Esnafın iddiaları gerçek dışı

Orduevi Köprülü Kavşak Projesi’nin yüklenici firması Hayma İnşaat’ın su sayacı olmadan su kullandığı yönündeki bir esnafın iddiası asılsız çıktı. Bölgede bulunan inşaat alanında belediyenin sulama ekipleri yetersiz kaldığı için burada bulunan diğer esnafların bölgede bulunan su kaynaklarını kullanarak tozla mücadele ettiği bilgisine ulaşdık.

Esnafın iddiaları gerçek dışı Güncel

Özel Haber: Faik AKGÜN

Yaklaşık beş ay kadar önce yapımına başlanan Orduevi Köprülü Kavşak Projesi’nin yüklenici firması Hayma İnşaat ile ilgili olarak gazetemize gelen haber ihbarını sorumlu habercilik anlayışla ele alarak araştırdık. Haberimize konu olan iddiayı açıklamak gerekirse; gazetemize ulaşan esnaf Hayma İnşaat’ın proje alanında sayaç olmadan su kullandığını öne sürerek, yetkililerin bu noktada duyarsız davrandıklarını iddia etmişti.

Yerinde yaptığımız incelemede firmanın sayacının olduğunu esnafın firma tarafından kullanıldığını iddia ettiği suyun ise Karaçalı şebekesine ait olduğunu ve bu suyun bölgedeki diğer esnaflar tarafından da kullanıldığını tespit ettik. İddia ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız bölgedeki esnaflar iddiada bulunan kişinin art niyetli olduğunu vurgulayarak şu şekilde görüş bildirdiler: “Belediye ekipleri, inşaat alanında sulamada yetersiz kalıyor. Bizler bundan dolayı bu suyu kullanmak zorundayız” diyerek ihbarın asılsız olduğunu aktardılar. İşte proje bölgesindeki esnafların ve firmanın konu ile ilgili olarak yaptıkları açıklamaların detayları…

‘İDDİADA BULUNAN KİŞİ TAMAMEN ART NİYETLİDİR’

Şantiye alanındaki suyu kendilerinin kullandığını ifade eden esnaflardan Sami Ceren, “Bahse konu olan su eskiden orta refüj olan bölgededir. Bu su patladı. Yüklenici firma bu suyu kör tıpalar vasıtasıyla köreltti. Biz esnaflar olarak bu suyu açtırdık hatta firmadan hortum talep ettik. Sağ olsunlar bize hortum verdiler. Çalışmalar sırasında oluşan toz ve topraktan boğulmamak için çevreyi suladık. Bu sulama işlemi esnaflar tarafından birkaç farklı noktada yapıldı. Başka çaremiz yoktu. Ya tozdan boğulacaktık ya da bu sulamayı yapacaktık. Gazetenize ulaşan iddialar tamamen gerçek dışıdır. Bu bölgedeki suyu esnaflar kullanmıştır ki bu su da zaten karaçalı hattıdır. Bu su hala açık durmaktadır. Bu iddiada bulunan kişi tamamen art niyetlidir.  Bu şahsın firmanın bu suyu kullanacağını düşünmesi bile gerçekten çok ciddi bir akıl tutulmasıdır.”

‘SUYU ESNAFLAR OLARAK BİZ KULLANDIK’

Elazığ Belediyesi’nin şantiye alanını yeterince sulamamasından dolayı bu suyu sulama amaçlı olarak kendileri tarafından kullanıldığını belirten Ertan Eroğlu ise “ Bu suyu esnaflar olarak biz kullandık, firma hiçbir şekilde bu suyu kullanmamıştır. Firma yetkilileriyle burada tanıştık kendilerinden memnunuz ve şahsiyetlerine biz kefiliz. Bu iddiada bulunan şahıs ortalığı bulandırmak istiyor.  Toz ve toprak dolayısıyla mağdur olduğumuz için bu suyu biz kullandık ve çevremizi suladık bu suyu evimize götürüp kullanmadık. Belediyenin çirkefi olan tozu, toprağı ortadan kaldırmak için çevreyi suladık. Biz zaten bitmiş durumdayız. Bu yetmiyormuş gibi şimdi de çirkeflik yapmaya başladılar” ifadelerini kullandı.

‘SULAMA İŞİNİ ESNAFLAR OLARAK BİZLER YAPTIK’

Bölge esnaflarından Muhittin Bayram ise  “Suyun bulunduğu bölge eskiden orta refüjdü ve refüjdeki yeşil alanın sulanması için su hattı çekilmişti. Yapılan çalışmalar sırasında bu su hattı patladı. Patlayan bu hat kapatıldı. Çalışmalar sırasında meydana gelen tozdan esnaflar olarak ciddi anlamda rahatsız olduk. Bu tozu engellemek için esnaflar olarak kapatılmış olan suyu açtık. Belediyenin çevreyi sulamadığı anlarda bu su yardımıyla çevremizi suladık. Bu sulama işini esnaflar olarak bizler yaptık” değerlendirmesinde bulundu.

‘BİZ BU TÜR ŞEYLERE TENEZZÜL EDECEK BİR FİRMA DEĞİLİZ’

Projenin yüklenici firması Hayma İnşaat’ın sahibi Haydar Karakaya ise yaptığı açıklamada haklarındaki iddiaların asılsız olduğunu ve bu iddiaları kendilerine karşı yapılan bir insafsızlık olarak nitelendirdiğini belirterek,  “Gazetenize yapılan ihbarın asılsız olduğunu sahada ve şantiyemizde yaptığınız çalışmalarda gördünüz.  Belediyemize ödediğimiz su faturalarının makbuzları mevcuttur. Firmamız kesinlikle kaçak su kullanmamıştır. Şantiyemizin su sayacı mevcuttur.Belediye görevlileri her ay şantiyemize gelerek sayacı okumaktadırlar. Orta refüjde bulunan su kaynağının belediye tarafından kapatılmamasından dolayı bölge esnafı tarafından sulama amacıyla kullanılmaktadır. Bundan bizim haberimiz vardır. Esnaflar belediyenin sulama araçlarının yetişmemesinden bu kaynağı kullandıklarını ifade etmektedirler. Şantiye alanı içerisinde de bir Karaçalı Suyu hattı yapılan çalışmalardan dolayı kırılmış vaziyettedir. Bu su da esnaflarımız tarafından kullanılmaktadır.  Bizim firmamızla hiçbir alakası yok.  Biz bu tür şeylere tenezzül edecek bir firma değiliz. Sadece biz değil hiçbir müteahhit böyle bir şeye tenezzül etmez. Vatandaşın bizim ile ilgili iddialarının gerçek dışı olduğunu ve bu tür söylemlerin hiç te hoş olmayan söylemler olduğunu ifade etmek istiyorum” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet