Başkentte Elazığ Tanıtım Günleri’nde bir ilk

Ankara’da birkaç gündür süren Elazığ Tanıtım Günleri yoğun ilgi görüyor. Orciğinden pestiline, üzümünden, Ağın Leblebisine kadar birçok ürünün yer aldığı stantları ziyaret eden vatandaşlar, bir yandan alışveriş yaparken diğer yandan da Elazığ’ın kültürünü, musikisini, sanatını tanıyor.

Başkentte Elazığ Tanıtım Günleri’nde bir ilk Kültür-Sanat

Özel Haber: Songül DURSUN

Tanıtım Günleri ile ilgili olarak gazetemize açıklamalar yapan Ankara Elazığ Kültür Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay bir ilke imza attıklarını söyleyerek tanıtım günlerinde Elazığ peynirli ekmeğine insanların yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Çakırbay; “Başkentte Elazığ tanıtım Günleri Elazığ Valiliğimizin başkanlığında, Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi, Ticaret Odası ve Ankara’daki Elazığ Kültür Derneği ve Anakara’da bulunan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfının birlikte organize ettiği bir tanıtım günleri… Tanıtım günlerinin hazırlıkları aylar önce başladı. Dün açılışını yaptığımız tanıtım günlerinin görkemli açılışına çok sayıda bürokrat katıldı. TBMM Başkanı açılışımızı onurlandırdı. Meclis Başkanımızın Elazığ’a karşı ilgisi alakası, Elazığlılara sevgisi her cümlesinden belli olan bir konuşmasını dinledik. Sizlerin de gördüğü gibi tanıtım günlerimize yoğun bir katılım var. Elazığ’ın birçok ürünü rağbet görmeye, ilgi görmeye başladı. Peynirli ekmek fırını önünde oluşan yoğunluk akşam geç saatlere kadar devam etti. Bu Elazığ için gerçekten çok güzel bir şey. Kendi kültürümüzü tanıtmak, Ankaralılara, Anadolu’nun muhtelif yerlerinden gelen insanlara tanıtmak Elazığ’ın, Elazığlının görevi” dedi.

‘ANKARADAKİ DERNEKLERDE TANITIMA KATKI SUNDULAR’

Sözlerini sürdüren Çakırbay, “Bu yıl Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın başkanlığında daha önce bahsettiğim gibi işbirliği ile gerçekleştirildi. Bu etkinliğin çok önemli bir yükünü Ankara Elazığ Kültür Derneği üstelenmekte… Çünkü 15 kişilik insan gücünün oluşturmuş olduğu bir dernek. Aynı zamanda çok fazla üyesi olan bir dernek… Mesajlarla çok geniş bir alana ulaşma imkânı olan bir dernek. Ankara’daki Elazığ ilçe derneklerimiz, de çevresinde bulunan insanlara mesaj göndererek tanıtım günlerine katkıda bulunuyorlar. Bunun yanı sıra Ankara’da bulunan başkanın Elazığlı olduğu Bürokratlar Derneği var. O da bu etkinliğe destek veren bir dernek. Dolayısıyla Sayın Valimizin başkanlığında toplanan bu oluşum onların da katkısıyla güçlü bir noktaya taşındı ve onun sonucunu da hep birlikte görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

‘KÜLTÜRÜMÜZE SAHİPLENENLER BUNU DEVAM ETTİRECEKLERDİR’

Elazığ kültürünün tarihten gelen çok güçlü bir kültür olduğunu vurgulayan Çakırbay, “Bu kültür sadece Elazığ’a ait olan bir kültür değil. Yani bir millete ait bir kültürdür. Tarihten gelen özelliği itibari ile Türk milletine ait olan kültürü burada Elazığ Tanıtım Günlerinde kardeşlerimizin bayraklarıyla birlikte aynı ortamda yaşayalım hissedelim duygusuyla Türk Cumhuriyetlerinin bayraklarını da Türk Bayrağı ile tanıtım günleri alanının giriş kısmına birlikte astık. Bu devletler de bizim kardeşlerimiz. Kültürlerimizin birçok ortak özelliği var. Bu ortak özellikleri bu gibi günlerde hatırladığımız zaman da kaynaşma ve birleşme daha fazla olur. O bayrağı orada asılı halde gören bir Elazığlı böyle bir devlet de var. Bu da bizim kardeşimiz der, demeli, öğrenmeli bunları. Bu bizim kültürümüzün bir parçası. Dolayısıyla Ankara Tanıtım Günlerinde zannedersem ilk olarak Ankara Kültür Derneği’nin öncülüğünde böyle bir uygulama yapıldı. Eminim ki bundan sonraki tanıtım günlerinde bu hassasiyeti duyan, kültürümüze sahiplenen insanlar da bu bayrakları asacaklardır” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet