Enes Uçkun’un mutlu günü

Harput Müziğine gönül veren genç sanatçımız Enes Uçkun dünya evine girdi.

Enes Uçkun’un mutlu günü Yaşam

16 Temmuz Pazar günü İmparator Sarayında düzenlenen muhteşem bir düğün töreniyle hayatını Tuba Uçkun ile birleştirdi.

DAMAT DÜĞÜNDE KÜRSÜBAŞI KONSERİ VERDİ

 Enes Uçkun ve Tuba Uçkun’un mutlu gününde genç sanatçının ailesi ve yakınlarının yanı sıra kültür ve sanat camiasından da birçok isim yalnız bırakmadı. Elazığ’ın seçkin sanatçıları Tekin Bulut ve Osman Bulut’un okuduğu birbirinden güzel türkülerle renk kattığı düğünde sergilenen Elazığ oyunları ve özelliklede genç sanatçımız Enes Uçkun iştirak ettiği Kürsübaşı konseri devletlilerden büyük beğeni topladı. Bu güzel düğünün son bölümünde sahneye davet edilen konuklar genç sanatçımız Enes Uçkun’u tebrik ederek, mutluluklar dilediler. Biz de Fırat Gazetesi olarak genç çiftimize bir ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

 

ENES UÇKUN KİMDİR

01 Ağustos 1989 tarihinde Elazığ’ın Ulukent Mahallesi’nde doğdu. Eğitim hayatına 1997 yılında Ulukent İlkokulu’nda başladı.  2009 yılında 75. Yıl Lisesi’nden mezun oldu. İlkokul yıllarında dedesi ve babasının tavsiyesi ve yönlendirmesiyle müziğe ilgi duymaya başladı. İlkokul öğretmeni Selahattin Kalman, Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği’nin üyesiydi. Sesinin güzelliği fark edilince, henüz daha birinci sınıfta iken okulun düzenlediği konserlerde Harput türkülerini okumaya başladı. Öğretmenlerinin büyük teşvikleriyle Harput Müziği ile ilgili çalışmalarını liseden mezun oluncaya kadar devam ettirdi.

2009 yılından itibaren Elazığ Belediyesi ile Kanal 23 Televizyonu tarafından başlatılan ve Bünyamin Eroğlu’nun yönetiminde gerçekleştirilen ‘Harput Musikisi Yıldızını Arıyor” yarışmasına katılmaya başladı. Musiki hayatımda çok önemli bir yeri olan bu yarışmada 2011 yılında başta Paşa Demirbağ, Nihat Kazazoğlu, Ali Öner, Zülfü Demirtaş, Hasan Öztürk, Adnan Çilesiz gibi ustaların huzurda okuduğu Harput Divanı ile birinciliğe layık görüldü.

Enes Uçkun’u, Elazığ’daki musiki çevreleriyle daha da yakınlaştıran bu faaliyetin ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi, Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği, Elazığ Folklor ve Turizm Derneği ve Manas Yayıncılık’ın düzenledikleri faaliyetlere davet edildi.

Katıldığı önemli faaliyetler:

Elazığ Belediye Başkanlığı, Elazığ Folklor ve Turizm Derneği ve Kanal 23 Televizyonu tarafından 01 Şubat 2012 tarihinde düzenlenen “Harput Musikisi Yıldızını Arıyor” yarışması.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 29 Eylül 2012 Tarihlerinde Diyarbakır’da düzenlenen “Türkiye Ses Yarışması” programı.

Elazığ Musiki Konservatuvarı tarafından 06 Haziran 2012 tarihinde düzenlenen “Harput Konseri”programı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 24-26 Mayıs 2013 Tarihlerinde Nevşehir’de düzenlenen “Türkiye Ses Yarışması” programı. 

Elazığ Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 29 Mart 2015 tarihinde düzenlenen “Ustaları Anma”programı.

Manas Şiir ve Musiki Günleri.

Elazığ Valiliği, Elâzığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü, Elazığ Ticaret Ve Sanayi Odası, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla; Fırat Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü, Türk Edebiyatı Vakfı, İzzetpaşa Vakfı, Ankara-Elazığ Kültür Ve Tanıtma Vakfı, İstanbul-Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Vakfı, Elazığ Dernekler Federasyonu (Elfed), Ankara-Elazığ Kültür Derneği, Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği, Elazığ Folklor ve Turizm Derneği ile Manas Yayıncılık tarafından 11-13 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenen “Doğumunun 100. Yılında Fikret Memişoğlu” programı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet