Palu’ya TKDK destekli ilk otel yapılıyor

Palu’da, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK)’nın ‘Kırsal Kalkınma Programı’ IPARD II uygulamaları kapsamında desteklenen Palu Kale Otel projesinin temel atma töreni gerçekleşti. Törende konuşma yapan TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, kurum olarak Palu’da hibe destekli ilk otel projesine destek verdiklerini söyleyerek, 1 milyon 600 bin TL’lik yatırımın yüzde 65’lik bir kısmını kurum olarak karşıladıklarının gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Palu’ya TKDK destekli ilk otel yapılıyor Güncel

Haber: Recep ALTAY

TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü, IPARD II uygulamaları kapsamında Palu ilçesinde bir kadın girişimciye hibe desteğinde bulundu. Bütçesi 1 milyon 600bin TL olan ve yatırımın yüzde 65’lik kısmı TKDK tarafından karşılanan Palu Kale Otel’in temel atma törenine Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz,Palu Belediye Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu ve otel işletmecisi Ali Okumuş ile Palulu vatandaşlar katıldı.

‘PALU’DA KONAKLAMA OLMAZSA OLMAZ’

Palu Kale Otel’in temel atma töreninde konuşma yapan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Palu ilçesinde kültürel bir doku ve yaşayan bir ruh var. Burada gelişen turizme paralel olarak yapılan bu yatırımlar çok önem arz ediyor. Tarihiyle coğrafyasıyla birçok güzelliği barındıran Palu’da, konaklama olmazsa olmazlar arasında yer almakta. Burada yapılacak Kale Otelde 24 oda, 51 yataklı bir otel olacak. Palu turizmi açısından çok önem arz eden bir yatırım olacağını düşünüyorum” dedi. Palu’da yaptıkları bu yatırımdan dolayı ilgili kişilere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ak Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı ise, “İlçede özel sektör teşebbüsleriyle yapılan yatırımların başında bu otel geliyor. Palu, kadim bir medeniyete sahip olan şirin bir ilçemiz. Bu yatırım ilçe için çok önem arz ediyor. Buraya dışarıdan gelen misafirlerin zamanlarını çok iyi değerlendirmesi için güzel bir yatırım. TKDK’nın buraya önemli katkıları oldu. Hükümet olarak ta bu tür yatırımlara destek olmaya devam edeceğiz. Bu yatırımın ilçe halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

‘TKDK’NIN PALUYA İLK YATIRIMINA İMZA ATIYORUZ’

TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz ise, “Palu tarihtir, tarih Palu’dur anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Buradaki ilk otele TKDK olarak destek veriyor olmamız bizim için çok önemli. Tarihi ve kültürüyle önemli bir yer burası. Ama bizler sadece burada değil Elazığ’ın tüm ilçelerinde yapılacak çalışmalara desteğimizi esirgemiyoruz. Burada otel yapımı için başvuran Ferda Okuyucu adlı kişi hem kadın olmasından hem de 40 yaş altında olmasından dolayı pozitif bir ayrıcalığa sahip olmuş oldu. 5 aylık bir yatırım süreci belirlendi. Bir sıkıntı olmazsa yılsonuna kadar gereken ödemeler yapılmış olacak. 1 milyon 600bin TL’lik bir yatırım gerçekleşti. Bunun yüzde 65’i TKDK tarafından karşılanacak. İnşallah bu yatırım diğer girişimciler için de önemli bir teşvik olur” dedi.

‘DEVLET DESTEKLİ İLK OTELİMİZ OLDU’

Palu Belediye Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu da “Palu’da devlet destekli ilk yatırım olmuş oldu. Burası tarihi ve kültürüyle bölgeye lokomotif olma potansiyeline sahip bir yer. Böyle bir otele ihtiyacımız vardı. Umuyoruz ki bundan sonrada ilçede önemli çalışmalar yapılacaktır.  Ali Okuyucu isimli Otel işletmecisi ise, “Bizim burada böyle bir tesis inşa etmek istememizin en büyük sebebi Palu’nun geleceği adına böyle bir çalışma içinde olmak istedik. İlimizin bürokratik yapısı da bu anlamda bize önemli destek verdiler. Palu’ya hizmet etmek için buradayız. Biz bu toprakların insanlarıyız. Burada doğduk. Burada ölmek istiyoruz” Vali Kaldırım ve İlimiz protokol üyeleri Kale Otelin temel atma törenine katıldıktan sonra Gençlik Projeleri Destekleme ‘Bilinçli Gençler Mutlu Yarınlar’ adlı projenin açılışına da katıldılar.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet