Yılmaz; IPARD2 döneminde büyük yatırımcılar şanslı!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu (TKDK) İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz IPARD2’nin 2.çağrı döneminin, geniş istihdam alanı oluşturacak büyük yatırımcılara yönelik olduğunu ifade etti ve kentimizin değerinin ön plana çıkması gerektiğini TKDK’nın sadece tavuk besicilerine hibe veren bir kurum olarak adlandırılmasının yanlış olduğunu belirtti.

Yılmaz; IPARD2 döneminde büyük yatırımcılar şanslı! Güncel

Özel Haber: Kübra TÜRKAN

TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz ve Kurumun İletişim Uzmanı Yakup Demir, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiler.  Ziyaret sırasında gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Fatih Atabey’den gazetemiz hakkında bilgiler alan Yılmaz ve Demir kendi kurumları hakkında da bilgiler sundular. Yılmaz, IPARD 1 programına çıkıldığında vatandaşın biraz temkinli olduğunu bu nedenle pek fazla proje sunulmadığını ama buna rağmen 230 projeye 170 milyon TL hibe verildiğini aktardı.

‘42 İL ARASINDA PROJELERİ EN FAZLA KABUL GÖREN İL OLDUK’

IPARD2’de proje üreten kişilerin sadece birinci çağrı döneminde beklenen başvurunun dokuz katı üzerinde olduğunu belirten Yılmaz, bu nedenle hibe verilecek projelere daha ciddi kriterler konulduğunu hatırlattı. IPARD 2 döneminin 12 Haziran 28 Eylül arasında 2. Çağrı döneminde olduğunu da vurgulayan Yılmaz,  “IPARD2  1. çağrı döneminde güzel bir başarı yakaladık. 42 il arasında en çok proje onaylatan il olduk. 63 projemiz onaylandı ve bu projelere 60 milyon TL hibe verildi. Bu anlamda proje sunan tüm girişimcilere teşekkürler” diyerek 2. çağrı döneminde proje üretenlerin fazla olması gerektiğini vurguladı.

‘TAVUK BESİCİLERİNE ESKİSİ GİBİ ÇOK DESTEK VERİLMEYECEK!’

IPARD1 programında en çok tavuk besicilerini imkân tanınmıştı IPARD2 programında bunu değiştirmeyi planlıyordunuz? Bunu değiştirebildiniz mi? Sorumuzu yanıtlayan Yılmaz, “Kesinlikle bunu değiştirdik. İlimize daha fazla katma değer sunacak projelerin hayata geçmesini istiyoruz. 63 projenin sadece 17’si tavuk besicilerine hak tanındı o da daha modernizasyon içeren projelerden oluştu” dedi.

GENÇ VE KADIN GİRİŞİMCİLERİN PROJELERİ ARTIYLA YOL ALIYOR

IPARD 2 projesi kapsamında gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılığınızın söz konusu olacağını da aktarmıştınız peki 63 proje içersinde kabataslak bir ortalama verseniz projelerin yüzde kaçı genç girişimcilere ve kadın girişimcilere aittir. Dememiz üzerine de Yılmaz, “Onaylanan projelerin proje sahiplerinin yüzde 80’ni 40 yaşın altında gençlerden oluşuyor. 63 projenin yarısı da kadın girişimcilerimize ait. IPARD2  2. çağrı döneminde bu yüzdelerin daha fazla artacağını düşünüyoruz” diyerek genç ve kadın girişimcilere bir nevi umut verdi.

PALU’YA OTEL KURMAK İSTEYEN BİR GİRİŞİMCİMİZ VAR!

Onaylanan projeler arasında kentimize değer katacağını düşündüğünüz bir projeyi bizimle paylaşır mısınız? Dememiz üzerine de Yılmaz, “Palu bildiğiniz gibi tarihi ve kültürüyle dikkat çeken bir ilçemiz. İnanç turizmi açısından tercih ediliyor. Bir proje sahibimizin oraya otel kurmak gibi bir fikri vardı. İlçelerimizin değerini ön plana çıkaracak ve kentimizin tanıtımına gerçekten katkı sunacak tüm yatırımlar bizleri oldukça mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

‘BALIKÇILIK BİZİM KANAYAN YARAMIZ’

Ağırlıklı olarak hayvancılığa desteklerinin söz konusu olduğunu belirten Yılmaz, “Büyükbaş, küçükbaş  hayvancılığa yani besicilik üzerinden ağırlıklı projeler geçti. Tavuk besiciliğinden sadece 17 proje geçti. Bundan sonra da tavuk besiciliğine yönelik bir hibe vermeyi düşünmüyoruz. Ancak mevcut yatırımcıyı modernizasyon anlamında destekleriz” dedi. İlimizde balıkçılık sektörü de son derece gelişmiş balıkçılık anlamında farklı projeler var mı? Sorumuza ise Yılmaz, “Balıkçılık bizim kanayan yaramız, potansiyel olmasına rağmen proje üreten maalesef yok. Sadece Çırçır Şelalesi modernizasyon kapsamında bizden destek aldı. Balıkçılıktan beklediğimiz potansiyeli yakalayamadık. Bununda bir Pazar sıkıntısından kaynaklandığını düşünüyorum” şeklinde görüşlerini bildirdi.

BÜYÜK GİRİŞİMCİLER, İSTİHDAM OLUŞTURUN!

IPARD2 ‘nin 2. çağrı döneminde hangi sektörlere ağırlık vereceklerine de aktaran Yılmaz, “Et ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik projeler bekleniyor. Bütçe var ancak proje sayımızın bu anlamda çok yüksek olacağını düşünmüyorum. 122 milyon Euro’luk Avrupa Birliği’nin bir proje desteği söz konusu olacak. Reddedilme çok az olur diye düşünüyorum.  Çünkü bunlar büyük yatırımlar girişimciler için son derece güzel bir fırsat çünkü 3milyon Euro kadar destek hakkımız var. Sürekli İş adamların bulunduğu STK’larla da görüşüyoruz.   Böylesi yatırımlar kentimizde çok ciddi bir istihdam alanı oluşturacağını biliyoruz. Bunun için 2.çağrı dönemimizi çok önemsiyoruz. Böylesi projelere imza atacak girişimcileri de ziyaret etmeyi ihmal etmiyoruz. Eylül 28’inden sonra değerlendirme dönemiz başlayacak.

‘YÖRESEL DEĞERLERİMİZ GÜN YÜZÜNE ÇIKARILMALI’

 IPARD2’nin ikinci çağrısı daha fazla endüstriyel projelere yer açılacağını aktaran Yılmaz,”Bizler yöresel ürünlerimizi de destekleyerek değerlerimizi ön plana çıkmasını istiyoruz. TKDK denildiğinde akla sadece kümes hayvancılığı gelmesini istemiyoruz” diyerek İlimizle özdeşleşen lezzetlerimizin ve ürünlerimizin tanıtımlarının ve pazarının son derece iyi bir şekilde yapılması gerektiğini aktararak sözlerini noktaladı. Ziyaret sonrasında Yöresel Ürünler Elazığ Pazarı Orpak’ın kendilerinden %65 hibe aldığını vurgulayarak Orpak tarafından hazırlanan ve İlimizi yansıtan yöresel ikramlıklardan takdim etti.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet