Bu canın hesabını kim verecek!

Cahit Dalokay  Bulvarı Altgeçit Projesi inşaat alanında önceki akşam meydana gelen kaza insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Alt geçidin yapımı için açılan çukur alana düşen 23 yaşındaki Özkan Yabar hayatını kaybederken, kazanın ardından projeyi üstelenen firmanın alelacele güvenlik tedbiri alması ise gözlerden kaçmadı.

Bu canın hesabını kim verecek! Güncel

Haber: Sami ÖZER/ÖZEL

Cahit Dalokay  Bulvarı Altgeçit Projesi inşaat alanında önceki akşam meydana gelen kaza insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Alt geçidin yapımı için açılan çukur alana düşen 23 yaşındaki Özkan Yabar hayatını kaybederken, kazanın ardından projeyi üstelenen firmanın alelacele güvenlik tedbiri alması ise gözlerden kaçmadı. Kaza öncesinde herhangi bir güvenlik önlemi alınmayan ve sadece ikaz bantları ile çevrilen inşaat alanı, kazanın akabindeki sabah saç bariyerlerle ile kapatıldı. Daha önce alınması gereken önlemlerin bir can gittikten sonra alınması ise ‘bu canın hesabını kim verecek?’ sorularını gündeme getirirken, sorumlunun Belediye mi yoksa yüklenici firma mı olduğu tartışmalarına da yol açtı.

İş güvenliği ülkemizde olduğu gibi İlimizde de en sık rastladığımız sorunların başında geliyor. Gazete olarak daha önce uyarı amaçlı iş güvenliğine ilişkin çeşitli haberler yapmamıza rağmen bu uyarıların işe yaramadığı önceki gün yaşanan kazada bir kez daha ortaya çıktı. Belediye tarafından ihalesi yapılan ve uzun zamandır yapımı süren Cahit Dalokay Bulvarı Alt Geçit Projesi inşaatında meydana gelen kaza, insan hayatının değersizliğini bir kez daha ortaya koydu. Önceki akşam iki arkadaş proje inşaatının devam ettiği alanda yaya için verilen yoldan yürürken, Özkan Yabar (23) henüz belirlenemeyen bir nedenle 9 metre yükseklikten beton ve demir alanla güçlendirilmiş zemine düştü ve ağır bir şekilde yaralandı. Olayın ardında arkadaşının ilgili kurumlara haber vermesi üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye tarafından bulunduğu yerden çıkartılan genç, ambulansla Fırat Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı.  Ağır yaralanan genç, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Polis, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

İKİ AYRI YAYA YOLUNDA FARKLI GÜVENLİK ÖNLEMİ

Olay sonrasında Fırat gazetesi olarak inşaat alanında gözlemlerde bulunduk. Yaptığımız gözlemlere göre alt geçit inşaatı üzerinden vatandaşların evlerine gitmeleri için açılan yaya yolları bir hayli geniş. Olay yerinde bulunan iki yaya yolundan birinde güvenlik seviyesi en üst seviyedeyken, 23 yaşındaki gencin düştüğü yolda ise inşaat alanı sadece ikaz bandıyla çevrilmiş durumdaydı.  Alt geçit kavşağının bir tarafı hem ikaz bandıyla hem de saç bariyerleriyle kapatılırken,  bir tarafının sadece ikaz bandıyla çevrilmiş olması olayın ihmal nedeniyle meydana geldiğinin en büyük göstergelerinden biri oldu.

‘GENCİN DÜŞTÜĞÜ YERDE GÜVENLİK SIFIR’

Olayın meydana geldiği yerde görüşlerini aldığımız ve ismini vermek istemeyen vatandaşların, “Olay ihmalkârlık nedeniyle meydana gelmiştir. Yaya yolunun bir tarafı saç bariyerleriyle kapatılmışken, gencin düştüğü yaya yolunda ise sadece inşaat alanının üzerinde çekilen ikaz bandı çok manidar. Gencin düştüğü yerde ikaz bandı yerine saç bariyerleri çekilmiş olsaydı böyle bir olay meydana gelmeyecekti. Burada inşaatı yapan firma ve yetkililerin ihmalkarlığı söz konusu. Bu kabul edilemez bir durum. Gencin düştüğü yerde güvenlik sıfır.” şeklindeki görüşleri ise adeta gözlemlerimizi doğrular nitelikte.

CAN GİTTİKTEN SONRA ÖNLEM ALDILAR

Olayın hemen ardından ise sabah saatlerinde görüntülediğimiz alanın saç bariyerler ile kapatılmış olması ise hem vatandaşları hem de bizi şaşkına çevirdi. Olaydaki ihmalini fark eden yüklenici firmanın daha önce iş güvenliği tedbirlerini niye almadığı ise merak konusu. Öte yandan bu firmaları denetlemesi gereken Belediyenin ise nasıl böyle bir ihmalkarlığa göz yumduğu ise ayrı bir soru işareti. Olay sonrasında başlatılan soruşturmada çıkacak sonuç ise ülkemizdeki insan hayatını verilen önemi bir kez daha ortaya koyacak.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hakan yabar @İhmal

04 Ekim 2017 15:08

Bu saatten sonra Amcamın oğlu özkan yabari allahtan başka bir kimse sorgulayamaz bu uyusturucu kullanıyor. Alkol kullanıyor bu durumu sorgulicak adamlar değilsiniz mekanı cennet olsun hataları sevapları yargilicak allahdir ve saçma sapan yorum yapan arkadaşlar hiç biriniz allah değilsiniz çok büyük bir ihmal var daha 23 yaşında hayatının baharinda olan kardeşim ozkan bu ihmal yüzünden hayatını kaybetti kınayan insanların . Dilerim sizde bu acıyı tadın. Elazig firat haber doğru haber yaptığı için teşekkür ederim . Mekanı cennet olsun seni hiç unutmayacağız canım gardasim .

Sinan @ihmal

02 Ekim 2017 10:29

Gerçekten çok büyük bir ihmal var. Giden can geri gelmez, ateş düştüğü yeri yakar. Allah ailesine ve sevenlerine sabır versin.

Er.as @İhmal

29 Eylül 2017 23:53

Tamamen ihmal. Yayınladığınız icin teşekkürler..

Kadir yabar @Delikanlı ol..

29 Eylül 2017 20:59

Farzet adam alkolik deli yada çocuk diye ölmesini lazım sen adam olsan ölenin arkasından ileri geri konuşmasın insalah allah senin çocuğun yada en sevdiğin insanın başına böyle bir olay yasatir bi karin ağrın yada sorunun varsa gel yanıma fake hesap kullanmama gerek yok yerim beli adım beli kadir yabar

YAVUZ YABAR @FIRAT HABER KANALINA DUYARLILIKLARI İÇİN TEŞEKÜR EDERİM

29 Eylül 2017 14:44

ELAZIĞIMIZIN GÜNDEMİNİ DİLE GETİREN FIRAT HABER KANALINA TEŞEKÜR EDERİM YAVUZ YABAR ÖZKAN YABARIM BABASIYIM

Haber Scripti: Medya İnternet