Harput Senfonisi Ankara’dan duyuldu

Başkentte devam eden Elazığ Tanıtım Günleri kapsamında Harput Senfonisi konseri düzenlendi. Katılımın yoğun olduğu konserde seslendirilen eserler ise adeta dinleyicilerin kulaklarının pasını sildi.

Harput Senfonisi Ankara’dan duyuldu Kültür-Sanat

Haber: Songül DURSUN

Elazığ Tanıtım Günleri Ankara’da çeşitli etkinlikler devam ediyor. Etkinlikler kapsamında MEB Şura Salonu’nda Harput Senfonisi konseri düzenlendi. Orkestra Şefliğini Bujor Hoinic’in yaptığı konserde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu ses ve saz sanatçıları dinleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.

‘DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLANDI’

Düzenlenen konseri Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Vali Yardımcısı Mehmet Fevzi Dönmez, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve birçok STK temsilcisi ile birçok dinleyici takip etti. Çankaya Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen konserin sonunda izleyiciler orkestra ve sanatçıların performanslarını dakikalarca ayakta alkışladı. Konserin açılış konuşmasını yapan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar, “Yaklaşık 3,5 yıl aradan sonra tekrar Ankara’da Harput Senfonisi ile karşınızdayız. Harput Senfonisi bizim canımız, varlığımız, gönlümüzün ruhu ve heyecanı, biricik yavrumuz. O kadar değerli ki onu bugüne kadar özene bezene büyüterek, geliştirerek sadece Elazığlıların değil bütün Türkiye’nin karşısına çıkarmaya, toplumun her kesimiyle tanıştırmaya çalıştık. Özetle o bizim hem övüncümüz ve gururumuz. Vakfımıza ait bu eserin bu gece 4.kez sahneye konulmasından mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Ruhunu heyecanını bizden alan bu çocuk, usta ellerde çağdaş dünyanın teknik ve olanaklarıyla gelişmesini tamamladı, büyüdü. Şimdi ona yurt dışından istekler var. 2015 yılında İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirdiğimiz konserde, bir gün bu ses yurt dışından gelirse sakın şaşırmayın demiştim. Şimdi bu çocuk Paris’ten sesini oradan bütün Avrupa’ya duyurmanın heyecanını yaşamaktadır. Yeri gelmişken buradan 2018 yılı sonlarında Paris’te yapacağımız Harput Senfonisi Konserini buradan müjdelemek istiyorum.”dedi.

ÇANKAYA’NIN HER YERİNE ELAZIĞ YAZIYORUZ

Konser sonrasında bir konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Hemşehrimiz Alper Taşdelen ise,“Bir Elazığlı olarak çok duygulandığımı belirtmek istiyorum Geçen yıl vakfımızla, derneğimizle Çayda Çıra Parkımızı hizmete açmıştık. Bu sene de Harput Parkını açtık. Çankaya’nın her yerine Elazığ yazıyoruz. Çünkü Elazığ kültürü, bu ülkeyi de bir ve bütün tutan aynı kültürdür. Bu nedenle bu geceki konserimiz için çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. Elazığ Belediye Mücahit Yanılmaz da konser sonrasında yaptığı konuşmada, “Kültürün sanatın medeniyetin hoşgörünün musikinin başkenti Elazığ’dan Türkiye’nin başkenti Ankara’ya selamlar. 3 gündür Ankara’da Elazığ esintileri var, güzellikleri var, sanatı var, ruhu var, yer altı yer üstü zenginlikleri var. Bu gece de bu zenginlikleri bu senfoni ile taçlandırdık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet