GAK Vatandaş borcu üstlenmeye hazır!

Elazığspor Tesisleri akabinde Atatürk Stadyumu’nun elektriklerinin kesilmesi ile birlikte başlayan Elazığspor-AKSA gerilimi sürerken vatandaşlardan da konuya farklı tepkiler gelmeye devam ediyor. Bazı vatandaşlar AKSA’nın borca karşılık sponsorluk vermesi gerektiğini belirtirken, bazı vatandaşlar ise borcun elektrik faturalarına yansıtılabileceğini ifade ediyor ve bu şekilde borcu üstlenmeye hazır olduklarını söylüyor.

GAK Vatandaş borcu üstlenmeye hazır! Güncel

Özel Haber: Sami ÖZER

Elektrik firması AKSA ile Elazığspor arasındaki gerilim bitmek bilmiyor. AKSA, İlimizin takımı Elazığspor’un önce kulüp tesislerinin elektriğini, ardından ise Elazığspor’un maçlarını oynadığı Atatürk Stadyumu’nun elektriklerini borcu olduğu gerekçesiyle kesti. TFF 1. Lig’de aldığı sonuçlarla başarılı bir grafik çizen Elazığspor’da, geçmişten gelen 100 milyon TL’lik borcun 34 milyon TL’ye kadar düşürülmesine rağmen sıkıntılar bitmek bilmiyor. “Gakgoyuz Aramızda Kalsın” adlı yazı dizimizin bu bölümünde ise hemşehrilerimizeElazığspor’un700 bin TL civarındaki elektrik borcu nedeniyle kulüp tesisleri ve stadyumun elektriklerinin kesilmesini nasıl değerlendirdiklerini, borcunu ödemeyen Elazığsporun mu, yoksa elektriği kesen AKSA’nın mı haklı olduğunu ve bundan sonraki süreçte neler yapılması gerektiğini konuştuk. Bu konuda ikiye bölünen vatandaşlar, yaşanan durumla ilgili hem AKSA’yı hem de Elazığspor yönetimini suçladı.

Bu konuda açıklamalarda bulunan vatandaşların birbirinden ilginç söylemleri şaşırtacak cinsten. Bazı vatandaşlar, borcu şehirde yaşayanların faturalarını yansıtılmasını ve bu şekilde ödenmesi gerektiğini belirtirken, bazıları ise Elazığspor yönetimde suç olduğunu ve AKSA’nın borcunun ödenmesi gerektiğini ifade ettiler. Bir kısım vatandaşlar ise AKSA’nın protesto edilmesi gerektiğini ve Elazığ’ın en önemli değerlerinden olan Elazığspor’un böyle bir duruma düşürülmemesi gerektiğinin altını çizdiler.

‘DOĞUNUN MARKA DEĞERİ BİR TAKIMA BU YAPILMAMALIYDI’

Gazetemize konuşan Fırat Erbak, “Bence AKSA şirketinin yaptığı doğru bir hareket değildi. Elazığspor’un borcu var diye böyle bir yola gitmemeliydi. Geçenlerde AKSA TFF 1. Liginde bulunan bir takıma sponsor oldu. Şimdi bunu değerlendirdiğimizde iki şey ortaya çıkıyor. Bir tarafta borçlu bir takım var. Diğer tarafta belki de paraya ihtiyacı olmayan bir takım. Tabi işi bütün ayrıntılarıyla bilmiyoruz. AKSA Elazığspor yönetimiyle oturup anlaşmaya varsaydıyada forma reklamını alsaydı ve bunun karşılığında borcu silseydi çok iyi olmaz mıydı? Elazığspor şehrin önemli değerlerinden biri. Burada tolerans gösterilebilirdi. Doğunun marka değerini oluşturan bir takıma bu yapılmamalıydı. Doğu sizin de bildiğiniz gibi gelişmeye muhtaç bir bölge. AKSA tarafından yapılan hamle bu nedenle çok zamansız ve yerinde olmayan bir hareket. AKSA yönetimi bu konuyu bir an önce yetkilileri ile tartışıp gereğini yapması gerekiyor. Ve bu konuda şehrin hem bürokrasine hem de siyasilerine ihtiyaç var. Onlarda en kısa süre içinde elinden gelenin en iyisini yapmalılar” açıklamalarında bulundu.

‘BU KULÜP HEPİMİZİN’

AKSA elektrik firmasının haklı olduğunu söyleyen Emir Şahin ise, “Çünkü Elazığspor güçlü bir takım. Yıllarca bu şehri temsil eden değerlerden bir tanesi.  Neden bu zamana kadar borcunu ödemiyor ve bu borç bu kadar yükseliyor? Hadi diyelim Elazığspor borcunu ödeyemiyor. Bu şehrin siyasileri, bürokratları var. Bu kulüp sadece birisinin değil, hepimizin. Onun için burada herkes elini taşın altına koymalı. Ve bu konuda en çok da kulübü yönetenler suçlu. Çünkü hiçbir yönetimin buna hakkı yok. Bu para hangi dönemden kaldıysa, onlar suçludur. Bana göre AKSA burada alacağını tahsil etmekten başka bir şey yapmamış. Onun için ben haklı olduğu kanaatindeyim. Bildiğim kadarıyla AKSA uzun bir süre verdiği taktirdeElazığspor bu borcu ödememiş. Onun için burada haksız biri varsa, o da Elazığspor’un yönetimidir.” şeklinde konuştu.

‘BU HEPİMİZE YAPILMIŞ BİR HAREKETTİR’

Elazığspor’un durumunun belli olduğunu söyleyen Baver Yakar da, “Paraolsaydı zaten ödeme yapılırdı. Elazığ böyle bir çıkış yakalamışken, elektriklerinin kesilmişolması  güzel bir olay değil. Elazığspor hepimizin. AKSA’nın bizi bir müddet daha idare etme gücü yok mu? AKSA fakir bir kurum değil ki diyelim onunda ihtiyacı var. Onun için AKSA’nın yaptığı doğru bir hamle değil. Çünkü bir spor kulübü bütün şehri temsil ediyor. Ve bütün şehir o elektriği kullanıyor. Hepimizin değeri olan bir kulübe kalkıp böyle bir şey yapmak manasız. AKSA’nın bu hareketi bir kulübe değil, hepimize yapılmış bir harekettir” dedi.

‘SPONSOR OLABİLİRDİ’

Vatandaşlardan Teoman Göç ise, “Bu hareketi ben doğru bulmadım. Bu kulüp hepimizi dışarda ve içerde temsil ediyor. Özelleştirme yapıldığında neler olabilir bunu gördük. Bence bu tür kurumlar özelleştirilmemeliydi. Çünkü bir elektrik firması bunu yapmamalıydı. Sponsor olabilirdi. Borçları erteleyebilirdi. Buna benzer alternatif çözümler mutlaka bulunabilirdi. Spor Bakanı yani devlet böyle zor durumda olan bu değerimize sahip çıkmalıydı. Çünkü bu gerçekten güzel bir olay değil, sonuç olarak bu kulüpten yüzlerce kişi ekmek yiyor. Borçları silinebilirdi. Ama böyle bir şeyde yapılmadı. Doğrusunu söylemek gerekirse, Karadeniz kulüplerine birçok kolaylık sağlandı. Yeni tesisler yapıldı. Ama Elazığ’da yıllardır yapılacak denilen bir stadyum bile yapılamamış. Bu bile büyük bir haksızlık.” diye konuştu.

AKSA’NIN SUÇU ÇOK BÜYÜK’

AKSA’nın yaptığını büyük bir yanlış olarak değerlendiren Aşkın Şengez, “Elazığspor şehrin bir markası.  Onun için ben bu hareketi şehre yapılmış olarak değerlendiriyorum. AKSA, Elazığ şehrine bir yardımda bulunamaz mıydı? Diyarbakır, Hakkari, Batman ve Siirt gibi yerlerde hiçbir alacağını temin edemeyen AKSA, burada elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu nedenle AKSA’nın burada suçu çok büyük.İlimizin en büyük değerlerinden birine bu yapılmamalıydı. Sonuç olarak AKSA çok büyük bir kurum. Bu parayı bağış yapsaydı ne olurdu.” dedi. Şengez bu açıklamayı yapınca arkadaşı bağış yapıldığı taktirde bu para yine vatandaştan alınır söylemine ise, “Bu para vatandaşların faturalarına yansıtılsa ne olur. Gerekirse öderiz.” dedi.

‘YÖNETİM ELİNDEN GELENİ YAPMALI’

Vedat Çelik, “Hakkı konuşmak gerekirse burada AKSA’nın bir suçu yok. Çünkü hak ettiği bir şeyi istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Bu bir ticarettir. Çok uzun zamandır istismar ediliyor. Kulüpler birçok şeyden muaf tutuluyor. Yönetim neredeydi. Bu borç ne zaman ödenmez hale geldi? Yönetim orada ne iş yapıyor? Sorumluluklar yerine getirilmediği için bu duruma geldi. Başka bir açıklaması olamaz. Çünkü zamanında borçlarını ödemiş olsaydılar, bu şekilde bir borçla hiçbir yönetim uğraşmak zorunda kalmazdı. Onun için AKSA’nın gerektiğini yaptığını düşünüyorum. 700 bin TL az bir para değil. AKSA’nın kolaylık sağladığını da biliyorum. Buna rağmen yapılmayanlar var. Burada duygusal düşünmek yanlış. Duygusal düşündüğümüzde hepimiz AKSA’nın haksız olduğunu söyleyebiliriz. Ama hakkı söylemek gerekirse, AKSA’nın bir suçu yok diyebiliriz. Yönetim elinden geleni yapmalı.” açıklamalarında bulundu.

‘HERKES ELİNDEN GELENİ YAPMALI’

Öner Bacak, “AKSA, yanlış yapmıştır. Futbol camiası bir şehrin en önemli değerlerinden biridir. Her şehrin bir takımı var. Bu takımın amacı halkı pozitif şekilde etkilemektir. Ve vatandaşlara bir hobi alanı sağlamak önemli amaçlarındandır. Ve en önemlisi de vatandaşları spora yöneltmektir. AKSA’nın böyle bir şey yapması her şeyden önce kendisine zarar verdi. Sonuçta AKSA özel bir şirket. 700 bin lira alacağı olabilir. Dönemsel bir borçlanmaya gidebilirdi. Böyle bir şey yapması hoş değil. Ödeme kolaylığı sağlanabilirdi. Ama tamamıyla AKSA suçludur demek de çok yanlış. Çünkü AKSA insanlara bir hizmet sunuyor. Şimdi sunduğu bir hizmeti sadece kişisel olarak değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü herkesin bir emeği var. Ve bu emekler karşılığında mutlaka bir talebi olacak. Ama burada, direkt kapatmaya gitmesi hoş değil. Karşılıklı mutabakata varılmalıydı. O zaman hem kulüp sıkıntı çekmezdi. Hem vatandaşlar şikâyetçi olmazdı. Böyle bir durumda oyuncalar ne düşünüyor diye düşünmek gerekir. Çünkü belki onlar bu haberlerden sonra ben burada top oynuyorum ama karşılığını alabilir miyim diye bir hesap içine girmişte olabilir. Ama buradaki sorunun çözülmesi için herkes elinden geleni yapmalı. Devlet büyüklerimiz, siyasilerimiz, bürokratlarımız kulübe yardımcı olmalılar. Biz de halk olarak elimizden geleni yapmalıyız diye düşünüyorum.” dedi.

‘ELAZIĞ HALKI DUYARLIYSA AKSA’YA PARA ÖDEMEZ’

Sabahattin Çakılcıoğlu, “Elazığspor olsun, halk olsun, AKSA’yı protesto etmesi gerekiyor. Bugün; Diyarbakır, Mardin, Siirt gibi illerin elektrik parasını ödememize rağmen, kalkıp kulübümüzün elektriklerinin kesmeleri çok küçük düşürücü bir hareket.  AKSA bu parayı almasa, batıyor mu? Ama sırf Elazığspor şampiyonluğa oynuyor diye, bu yapılıyor. Bizim siyasiler zaten piyasada yok. Elazığ halkı duyarlıysa, AKSA’ya para ödemez. Çünkü biz birçok ilin elektrik cezasını ödüyoruz.  AKSA gidip Rizespor’a sponsor olmuş. Bunu Elazığ için yapsaydı olmaz mıydı? Alternatif çözümler var. Ama uygulanmıyor.” ifadelerinde bulundu.

‘VİCDANİ DEĞİL AMA MANTIKLI’

Vatandaşlardan İsmail Cingöz ise, “700 bin TL borcun ödenmemesi nedeniyle, AKSA’nın aldığı karar vicdani olmasa da mantıklı. Sonuç olarak AKSA yaptığı işin karşılığını alamamış. Bu yaptığı hareket haklı olarak görünebilir. Elazığspor şehrimiz için marka bir değere sahip. Ve şu an çıkış yakalamış bir durumda bu şekilde bir şeyle karşılaşması çok kötü olmuş. Ama diğer taraftan baktığımızda bu yönetim neden bu borcu ödememiş. Neden sorumluluklarını yerine getirmemiş. Yada ne şartlarda bu elektrik kesildi. Neden anlaşmaya varılmadı? Bunların hepsi sorulmalı. Sonuç olarak AKSA yine de vicdani olarak hareket edebilirdi ama anlaşma sağlanamadığına göre kendisine göre mantıklı olanı yapmış.” ifadelerini kullandı.

‘HER ŞEYE RAĞMEN ANLAŞMALILAR’

Her kafadan bir ses yükseldiğini ifade eden Fuat Yıldırım da, “Taraftarlar diyorlar, protesto edelim. Bir şeyler yapalım. Bunları düşüneceklerine öncelikle başkanlarının bu borcu ödemesi gerekiyor. Bu borç birkaç aylık borç değil ki yıllardır devam eden bir borç.  Hak ediyorlarsa, alınan karar doğrudur. Ortada olan borç çok büyük bir meblağ. Onun için özel şirketin yaptığı gerekçeli bir haklılığa sahip. Elektrik borcunun bu kadar yüksek rakamlara ulaşması, artık ödenme zamanının çoktan geldiğinin en büyük göstergesi. Duruma vicdani olarak yaklaştığımızda doğru olmayabilir ama gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde cezalandırılmaları doğrudur. Yönetim şimdiye kadar neredeydi. Ama her şeye rağmen anlaşmalılar.” açıklamalarında bulunundu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet