Büyük Birlik Partisi de krediye karşı

Büyük Birlik Partisi Elazığ İl Başkanı Alpay Gökçe,  Çimento Fabrikasının Elazığ Belediyesi tarafından 80 milyon Euro kredi çekilerek taşınmasına ilişkin tartışmalara müdahil oldu. Böyle bir durumun Belediyeyi büyük bir borç yükü altına sokacağını belirten Gökçe, bu borç yükünün ise şehrin gelişimini olumsuz yönde etki edeceğini ifade etti.

Büyük Birlik Partisi de krediye karşı Siyaset

Çimento Fabrikasının taşınmasına ilişkin tartışmalar son dönemlerde tekrardan gündeme gelmeye başladı. Konuya ilişkin bir açıklama da Büyük Birlik Partisi Elazığ İl Başkanı Alpay Gökçe’den geldi. Başkan Gökçe, Elazığ Belediyesi’nin borç yükü altına girmesinin yanlış olduğunu aktardı. Yaklaşık 3 yıldan bu yana şehrin merkezinde bulunan Çimento fabrikası gündemimizi önemli ölçüde meşgul etmektedir” diyen Gökçe, “Konu her geçen gün yeni bir boyut kazanmakta ve gelişmelere gebe kalmaktadır. Öncelikle konu ile alakalı olarak kaydedilen aşamalardan dolayı memnuniyet duyduğumuzu ifade ediyor, konunun muhataplarının özel ve samimi çabalarını takdirle karşılıyoruz. Gelinen noktada bir takım STK yöneticilerinin açıklamalarından olayın seyri hakkında yeni bilgiler edinmiş durumdayız. Kamuoyunda oluşan algı ve STK’ların açıklamalarından anladığımız kadarı ile fabrikanın taşınmasının Belediyenin 80 Milyon Euro gibi dudak uçuklatan bir kredi çekmesi ile çözüm yoluna gidileceği zikredilmektedir. Durum tam olarak bundan ibaret mi yoksa değil mi bunun cevabını henüz tam olarak konunun taraflarından olan belediyenin net bir açıklaması olmadığı için netleştirebilmiş değiliz” dedi.

‘TEK KURUŞUN BİLE BELEDİYE BÜTÇESİNDEN ÇIKMASINI İSTEMİYORUZ’

Olayın kamuoyunda dillendirilen hali ile yorumladığını belirten Gökçe, “Şayet sorunun bu şekilde çözümlenmesi söz konusu ise bunu çok sağlıklı bulmadığımızı, belediyenin kasasından tek kuruşun dahi çıkmasının doğru olmayacağı kanaatini taşıyoruz. Bahsi geçen rakamlar doğru ise bu tablo belediye bütçesine çok ciddi külfet oluşturacak gelecek dönemler için sağlıksız bir yapılanmayı beraberinde getirecek, doğacak kredi yükü ile şehrin birçok marka projelerinden ödünler verilerek dönüşüm ve gelişim akamete uğrayacaktır” ifadelerini kullandı.

‘KİMSE MAĞDUR EDİLMEDEN BİR FORMÜL GELİŞTİRİLMELİDİR’

“Bir sorunun çözümüne giderken diğer tarafta olumsuz bir tabloya davetiye çıkarılmasını doğru bulmuyor sakıncalı görüyoruz” diyen Gökçe, “Eğer bahse konu olan fabrikanın varlığı gerçekten insan sağlığına, hava ve çevre kirliliğine, bir tehlike arz ediyor, şehrin estetik dokusunu olumsuz bir yönde etkiliyor ise elbette kalıcı ve doğru bir çözüm şarttır. Kamuoyunun beklentisi de verilen tepkilerden gördüğümüz kadarı ile bu yöndedir. Bir çözüm mutlaka olmalı bu noktada hemfikiriz lakin şeklinin böyle olması yönündeki ciddi endişelerimizin olduğu da aşikardır. Böylesi bir yöntem ile atılacak adımın tekrar gözden geçirilmesinin daha doğru olacağını ifade ediyor tarafları diğer alternatifler üzerine yoğunlaşmaya davet ediyoruz. Afyon ili ve Karadeniz bölgesi içinde de bulunduğumuz duruma emsal teşkil eden fabrikalar vardır ve sorunun aşılması ilgili mercilerin yer tahsisinin ötesine geçmemiş belediye bütçelerinden karşılanmamıştır. Buna benzer koşulların ilimizdeki durum içinde geliştirilmesinin elzem olduğunu düşünmekteyiz. Belediyemiz sorunun ortadan kalkması noktasında elbette yer tahsisi ve buna benzer birçok noktalarda misyon üstlenebilir. Buna kimsenin bir diyeceği yoktur olamazda. Aksi bir durum sorunun ortadan kalkması samimiyetine gölge düşürür. Halkımız, fabrika çalışanları, işletme sahipleri mağdur edilmeden bir formül geliştirilmelidir. Şehrin iktidar ve muhalefet partileri, STK’lar ve tüm muhataplar ortak akıl üreterek çözüm odaklı hareket etmelidir.

Şehir insanını bu denli yakından alakadar eden bu hadise her aşaması ile halkımızla da paylaşılmalı ve sürecin işleyişine dahil edilmelidir. Olayların iç yüzü dillendirildiği gibi mi değil mi bilmiyoruz. Şayet değil ise çok önemli bir konu olduğu için merakımızı uyandırmaktadır. Yetkili mercilerden kamuoyunun aydınlatılmasını önemle rica ediyoruz. Bizler Büyük Birlik Partisi olarak olumlu manada atılacak her adımı destekliyoruz, çekincelerimiz olan hususlarında altını önemle çiziyoruz ve konunun takipçisi olacağımızı saygılarımızla arz ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı. (Bülten)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet