Sivrice’nin geleceği imar sorunun çözümüne bağlı

Turizmde bölgenin incisi konumunda olan Sivrice İlçemiz imar sorununun çözülmesini bekliyor. Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, Sivrice’nin imar sorunu giderildiği takdirde Sivrice’nin  kimliğine kavuşacağını ifade etti.

Sivrice’nin geleceği imar sorunun çözümüne bağlı Güncel

Röportaj: Faik AKGÜN

İlimizin en güzel ilçelerinden biri olan ve sahip olduğu turizm potansiyelleriyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden yoğun bir şekilde turist çeken Sivrice İlçesini Sivrice’yi yöneten isme Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak’a sorduk. Başkan Irmak gazetemize özel olarak yaptığı açıklamada Sivrice’nin en önemli sorunu olarak gördüğü imar problemini çözmek üzere olduklarını ifade etti. İşte Başkan Irmak’ın gazetemize özel olarak verdiği röportajın detayları…

Göreve geldiğiniz ilk günden bugüne kadar yaptığınız çalışmaları özetlemenizi istesek neler söylerdiniz?

‘GÖREVE GELDİĞİMİZ İLK GÜN SİVRİCE’NİN BİRÇOK ŞEYİ YOKTU’

Sözlerime başlamadan önce basının bizim her şeyimiz olduğunu ifade etmek istiyorum. Elazığ basınını gerçekten çok seviyorum ve takdir ediyorum. Bu arada sıkı bir okurunuz olduğumu çok güzel haberlere imza attığınızı ve güzel işler yaptığınızı belirtmek istiyorum iyi ki varsınız. Vatandaşlarımızın yapmış olduğumuz her çalışmadan haberdar olmaları bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Göreve geldiğimiz ilk gün turizm potansiyeli çok yüksek olan bir ilçe olmasına karşın Sivrice’nin birçok şeyi yoktu. Vatandaşımızın göç sebepleri vardı. Toplu taşıma yoktu, kanalizasyon kısmi olarak çalışmıyordu. Sahilde dinlenme alanları bulunmuyordu. Festivaller düzenlenmiyordu. Hizmet araçları bulunmuyordu.  Güçlü ekibimizle birlikte öncelikle kamuoyu için elzem olan eksiklikleri gidermeye başladık toplu ulaşımda, fen işlerinde ve diğer birçok alanda ilkleri başardık. Allah nasip ederse bu yılın sonunda imar sorununu da çözersek hem yurt içinden hem de yurt dışından çok sayıda yatırımcı ilçemize gelecektir. Geçen yıl bin 800 kişilik bir amfi tiyatro inşa ettik bu alan hem ilçemize hem de Elazığ’a hizmet verecek bir alan oldu. 15 Temmuz Şehitleri adını verdiğiniz üç adet parkı halkımızın hizmetine sunduk kayak merkezimizin alt tarafında kaymakamlığımız ve Elazığ Valiliği’nin desteği ile çok güzel bir mesire alanı yaptık, kayak merkezimizin yolu yıllarca yazları toz kışları ise buz içerisindeydi. Yaptığımız işlerin bir sonucu olarak yerli ve yabancı turistlerin ilçemize geldiğini gördükçe daha fazla hizmetler yapmak istiyoruz.

Önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projeler bulunuyor mu?

‘DOĞALGAZ GELİRSE GÖÇLE GİDEN NÜFUS YENİDEN İLÇEYE GELİR’

Programımızda çok güzel işler bulunuyor. Allah nasip ederse bu yıl içerisinde taziye evi, düğün salonu ve belediyenin kendisine ait olacak bir garaj yapmayı planlıyoruz. Sizlerin de yakından takip ettiği cezaevimizin inşasına başlandı. Bu yatırımın toplam değeri 48 trilyonu buluyor. Bu yatırım ilçemize yapıldı. İlçemiz girişinde bulunan alana yürüyüş ve bisiklet yolu inşa ediliyor. Bu hizmet  yılsonunda halkımızın hizmetine sunulacaktır. İmar sorununu çözdükten sonra kendi bünyemizde inşa edeceğiz turizm tesisleri hem de özel sektörün gerçekleştireceği turizm yatırımları bulunuyor. Doğalgaz ve toplu konut çalışmalarımız bulunuyor. Bu hususlarla ilgili söz aldık doğalgazın ilçemize gelmesiyle birlikte kaybettiğimiz nüfusun büyük bir bölümünü geri kazanacağımızı düşünüyorum. Yakın zamanda ilçemizde kanalizasyon çalışması başlayacak 5,5 milyona ihalesi yapılan işi alan firma yakın zamanda işe başlayacak, ana arterleri düzeltince bizim bölgemizden göle bir gram dahi kir karışmayacaktır.

Sivrice’de yaşayan vatandaşlar ilçede kamu yatırımlarının olmamasından yakınıyorlar. Siz bu noktada ne düşünüyorsunuz?

‘SERMAYE ARTIK ÖZEL SEKTÖRÜN ELİNDEDİR’

Artık kamudan bir şeyler beklemek doğru değildir. Biz bu noktada özel sektörün önünü açacağız. Alt yapı ve üst yapı sorunlarını çözeceğiz. Özel sektörün ortaya koyacağı projelerinde yanlarında olacağız ve onları destekleyeceğiz. Sermaye artık özel sektörün elindedir. Devlet artık kendi yapması gereken işlere ağırlık vermektedir. Bizde yatırımların artık özel sektör eliyle yapılmasından yanayız.”

Düzenlemiş olduğunuz festivaller ve çeşitli etkinliklerle ilçenizin adını duyurdunuz. Bu noktada yaptığınız çalışmalar hakkında ve de mavi bayrak ile ilgili bilgi verir misiniz?

‘BU FESTİVALLER SAYESİNDE İLÇEMİZDE 25 BİN TURİST AĞIRLADIK’

“Gölümüzü yeniden turizme kazandırdık. Gölümüzün daha önce hak ettiği bir mavi bayrak vardı. Şuanda bu bayrağımız yok, ancak bu konuda sevindirici haberler alıyoruz. Gölün 15 günde bir yapılan tetiklerinde çok güzel sonuçlar çıktı. Artık gölde bakteri ve benzeri yapılar görünmüyor. Bu sonuçlar bizi çok mutlu ediyor. Bütün bu sonuçları baz alarak yakın zamanda mavi bayrak için müracaatımızı yapacağız. Hak ettiğimiz bu mavi bayrağı en kısa sürede alacağımıza inanıyorum. Göl etrafındaki sazlıkları ve metruk yerleri temizledik bu temizlik sonrasında halkın rahatlıkla gelip konaklayacağı alanlar oluşturmuş olduk. Dördüncüsünü düzenlediğimiz yamaç paraşütü, dalış ve bisiklet yarışları festivali ilçemize büyük bir heyecan getirdi. Bu festival sayesinde ilçemizde25 bin turist ağırladık. Sizin aracılığınızla Elazığ Halkı’na ve Sivrice Halkı’na göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum. Bu festivallerle Hazar Dağı’nda sadece kayak yapılmadığını yamaç paraşütünün de yapılabilir olduğunu gösterdik. Batık Şehri her ortamda dile getiriyoruz. Bu şehri dalış turizmine kazandırmamız gerektiğini ifade ediyoruz. Bu yıl kısmi olarak gelecek yıl yapacağımız festivalin hazırlıklarını yapmaya başladık. Durdurak bilmeden valimizden, merkezi hükümetimizden ve sayın milletvekillerimizden aldığımız desteklerle halkımıza daha güzel hizmetler vermeye çalışıyoruz. Unutulmamalı ki Hazar Gölü sadece Sivricelilerin ya da Elazığlıların değildir. Hazar Gölü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin tamamının ortak değeridir. Biz bunu yamaç paraşütü ve festival etkinliklerinde gördük. Federasyonların gelip yarışlara katılması bize büyük bir heyecan verdi. Bu etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

İmar sorunun ilçenin geleceğini etkileyecek bir sorun olduğu için çözülmesinin elzem olduğunu ifade ediyorsunuz. Peki bu sorunun çözümü sonrasında Sivrice’de ne gibi değişimler meydana gelecek?

‘İMAR SORUNUN ÇÖZÜLMESİ DEMEK SİVRİCE’NİN KİMLİĞİNE KAVUŞMASI DEMEKTİR’

 İmar sorunumuz çözüldükten sonra artık daha makro projelerin peşinde olacağız. İmar sorunun çözülmesinde en büyük başarı giden Valimiz Murat Zorluoğlu’na aitidir. Göreve başladığımız ilk gün ele aldığımız sorun imardı. Merkezde kısmi olarak imarımız vardı. Ancak ilçemizin çoğu yerinde imar yoktu. İmar sorunun çözülmesi demek Sivrice’nin kimliğine kavuşması demektir. Şuanda imarımız olmadığı için yatırımcılara ruhsat veremiyoruz. Bu sorunun çözülmesiyle birlikte belediyenin gelirleri de artacaktır. İlçemizin tek kurtuluş yolu var. O yol da imar sorunun çözümüdür. Bu sorunun çözülmesiyle birlikte yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce yatırımcının önünü açmış olacağız. İlçemizin imarını takip eden çok sayıda yatırımcı oldu. Bu yatırımcılar bizleri arayıp konu ile ilgili bilgi aldılar. Birçok firma imar sorunumuzun çözülmesini büyük bir heyecanla beklemektedir. Bu firmalar Sivrice’de ki farklılıkları keşfetti. Bugün ilçemizde nem sıfır düzeyindedir. İlçemiz sahip olduğu tabiat güzellikler ile kendisine has mükemmellikler barındırmaktadır. İmar sorunun çözüldükten sonra birçok satışın olacağını hep birlikte yaşayacağız. Sürek ve Karaçalı Bölgeleri’ni imara açarsak Sivrice’nin çok hızlı bir şekilde gelişecektir.

Hazar Gölü’nün tek elden yönetilmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

‘HAZAR GÖLÜ’NÜN TEK ELDEN İDARE EDİLMESİNDEN YANAYIM’

Ben Hazar Gölü’nün tek elden idare edilmesinden yanayım. Şuanda Hazar Gölü’nde üç mülki sınır bulunmaktadır. Hazar Gölü’nde Sivrice Kaymakamlığı, Elazığ Valiliği ve Maden Kaymakamlığı mülki sınır komşuluğu yapmaktadırlar. Bu sınırların tek elde toplanması belki zor bir durum olarak duruyor. Ancak tek elden idare edilirse daha iyi olacaktır. Örneğin biz kendi bölgemizdeki kanalizasyon işlemlerini yapabilirken diğer mülki sınırlar içerisinde bulunan alanlardaki kanalizasyon çalışmalarını yapamıyoruz. Ancak Van’a atanan Valimiz Murat Zorluoğlu’nun girişimleriyle Gezin bölgesindeki kanalizasyon sorunu çözüldü. İlçemizi ziyarete gelen misafirlerimiz benimle yaptıkları sohbetlerde etkinliklerimizi takdir ettiklerini söylediler.

Festivallerin sayısını arttırmayı düşünüyor musunuz?

‘HALKIMIZ BU FESTİVALLERİN SÜREKLİ OLMASINI İSTİYROR’

Birkaç festivali yaparken acemiydik dördüncü festivalimizi bu tecrübeler çerçevesinde gerçekleştirdik. İlçe halkımız bu festivallerin sürekli olmasını istiyor. Bende halkımızla aynı görüşteyim. Yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden biri de hiç kuşku yok ki yönetimini yaptığı yerin tanıtımını yapmaktır. Festivaller sektörel gelişmeleri de olumlu yönde etkiliyor. Gerekli destekleri alabilirsek bu etkinlikleri arttıracağız. Bu noktada sizin aracılığınızla STK’larımıza ve üniversitemize çağrıda bulunarak bu festivallerde görev almaya davet ediyorum. Biz bu festivallerle sadece ilçemizi değil ilimizi de tanıtmak istiyoruz. İlimizden bu etkinlikler sayesinde dünya çapında sporcular çıkarttığımız düşünsenize bu durum hem ilimizin hem de ülkemizin tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır.

Son olarak neler söylemek ister siniz?

‘BASINI SÜREKLİ BİR ŞEKİLDE YANIMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ’

İmar sorunu çözüldükten sonra Sivrice’de artık daha katılımcı daha çoğulcu projeler için kafa yoracağız ve büyük işlere imza atacağız. Biz basını sürekli bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Gördüklerinizi kaleme dökmenizi istiyoruz.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet