Harput Bordeaux Fuarı'nda

Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adaylığı çalışmaları, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın önderliğinde 16 Mayıs 2017’de Fransa’nın Başkenti Paris’te yapılan toplantı ile hız kazanmıştı. Elazığ Belediyesi ile Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı işbirliğiyle yürütülen adaylık çalışmalarının ilimize başka yeni katkıları olduğunu görmeye başladık.

Harput Bordeaux Fuarı'nda Kültür-Sanat

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın Paris toplantısına giderken hazırlatmış olduğu Elazığ yöresel ürünleri Fransa’nın Bordeaux şehrinde yapılan turizm fuarında Türkiye standında sergilendi.

Konu ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Kent şu şekilde konuştu: “UNESCO binasında yapılan toplantı için Mayıs ayında Paris’e giden Elazığ heyetine başkanlık eden Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ’ın tanıtımına da katkıda bulunması amacıyla çeşitli ziyaretler esnasında ilimiz ürünlerinden oluşan çeşitli hediyeler hazırlatmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Paris temsilcisi Serra Aytun da, bu hediye sepetindeki ürünleri Fransa’nın Bordeaux şehrinde yapılan turizm fuarında Türkiye standında sergiledi.”

YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

“Stantta;  THY gibi bir ulusal bir markamızla beraber Maraş Dondurmaları, Türk Lokumu ürünlerinin tanıtımının yanı sıra Yanılmaz’ın hediyeleri arasında yer alan Dibek Kahvesi, Orcik, Ağın leblebisi, kuru dut ve badem şekeri gibi ürünlerde yer aldı. Dibek kahvesinin yanındaki kahve fincan takımı da Türkiye standında özellikle Fransız ziyaretçiler tarafından ilgiyle incelendi.” Dedi.

Kent açıklamalarında Harput’un Dünya Miras Listesi’ne girmesinin önemine değinerek “Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz başkanlığında çıkılan Harput’un UNESCO Dünya Mirası listesi yolculuğunun ne kadar önemli sonuçlarının olabileceğini bu fuar sayesinde de görebiliyoruz. Elazığ ürünlerinin ya da tarihi ve turistik yerlerinin yurt dışındaki bir fuarda yer almasının böyle güzel geri dönüşleri olabiliyorsa, Harput gibi bir değerimizin Dünya Miras Listesi’ne girmesinin yaratacağı olumlu dönüşlerin önemi bir kez daha karşımıza çakmaktadır.” İfadelerinde bulundu.

HARPUT GÖRSELLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Yine, Harput’un Dünya Miras Listesi adaylığı için Paris’te UNESCO binasında yapılan toplantı salonuna konulan afişler, Bordeaux’daki fuarda da yer aldı.  Afişlerde; Harput Kalesi, Ulu Cami, Hazarbaba Kayak Merkezi ile Hazar Gölü gibi Elazığ ve Harput’un tarihi ve turistik yerlerinin görselleri yer almıştır. Türkiye standında, İstanbul, Alanya, ve Pamukkale gibi turistik yerlerimizin tanıtımın yanı sıra Elazığ ve Harput’un da tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımı afişte yer alan görseller sayesinde yapılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Paris temsilciliğimiz yetkilileri, ürünler kadar bu görsellerdeki tarihi ve turistik yerlerin de dikkat çektiğini ifade ettiler.

 

Fransa’da 48 ncisi düzenlenen resmi tanıtım etkinliklerine Türkiye adına katılan, Turizm ve Kültür Bakanlığı Paris temsilciliğimiz, Fransızca olarak Türkiye kültür ve bilgi edinme platformu internet sitesine şu ifadelerle ülkemizin tanıtımını yapmıştır: “…Yolunuz bu diyarlara (Türkiye’deki küçük yerleşim yerlerine) düşerse, ülkenin zenginlikleri konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Yerel bir kahve (Dibek kahvesi) ya da dondurma (Maraş dondurması) ikram etsek sizlere ne dersiniz?..”

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet