Tanıtımda ‘Elazığlı firma mı, Elazığ ürünü mü?‘ karmaşası

Başkentimizde gerçekleştirilen Elazığ Tanıtım Günleri etkinliğinde diğer şehirlerin yöresel ürünleri satılınca hem yerel esnaflar hem de vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi. Elazığ Tanıtım Günleri etkinliklerinde yabancı ürünler sorunu yaşandı. Etkinliğin açılış gününde de eksikliklerin olduğu görülmüştü. Yaşananlara açıklık getirmek amacıyla Fırat gazetesi olarak etkinliğin organizatörlüğünü üstlenen Yön Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yaşartürk ile görüştük. Yaşartürk, yaşanan sorunlara karşı haksız eleştiri yapılmaması gerektiğini söyleyerek ufak tefek sorunların abartılmaması gerektiğini aktardı.

Tanıtımda ‘Elazığlı firma mı, Elazığ ürünü mü?‘ karmaşası

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

 

Öncelikli olarak tanıtım günleri açılış gününde yaşanan eksikliklere değinen etkinliğin organizatörlüğünü üstlenen Yön Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yaşartürk bir mucize gerçekleştirdiklerini söyleyerek programın selametinin etkilenmediğini söyledi. Yaşartürk, “Elazığ Tanıtım Günleri yılın ikinci yarısında yapmış olduğumuz üçüncü program. Kars, Ardahan, Iğdır sonrasında ise Erzurum, Kahramanmaraş ve Elazığ etkinliği… Elazığ Tanıtım Günlerine diğer günlerden daha fazla kalabalık ziyaretçi katıldı. Eğer bu kadar kalabalık ziyaretçi bu tanıtım günlerine gelmişse bu işimizi iyi yaptığımızın göstergesidir. Hiç şüphesiz eksikliklerimiz var. O da normalde tanıtım günlerinin perşembe günü açılışı yapılır, 4 gün sürer. Biz Elazığ Günlerinde esnaflarımızla ilgili bir çalışma yaptığımız için biz istedik ki esnaf bir gün daha fazla iş yapsın. Esnaf bir külfet çekecek karşılığında bir nimetten istifade etsin istedik. Onun için Elazığ Tanıtım Günlerini 5 güne çıkardık. Pazartesi günü bir önceki organizasyonun günüdür ve boşlatma, temizleme günüdür. Biz salı günü sabah alanın yerleştirmesine başlayacaktık. Yani bir gecede alanın tamamını dönüştürdük. 4 bin metrekare sadece kullanılabilir bir stant alanı var. Totalde 10 bin metrekareyi tamamlıyor. Şüphesiz ki alanın tamamını dönüştürmek kolay bir şey değil. Aslında bir mucize gerçekleştirdik. Bu da profesyonelliğimizden, iş tecrübemizden kaynaklanıyor. Dolayısıyla eksikliklerimizle birlikte güzel olduğunu düşünüyorum. Ziyaretçi de güzel almışsak; başarılı olmuşuz demektir. Ancak burada öncelikli olarak Elazığ’ın bir marka değeri var. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Elazığ çok özel bir il olmasının da çok büyük bir etkisi var hiç şüphesiz. Güzel insanlarının da etkisi var, Vakıf ve Derneğimiz burada çalışma yaptılar keza vilayet çok güzel bir çalışma yaptı. Dolayısıyla etkinliğe bu kadar kalabalık ziyaretçiye yansımış olmasından mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

‘PROGRAMIN SELAMETİNİ ETKİLEMEDİ’

 Açıklamalarında reklam ve tanıtım için büyük ve ciddi çalışmalar yaptıklarına değinen Yaşartürk “Elazığ Tanıtım Günleri için çok güzel bir reklam çalışması yaptık. Ankara’nın her yerinde Başkentte Elazığ Tanıtım Günlerinin bilboardları var. Metroda, Ankaray’ da, 6 tane radyoda, 950 otobüsün içinde v.s tanıtımları yapıldı. Bu bir rekor aslında… İnsanların hepsini görmesi önemli değil. Bir tanesini bile görmesi bile, bir tane reklam materyalinden birinde yakaladığımız o an biz bunu başarmışız sayıyoruz. Bu başarıda tanıtım günlerindeki bu kalabalığa yansıdıysa şayet biz doğru yaptık diye düşünüyorum. Eksiklerimiz var ama programın selametini kalitesini etkileyecek bir eksiklik yok çok şükür ki… İnsanız hata yapabiliriz eksiklerimiz muhakkak ki vardır” dedi.

‘HEPİMİZİN EKSİKLİKLERİ OLDU’

Etkinlik ile ilgili yapılan eleştirilere de açıklık getiren Yaşartürk “Haklı ya da haksız eleştiriler olacaktır. Bunlar işimizi daha iyi yapmamız için gerekli. Eleştirilerin olması normal, olmaması anormal olurdu, diye düşünüyorum. Haksız eleştirilerin olmaması gerekiyor. İnsanlar söyleyecek biz onları dinleyeceğiz. Parçalanmış bir yapıdan bir bütün çıkardık. Koordinasyon eksiliklerimiz hiç şüphesiz ki oldu. Bu da onların daha önce böyle bir organizasyonda bulunmamalarından kaynaklıydı. Önemli olan bu eksikliklerin sonuca yansımaması. Nitekim yansımadı, yansıtmadık da... Son dakika da olsa çok şükür çok güzel bir açılış oldu. Güzel bir program olduğunu düşünüyorum” İfadelerini kullandı.

ELAZIĞLI MI? ELAZIĞ ÜRÜNÜ MÜ?

Elazığlı İl Yöneticileri Tanıtım Günleri başlamadan önce yaptıkları açıklamada Ankara’daki Tanıtım Günleri’nde Elazığ dışında firma olmayacağını ve sadece Elazığ’ın ürünlerinin satılacağını söylemişlerdi.  Ancak denildiği gibi olmadı ve bu Elazığ Tanıtım Günleri’nde de yine farklı yörelerin ürünü satıldı. Bu konuya da bir açıklama yapan Ömer Yaşartürk “ Öncelikle bunu düzeltmek lazım. Elazığlı olmayan firma değil Elazığlı olmayan ürün var. Kişi diyor ki ben Elazığlıyım. Elazığ standında yer istemiş. Sonra gelmiş burada Trabzon ekmeği satıyor. Üstelik benim de Trabzonlu olmamdan kaynaklı olarak ihale bana kalacak gibi. Bu hiç hoş değil, hiç adil olmaz. Peki suç kimin? Bu ne organizasyon firmasının suçu, ne vilayetin suçu, ne de bir başkasının suçu …  Dolayısıyla burada Elazığlı arkadaşımızın eksiği, onun da suçu değil. Çünkü ilk defa böyle bir etkinliğe katılıyor. Onları da suçlamıyorum. Burada Elazığ mı? Elazığlı ürün mü? Tartışması var şu anda. Ama bunu Elazığlı almış; yanlış varsa, eksik varsa bu noktada var. Burada suçlu aranıyorsa hiç kimse suçlu değil. Eksik var mı, evet eksik var. Bizim yaptığımız aslında bir yerde organizasyon değil, danışmanlık oldu. Öncesinde organizasyon şirketi bendim, şirket değişti. Şu anda burada dünya kadar hizmet satın aldık. Ve bunları Elazığ adına ben taahhüt ederek aldım. Fakat organizatör firma ben görünüyorum. Aslında burada birkaç organizatör var. Dolayısıyla bu benim sırtıma ben bunu asla kabul etmem. Birilerini de suçlayabilir miyim asla suçlayamam. Onların da hiçbir şekilde hataları söz konusu değil. Ama burada bir yanlış var. Tamamen bilgi eksikliği… Elazığ mı? Elazığlı ürün mü? Burada bir hata yapıldı. Bu da kimsenin suçu değil. Mevzuata aykırı olmasına rağmen Elazığ Tanıtım Günlerini 5 güne çıkardık. Elazığlı tüm esnaflarımız bir defa olarak gelsin bir defa kamunun sırtından bu yükü alalım diye bu tezi ortaya atan savunan ve uygulayan da benim. Bunu ben yaparken böyle bir şeye müsaade eder miyim? Asla etmem, etmedim. Esnaf: “Ben Elazığlıyım parasını verdim. Nüfus bilgisiyle ispat ettim Elazığlı olduğumu, ben bu ticareti yapacağım. O insana ne diyebilirsiniz?” diyerek yaşanan olumsuzlukları aktardı.

‘KİMSEYİ MAHCUP ETMEDİK’

Sözlerini sürdüren ve bu tarz hatalı davranışların önüne geçmek için yapılması gerekenleri de aktaran Yaşartürk, “Elazığlı olan değil sadece Elazığ ürününün haricinde ürün satılmayacak şeklinde bir tema ile yola çıkarsak o zaman doğru yapmış olacağız. Yoksa gelip burada onlara kabahat bulma lüksümüz de yoktur. Burada eğer bir kişinin, bir kurumun, vilayetin, organizatörün, vakfın, derneğin üzerine gidilirse büyük bir yanlış yapılmış olur. Bu kadar büyük bir başarıyı, bu kadar büyük bir emeği bir akşamda dönüştürülen organizasyon şirketi olarak ben ve çalışma arkadaşlarıma çok büyük bir haksızlık yapılmış olur. Kimseyi mahcup etmedik. Son dakikada da olsa yetiştirdik” diye ufak tefek olumsuzlukların abartılmasının kötü olduğunu ifade etti.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet