Bu projeyle; İlimizin hastalık haritası çıkarılacak!

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarları, F.Ü. Hastanesi Merkezi Laboratuvarları, DSİ, F.Ü. Müh. Fak. Jeoloji Müh. Bölümlerinin ortaklaşa yürüttüğü proje ile çevrenin insan sağlığına etkileri ile ilgili kapsamlı bir proje gerçekleştirilecek. Proje ile ilgili  bilgiler veren Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ferit Gürsu proje hayata geçirildiği takdirde İlimizin hastalık haritasının oluşturulacağına dikkat çekti.

Bu projeyle; İlimizin hastalık haritası çıkarılacak! Sağlık

Sevcan ÇOLAK (Özel Haber)

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarları, F.Ü. Hastanesi Merkezi Laboratuvarları, DSİ, F.Ü. Müh. Fak. Jeoloji Müh. Bölümlerinin ortaklaşa yürüttüğü proje ile İlimizin Jeokimyasal yapısının sağlık durumu ile ilişkisinin araştırmasının yapılması planlanıyor. Elazığ bölgesini 400 bölgeye ayıracak olan çalışmada bölgemizde en çok görülen temel hastalıklar belirlenerek o bölgelerde yer alan kayaç, toprak, su ve bitki örtüleri analiz edilerek ortaya çıkan hastalıkların etkileri araştırılması yapılacak. Proje ile ilgili Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ferit Gürsu önemli bilgiler aktardı ve projenin ayrıntılarını gazetemize özel değerlendirdi.

‘PROJEMİZ ÇOK ÇEŞİTLİ ALANLARI KAPSIYOR’

Yürütülen projenin geniş kapsamlı bir çalışma olduğunu belirten Gürsu, “Yaşadığımız çevre sağlığımızı büyük ölçüde etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Çevrenin sağlığa etkisi üzerine araştırmalar yapan Medikaljeoloji alanının ülkemizde yeteri kadar gelişemediğini görüyoruz. Fırat Üniversitesi Biyokimya Bölümü olarak çevrenin sağlık üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla ilimizi 400 farklı bölgeye ayırarak o bölgelere ait kayaç, toprak, su ve bitki örtüsünden numuneler alıp analiz yaparak bilimsel bir çalışma başlatmak istiyoruz. Yine bu bölgelerde yaşayan sağlıklı kişilerden kan analizi alacağız. Bu bölgelerden yaklaşık bin kişiyi örneklem olarak almayı planlıyoruz. Çalışmamızı 1 yılda tamamlamayı düşünüyoruz. Yapacağımız çalışma için etik kuruldan onay aldık, Çalışmamız TÜBİTAK’a göndereceğiz. Yine çalışmamız için İl Özel İdaresi yetkilileri destek olacaklarını söylediler” dedi.

‘İLİMİZDE İNSAN SAĞLIĞINA UYGUN OLMAYAN BÖLGELERİN TESPİTİNİ YAPACAĞIZ’

Projenin uygulanmasıyla birlikte yaşamaya uygun olmayan bölgelerin belirleneceğine dikkat çeken Gürsu, “Çalışmamızın amacı Elazığ bölgesinde yaygın olarak görülen hastalıkları bölgelere göre tasrif etmek. Elazığ bölgesinde çeşitli kanser türleri, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi yirmi temel hastalık türü belirleyeceğiz. Sonrasında hastalıkla ilişkili bölge zemininden kayaç, toprak, bitki örtüsü ve su örneklerinden analiz yaparak o bölgede görülen hastalık ve ölümlerle ilişkisini araştıracağız. Projemiz ile o bölgelerdeki toprak ve su analizlerini yapılarak o bölgede görülen hastalıkları tespit etmiş olacağız. Yapılan analizlerle belki de o bölgeyi işaretleyerek insan yaşamına uygun olmadığını belirlemek mümkün olacak. Yaptığımız çalışmaları sağlık kuruluşlarına bildirerek yaşamaya müsait olmayan bölgeleri boşaltılmasını sağlayarak hastalıkları etkilerinden insan sağlığının korunmasına yardımcı olacağız” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet