beslenme düzeninizden ödün vermenize sebep olabilir hem de doymak için gerekenden daha fazla besin tüketmeniz gerekebilir. Bu yüzden tamamen acıkmadan tüketilen sağlıklı küçük ara öğünler daha tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

PROTEİN YÖNÜNDEN ZENGİN BESLENİN

Proteinler yavaş sindirildiklerinden dolayı daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olurlar.

UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN

Uykusuzluk hormonları etkiler. Bu yüzden de uykusuz kalan vücutta iştah artar. İştahı kontrol etmenin en kolay yollarından biri düzenli uyumaktır.

KAN ŞEKERİNİZİ DENGEDE TUTMAYA ÇALIŞIN

Kan şekerinizde dalgalanmalara sebep olan gıdalar daha aç hissetmenize de sebep olurlar. Glisemik indeksi yüksek, yüksek miktarda şeker içeren besinler; kan şekerini glisemik indeksi düşük besinlere göre daha hızlı yükseltip sonrasında da hızlı bir şekilde düşürdüğü için kısa süre içinde tekrar açlık hissetmenize sebep olacaktır.

KARNINIZ TOKKEN YEMEK YENEN ORTAMLARDA BULUNMAYIN

Bu tarz ortamlarda bulunmak sizi uyaracak ve sizde de yemek yeme/atıştırma ihtiyacı hissettirecektir

KENDİNİZE BİR YOL ARKADAŞI BULUN

Size destek verecek ve sizinle aynı yolda ilerleyip yaşadığınız kontrol problemlerinde sizi uyaracak bir arkadaş pek çok kişi için daha verimli olmaktadır.

DUYGUSAL AÇLIKLA FİZİKSEL AÇLIĞI BİRBİRİNDEN AYIRIN

Duygu durum değişiklikleri sindirim sistemi üzerinde son derece etkilidir. Hayatınızdaki stres faktörleri daha çabuk acıkmaya sebep olduğu gibi acıkmadan yeme davranışını da artırabilmektedir. Stresli, üzgün olduğunuz anlarda canınız daha fazla yemek yemek istiyorsa bu isteğin gerçek bir açlık olup olmadığını düşünüp duygusal açlığı fark etmek etkili bir hareket olacaktır. (Kaynak; www.hurriyet.com.tr)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet