Elazığ’ın buna ihtiyacı vardı

Birinci Kitap Fuarının son gününde de fuar tıklım tıklım doldu. İlimizde ilk defa yapılan Kitap Fuarına vatandaşların gösterdiği ilgi yazarlar tarafından da çok olumlu bir şekilde karşılandı. Kitap Fuarının son gününde söyleşi yapan Yazar Sinan Yağmur, ilgiden bir hayli memnun olduğunu belirterek, gelecek yıllarda fuarın daha da büyüyerek devam etmesi gerektiğini söyledi.

Elazığ’ın buna ihtiyacı vardı Kültür-Sanat

Haber: Sami ÖZER

 Muharrem ayı, ehlibeyt sevgisi ve Kerbela hakkında söyleşi yapan Yazar Sinan Yağmur, söyleşi öncesinde bize verdiği röportajda Elazığ hakkında önemli açıklamalarda bulundu.  Yağmur, “Kitap bir şehrin asil, medeniyet bağıdır. Elazığ’ında dünyaya adını duyurabilmesi için bu tür etkinliklere ihtiyacı vardı. Bu çok yerinde bir karar oldu” dedi.

‘ELAZIĞ’IN TEK BİR EKSİĞİ VARDI’

Elazığ’ın çok önemli bir tarihe sahip olduğunu belirten Yazar Yağmur,  “ Elazığ edebiyat, kültür ve sanat şehridir. Urartulardan tutun da Selçuklu ve Osmanlı’dan ta Cumhuriyet dönemine kadar, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bilim, sanat ve kültürde önemli bir yere sahiptir. Benim Elazığ’a bu 17. gelişim.   Elazığ’ tek bir eksiklik vardı. Bu kadar zengin bir tarihe sahip olan ilin bir kitap fuarı yoktu. İlk kez bu yıl düzenlenen kitap fuarına ilgi çok güzeldi. Yapılan bütün etkinliklere katılım çok güzeldi. Bundan dolayı hepimiz çok mutluyuz. İlk defa Elazığ’a gelen yazar kardeşlerimiz ilin bu kadar güzel olacağını beklemediklerini söylediler. Herkes ilgiden memnun.  Kitap fuarına gelen yayıncılar, standcılar, halkın ilgisinden çok memnun. Kitap bir şehrin asil, medeniyet bağıdır. Elazığ’ında dünyaya adını duyurabilmesi için bu tür etkinliklere ihtiyacı vardı. Çok yerinde bir karar. Bundan sonraki kitap fuarlarında çıtaya yükselterek devam etmesini diliyorum” dedi.

‘BİZ HER ŞEYDEN ÖNCE İNSANIZ’

Yağmur, “Muharrem ayı, genellikle bir ağlayış ve feryat ayıdır. Fakat muharrem ayı bir idrak ayıdır. Yani Muharrem ayında birbirimizi tebrik etmek yerine Hz. Hüseyin de olmak üzere 72 şehidin şühedanın ehliyebeytin niçin katledildiğini ve onların, nasıl bir duruş olduğunu anlarsak, zamanımız da ve etrafımızda bulunan yezidleri de anlamamız kolay olacaktır. Aynı zamanda muharrem bir taziyedir. Bu taziyede her ümmeti Muhammet, Hz. Muhammet efendimize taziye dilemek zorundadır. Çünkü Kerbela da şehit edilenlerin sahibi Hz. Muhammet (s.a.v) efendimizin kendisidir. Muharrem ayını bu nedenle İslam birliğini anlamak için iyi değerlendirmek gerekiyor. Mezhep savaşlarını, cemaat ve diğer bütün her şeyi dışarıda bırakarak, bunu engellemenin yolu da insanlıktan geçiyor. Biz her şeyden önce insanız. Bu nedenle de Muharrem ayında Müslümanların birliğinin oluşması için çok önemli bir dönüm noktasına sahiptir” açıklamalarında bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet